اگر چه کف پوش سرامیک به عنوان یک پوشش سخت و بادوام شناخته می شود، اما خصوصیاتی هم دارد که باعث می شود نتوان از آن برای هر فضایی استفاده کرد

کف پوش سرامیک متریالی پرکاربرد است که می تواند در محیط های مختلفی استفاده شود بدون اینکه نگران خیس شدن، لک شدن و طراحی آن باشید. اگر چه کف پوش سرامیک به عنوان یک پوشش سخت و بادوام شناخته می شود، اما خصوصیاتی هم دارد که باعث می شود نتوان از آن برای هر فضایی استفاده کرد. آگاهی از مزایا و معایب این کف پوش، امکان انتخاب آگاهانه یک کفپوش مناسب را برای شما فراهم می کند. 

ceramic-tile-1

مزایای کف پوش سرامیک

کفپوش سرامیک آشپزخانه در مقابل نفوذ آب مقاوم است. روی کف پوش سرامیک یک لایه محافظ قرار می گیرد و آن را در مقابل نفوذ آب و لکه ها مقاوم می کند. این متریال ها همچنین به طور طبیعی در مکان ها و شرایطی که در آن ها رطوبت زیاد است، مقاوم هستند. این خصوصیت کفپوش سرامیک، آن را برای استفاده در محیط های پررطوبت مانند آشپزخانه و حمام  ایده آل می کند. 

سرامیک به طور طبیعی این لایه محافظ را ندارد و باید قبل از استفاده، روی آن یک لایه محافظ ایجاد شود تا در مقابل نفوذ آب مقاوم باشد. درز بین سرامیک ها هم مستعد نفوذ پذیری آب و رطوبت است و باید روی آن ها هم یک لایه محافظ ایجاد کرد تا از نفوذ آب به درون آن ها و تضعیف بافت کلی و سست کردن بافت سرامیک جلوگیری شود. 

ماندگاری کفپوش سرامیک:

کفپوش سرامیک آشپزخانه بسیار بادوام است و به سختی ترک برمی دارد. اگر نصب آن به خوبی انجام شود می تواند از 10 تا 20 سال دوام داشته باشد و اگر به خوبی از آن  نگهداری شود حتی ماندگاری بیشتری هم می تواند داشته باشند. هم چنین اگر یکی از کاشی های سرامیک در اثر ضربه شدید ترک بخورد، امکان تعویض آن کاشی به سادگی میسر است. 

ceramic-tile-2

نگهداری و تمیز کردن کف پوش سرامیکی آشپزخانه:

کف پوش سرامیک آشپزخانه نگهداری بسیار آسانی دارد. آلودگی ها، لکه ها و مایعات روی سطح باقی می مانند و این امکان را به شما می دهد که به راحتی با یک دستمال آن ها را پاک کنید. به طور روزمره باید سطح را با یک جاروی برقی یا دستی تمیز کنید تا آلودگی ها روی سطح باقی نمانند. اگر لکه قوی روی سطح ریخته شود می توانید آن را با هر نوع ماده شوینده ای تمیز کنید و اصلا نگران آسیب دیدن سطح سرامیک نباشید. 

طراحی های متفاوت: 

تکنیک های مدرن تولید، این امکان را می دهد که کف پوش هایی از چندین رنگ مختلف ایجاد کنند. کاشی ها می توانند با الگوهای متفاوت ترکیب شوند و طرح های متنوع تری را ارائه دهند. هم چنین می توانند در مدل های متنوعی با طرح های چوب و سنگ طبیعی تولید شوند. آن ها می توانند در انواع مدل ها مانند مثلت و مستطیل تولید شوند. 

قیمت های کف پوش سرامیک: 

بیشتر کاشی های سرامیک از 5 تا 10 دلار بر هر متر مربع می باشند. این متریال از نظر قیمتی، در مقابل فرش گران تر و در مقابل چوب، ارزان تر است. بسته به اینکه از این متریال در چه مکان هایی استفاده شود می توان طول عمر آن را تعیین کرد. 

حساسیت های قابل توجه این متریال: 

کاشی های سرامیک، سطحی سخت و خشک دارند که اجازه جذب هیچ گونه آلودگی، گرد و غبار و ماده دیگری را نمی دهند. به دلیل جنس سطح این کف پوش، وقتی خرده های آشغال روی این سطح ریخته می شود می توانید به راحتی آن ها را با جارو، دستمال یا یک تکه ابر تمیز کنید. باقی ماندن گرد و غبار روی سطح کف پوش سرامیکی باعث می شود که این ذرات در هوا پراکنده نشوند و درنتیجه هوای سالم تری در آشپزخانه داشته باشید و این ذرات، برای شما مشکلات تنفسی ایجاد نخواهند کرد.  

 

معایب کف پوش سرامیک

 ceramic-tile-3

سختی کف پوش سرامیک:

سرامیک، کف پوش بسیار سخت و خشکی است و همین موضوع تمیز کردن آن را راحت می کند اما متاسفانه این موضوع باعث می شود که راه رفتن روی آن راحت و مطلوب نباشد و هم چنین متریال آن طوری است که نمی توان روی آن  روکش های نرم (مانند فوم، موکت و...) نصب کرد و استفاده از آن را راحت تر کرد. این به این معنی است که این متریال، برای محیط هایی که افراد مجبور هستند زمان زیادی را در آنجا بایستند، مناسب نیست. البته که سختی سرامیک را می توان با یک پادری یا قالیچه کوچک در محل هایی که افراد، زمان زیادی را به صورت ایستاده در آن جا طی می کنند مقداری کم کرد؛ محل هایی مانند پشت پیشخوان فروشگاه، پشت جزیره آشپزخانه، جلوی سینک یا اجاق گاز 

کف پوش سرامیک، متریالی خنک: 

این متریال نمی تواند به خوبی گرما را در خود نگه دارد. این به این معنی است که سطح کف پوش سرامیک همیشه سرد است و در یک صبح زمستانی ممکن است، پا گذاشتن روی سطح سرد سرامیک برای شما شوکه کننده باشد. اما این خصوصیت در فصل تابستان برایتان خیلی مطلوب خواهد بود.  

نصب کف پوش سرامیک: 

کاشی های سرامیک سخت و سنگین هستند و برای نصب آن ها به ملات، دوغاب  و ابزارهای مختلفی احتیاج است. اگر چه تمام این اقدامات توسط یک فرد آماتور هم قابل انجام است اما این یک فرآیند دشوار و زمان بر است و انجام یک کار اشتباه در هنگام نصب کف پوش، در آینده مشکلات زیادی را ایجاد می کند و ممکن است زیبایی آن را هم تحت تأثیر قرار دهد.  با توجه به این دلایل، بسیاری از مردم ترجیح می دهند از یک نصاب برای نصب کف پوش سرامیک آشپزخانه کمک بگیرند. متاسفانه این کار طاقت فرساست، بنابراین گروه نصابان (پیمانکاران) می توانند در این کار کمک چشم گیری  به شما داشته باشند. اما این اقدام باعث افزایش هزینه نصب کف پوش سرامیک از 25 تا 50 درصد می شود.  

وزن کاشی سرامیک: 

سرامیک ها خیلی سنگین هستند و برای طبقات بالای ساختمان مناسب نیستند. بنابراین اگر تصمیم دارید از کف پوش سرامیک برای طبقات بالای ساختمان استفاده کنید، بهتر است ابتدا مطمئن شوید که ساختار ساختمانتان محکم و قوی است و وزن اضافی را متحمل نمی شود.