داشتن نور کافی در آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. باید به این نکته توجه داشته باشید که لوستری آشپزخانه شما را زیباتر می کند که با سبک کلی طراحی آن متناسب باشد.

شاید تا به حال مدل ها و تصاویر مختلفی از انواع لوستر آشپزخانه دیده باشید و همان لحظه تصمیم بگیرید آن را در آشپزخانه تان اضافه کنید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که لوستری آشپزخانه شما را زیباتر می کند که با سبک کلی طراحی آن متناسب باشد. داشتن نور کافی در آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. باید بتوانید در آشپزخانه به راحتی به کارهایتان برسید و غذاهایتان را آماده کنید. لوسترهای آشپزخانه که در قسمت بالای جزیره آشپزخانه یا میز ناهار خوری قرار می گیرند، راه بسیار خوبی برای پخش نور در فضای آشپزخانه هستند. لوستر هایی که اندازه بزرگتری دارند، نور بیشتری از لوستر ها با اندازه استاندارد ساطع می کنند و فضای زیباتری در آشپزخانه شما ایجاد می کنند. اما برای انتخاب لوستر یا چراغ آویز مناسب برای آشپزخانه تان لازم است به موارد زیر توجه کنید: 

سبک

 لوستری را برای آشپزخانه تان انتخاب کنید که با سبک کلی خانه، آشپزخانه و مهم تر از همه سلیقه خودتان متناسب باشد. مثلا برای آشپزخانه روستایی یک چراغ آویز مدرن انتخاب خوبی نخواهد بود. در اینجا چند نمونه لوستر آشپزخانه جدید متناسب با سبک آشپزخانه برایتان آورده ایم: 

1.سبک سنتی-مدرن (Transitional)

kitchen-chandelier-1

ترکیب رنگی این آشپزخانه در کل سفید است و در کنار اجزای مدرن، در قسمت بالای جزیره آبشاری از لوسترهای حصیری با سبک سنتی، استفاده شده است. اگر چه در این آشپزخانه اجزایی با اندازه بسیار بزرگ را می بینیم اما در نهایت این اجزا به خوبی با هم هماهنگ شده اند و در استفاده از آن ها قواعد طراحی داخلی کاملا رعایت شده است.

2.سبک صنعتی (Industrial) 

kitchen-chandelier-2

این آشپزخانه صنعتی در کالیفرنیا طراحی شده است. چهار چراغ مشکی با اندازه بزرگ در قسمت بالای جزیره آشپزخانه با صفحه کابینت مشکی قرار گرفته اند که تضاد جالبی با نور ایجاد خواهد کرد. 

3.سبک مدرن (Modern) 

kitchen-chandelier-3

این آشپزخانه مینیمالی سیاه و سفید در تورنتو طراحی شده است. در این آشپزخانه، با توجه به سبکی که دارد فقط از یک چراغ به عنوان لوستر آشپزخانه استفاده شده است و هزینه کمتری هم برای شما خواهد داشت. 

4.سبک مزرعه ای (Farmhouse)

در این سبک آشپزخانه با توجه به فضای کلی آن، طراح  یک لوستر با سایز بزرگ را انتخاب کرده است. 

5.سنتی (Traditional)

kitchen-chandelier-5

این آشپزخانه کلاسیک و زیبا کابینت های سنگی و جزیره با صفحه کابینت چوبی دارد اما چیزی که در فضای ملایم این آشپزخانه توجه زیادی را به خودش جلب می کند، لوستر این آشپزخانه است که به خوبی با آن همانگ شده است. 

6.سبک تلفیقی (Eclectic)

kitchen-chandelier-6

کاشی های دست ساز این آشپزخانه، کابینت های زرد ملایم و جزیره آشپزخانه از جنس چوب گردو به خوبی بیانگر سبک این آشپزخانه است. این چراغ آویز استیل به رنگ مشکی، سطح چشمگیری را در این آشپزخانه ایجاد کرده است. 

7.سبک ساحلی (Coastal)

kitchen-chandelier-7

در این آشپزخانه ساحلی یک جفت آویز آهنی را می بینیم که با این آشپزخانه روشن و ملایم به خوبی هماهنگ شده است. 

8.آشپزخانه آسیایی (Asian)

kitchen-chandelier-8

چراغ آویز در این آشپزخانه آسیایی که سرتاسر آن را چوب پوشانده است، به خوبی دیده می شود. 

9.سبک روستایی (Rustic)

kitchen-chandelier-9

این آشپزخانه روستایی در کالیفرنیا که در آن از سنگ های کوه استفاده شده است، از چراغ های آویز شیشه ای با قاب استیل، در بالای جزیره ای که از چوب طبیعی ساخته شده است استفاده کرده است. 

10.آشپزخانه هنری و دست ساز (Art and Crafts)

kitchen-chandelier-10

این آشپزخانه دوست داشتنی در سان فرانسیسکو ترکیب جالبی را از اجزای هنری و دست ساز ایجاد کرده است. خطوط چوب و سه چراغ آویز فضای جالبی را در این آشپزخانه ایجاد کرده است. 

11. آشپزخانه شبی شیک (Shaby Chic)

kitchen-chandelier-11

در این آشپزخانه از چراغ آویز شیشه ای استفاده شده است که فضای آشپزخانه را شلوغ و نامنظم نشان ندهد. با توجه به دکوراسیون کل آشپزخانه که تمام اجزا سفید هستند این لوستر به خوبی با آن ها هماهنگ می شود. 

شکل

  برای انتخاب شکل مناسب برای چراغ آویز یا لوستر آشپزخانه تان، باید شکل جایی که قرار هست در آنجا قرار بگیرد هم در نظر داشته باشید. مثلا اگر بخواهید چراغ گرد را در بالای جزیره آشپزخانه تان استفاده کنید، باید با شکل جزیره هماهنگ باشد. اگر فضای کلی آشپزخانه تان خطی و صاف است، بهتر است از لوسترهای خطی و منظم بجای لوسترهای شلوغ استفاده کنید.

اندازه

باید اندازه لوستر آشپزخانه یا چراغ آویز با جایی که قرار است در آنجا استفاده شود هماهنگ باشد. مثلا اگر در بالای یک جزیره بزرگ از یک چراغ آویز کوچک استفاده کنید، قطعا تضاد جالبی ایجاد نخواهد کرد و لوستر اصلا دیده نمی شود اما اگر از سه چراغ کوچک حتی بالای یک جزیره بزرگ استفاده کنید، زیبا به نظر می رسد. 

لامپ لوستر آشپزخانه 

لامپی که در لوستر آشپزخانه یا چراغ آویز استفاده می کنید، باید نور مناسبی داشته باشد و اگر قرار است از آویز شیشه ای استفاده کنید، نباید زرد باشد یا نور زرد داشته باشد. هم چنین بهتر است برای صرفه جویی در مصرف برق، از لامپ های  LED یا SMD کم مصرف استفاده کنید.