اگر شما هم جزو طرفداران آشپزخانه استیل و یا لوازم استیل هستید، نیاز است نکاتی را در زمینه این انتخاب بدانید که در اینجا با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

در چند سال گذشته، طراحان آشپزخانه بر اين باورند که استيل نقش مهمي در دکوراسيون آشپزخانه دارد و لوازم استيل پرطرفدار هستند. استیل را می توان بصورت غالب در آشپزخانه استفاده کرد و آشپزخانه ای تمام استیل داشت و یا می توان بصورت المان های تکی و خاص، در دکوراسیون آشپزخانه به کار برده و از زیبایی آن لذت برد. اگر شما هم جزو طرفداران آشپزخانه استیل و یا لوازم استیل هستید، نیاز است نکاتی را در زمینه این انتخاب بدانید که در اینجا با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

stainless-steel-in-kitchen-2

1- استفاده از استيل ضد زنگ

استيل علاوه بر ظاهر زيبا و داشتن سطحي صاف و بي نظير، مانع رشد باکتري ها و ديگر ميکرو ارگانيسم ها مي شود. يکي از دلايل مهم استفاده از استيل در آشپزخانه علاوه بر موارد بالا، این است که با وجود ترافيک بالاي کار، به راحتي زنگ نمي زند. متاسفانه اين مزيت بدين معني نيست که تحت هيچ شرايطي زنگ زدگي اتفاق نمي افتد. اگر سطح استيل ضد زنگ، خراشيده شود ممکن است در برخورد با آب و مواد شوينده زنگ بزند.

2- ايمني

براي ايمن نگه داشتن استيل حتما از جنس مناسب استفاده کنيد. انجمن اروپایي صنايع استيل (ESDA) پيشنهاد کرده که براي تميز کردن استيل از اسفنج هاي نرم و پارچه هاي ميکروفيني استفاده شود. هيچ گاه سطح استيل را با پدهاي زبر يا پلاستيکي که مي توانند روي آن خش بيندازند، تميز نکنيد.

stainless-steel-in-kitchen-1

3- استيل خالص

استيل هايي که ضد زنگ هستند، به علت داشتن مواد ترکيبي ممکن است هنگام تميز کردن خراش بيفتند. پس بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق از استيل خالص استفاده شود.

 

4- روش هاي تميز کردن استيل

اکثر پاک کننده ها و مواد شوينده مي توانند براي تميز کردن استيل مورد استفاده قرار گيرند.

 اما از آنجائيکه مواد محتوي کلريد مي توانند براي استيل مضر باشند، بهتر است از موارد زير براي تميز کردن استفاده کنيم:

• سرکه رقيق شده

• جوش شیرین (براي تميز کردن لکه قهوه و چاي)

• حلال هاي الکلي مانند استون ( براي تميز کردن چسب و ...)

• اسپري هاي شيشه پاک کن بدون کلريد

 stainless-steel-in-kitchen-4

5- تميز کردن به روش هاي طبيعي

براي اين منظور توصيه مي شود که پارچه اي نرم را به سرکه سفيد و روغن زيتون آغشته کرده و روي سطح استيل بکشيد. براي تميز کردن يک سينک ظرفشویي استيل کافي است مقداري نمک داخل يک پارچه بريزيد و پس از نم دار کردن پارچه آن را روي سطح سينک بکشيد.

stainless-steel-in-kitchen-3

6- درخشش استيل

اسپري هاي تميز کننده اي که حاوي روغن سيليکون هستند را براي برق انداختن استيل مورد استفاده قرار دهيد. اما توجه داشته باشيد که اين نوع اسپري ها لکه جاي انگشت دست را از بين نمي برند. 

همچنين مي توان با استفاده از خميرهاي صيقلي لايه اي درخشان و براق روي سطح استيل ايجاد کرده و پس از مدتي به راحتي با الکل و پارچه نم دار آن را تميز کرد.

مهم است توجه داشته باشيد که هر نوع اسپري تميزکننده اي را براي سطوح استيل به خصوص يخچال استفاده نکنيد زيرا ممکن است ميکروب هايي داشته باشند که از بين نروند.

از پوليش براي برق انداختن استيل استفاده نکنيد زيرا ممکن است باعث خوردگي اين ماده شود.

stainless-steel-in-kitchen-5