آیا کابینت‌ها می‌توانند موجب به خطر انداختن سلامتی ما و اعضای خانواده ما شوند؟ کابینت چوبی، ام‌دی‌اف یا فلزی؟

آیا کابینت‌ها می‌توانند موجب به خطر انداختن سلامتی ما و اعضای خانواده ما شوند؟ 

کابینت چوبی، ام‌ دی‌ اف یا فلزی؟ شما کدام را می ‏پسندید؟ احتمالا شما هم از بین این کابینت‏ ها نوع ام‌ دی‌ اف را که چندسالی است زینت بخش آشپزخانه‏ ها شده انتخاب می‏ کنید چون روکش ‏های زیبا و خیره‌کننده این نوع کابینت‌ ها جلوه‌ ای زیبا به آشپزخانه می‌دهد. اما آیا کابینت‌ ها هم می‌توانند ما را بیمار کنند؟ آیا کابینت‌ ها می‌توانند موجب به خطر انداختن سلامتی ما و اعضای خانواده ما شوند؟

قبل از هر چیز بهتر است درباره این پدیده نه چندان نوظهور کمی بیشتر بدانیم. ام‌دی‌اف، به معنی «فیبر یا الیاف با چگالی یا تراکم متوسط» است که از ذرات به هم چسبیده چوب تهیه می‌شود. این ذرات چوب توسط «رزین» که نوعی چسب صنعتی است در درجه حرارت بالا و در حالی که تحت فشار زیاد قرار می‌گیرند به یکدیگر چسبیده و ام‌ دی‌ اف را به وجود می‌آورند.

 

مزایای ام‌ دی‌ اف (MDF):

این ترکیب در برابر رطوبت هوا مقاوم است و آسیب زیادی نمی‌بیند و به همین علت کاربرد آن در محیط آشپزخانه که هنگام آشپزی رطوبتش بالا می‌رود، منطقی و مناسب به نظر می‌ رسد. علاوه بر ساخت کابینت، از این ترکیب در ساخت مبلمان، میز و صندلی، دکور و کف‌ سازی اتاق‌ ها نیز استفاده می‌ شود. ام‌ دی‌ اف در برابر حرارت فوق‌ العاده مقاوم و عایقی مناسب در برابر صدا است. هرچند در ساخت ام‌ دی‌ اف از برخی مواد شیمیایی استفاده می‏ شود که مانند فرمالدئید ممکن است مقداری آلودگی هوا به همراه داشته باشد اما چون در ساخت آن از ضایعات دور ریختنی چوب استفاده می‌شود، به جلوگیری از قطع درختان و همچنین به پاکیزگی محیط زیست نیز کمک زیادی می‌کند. در اغلب کشورها، ساخت ام‌ دی‌ اف به این خاطر که نوعی بازیافت مواد دور ریختنی را به دنبال دارد طرفداران زیادی دارد و مردم و دوستداران محیط زیست از این صنعت حمایت می‏کنند.

 

مضرات ام‌دی‌اف (MDF):

آنچه ام‌ دی‌ اف را کمی برای سلامتی خطرناک می‌کند فرمالدئید به کار رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر می‌ چسباند. از این رو سازمان‌ های استاندارد و فعالان ایمنی و بهداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه می‌کنند از مقدار کمتری فرمالدئید در رزین‌ ها استفاده کنند. فرمالدئید ماده‌ ای به شکل گاز یا مایع و بدون رنگ همراه با بوی تند شبیه به بوی ادویه‌ جات است. فرمالدئید خالص در 50 درجه سانتی‌ گراد آتش می‌گیرد و بخارات آن می‌تواند باعث انفجار شدیدی شود. فرمالدئید موجب اختلالات دستگاه تنفسی، بروز آسم، سرطان بینی و یا سرطان‌ های دیگر در افرادی که با این ماده تماس دارند، می‌شود. این ماده در صورتی که روی پوست دست و صورت بریزد موجب خوردگی و آسیب شدید به پوست می‌شود. هرچند مقدار فرمالدئید به کار رفته در ساخت ام‌ دی‌ اف به اندازه‌ای نیست که باعث نگرانی زیادی شود اما بخار شدن فرمالدئید به کار رفته در آن می‌تواند هوای خانه را آلوده کند و موجبات برخی از اختلالات تنفسی را به‌خصوص در کودکان فراهم آورد. مهندسین چوب، برای پوشاندن سطح ام‌ دی‌ اف از لایه‌ هایی زیبا که عمدتاً از جنس وینیل هستند، استفاده می‌کنند. این ترکیبات نیز با بخار شدن می‌توانند موجبات آلودگی هوای خانه را فراهم کنند و اختلالات تنفسی خفیفی را در افراد و به‌ خصوص کودکان و سالمندان به وجود آورند.