با خواندن این مقاله می‌توانید اطلاعات اولیه را برای انتخاب اجاق گاز مناسب به دست بیاورید.

انتخاب اجاق مناسب برای آشپزخانه، مستلزم کمی تحقیق است. مدت‌ هاست که اجاق صفحه ای گازی و برقی 2 پیشنهاد استاندارد هستند و هرچند اجاق‌های گازی هم‌چنان انتخابی رایج هستند، اما شاید شما بخواهید فراتر از سنت‌ ها بروید و به جای اجاق‌ های گازی و برقی رایج به اجاق‌ های القایی و مادون قرمز فکر کنید. هم‌چنین می‌توانید به دنبال اندازه‌ های مختلف باشید، از مدل‌ های کم ارتفاع 75 سانتیمتری گرفته تا مدل‌ های 120 سانتیمتری یا بزرگ‌تر، با زنگ‌ ها و سوت‌ های مختلف. مقایسه‌ اجاق‌ های گازی و برقی دشوار است، چون تجربه‌ آشپزی با اجاق گازی و برقی کاملا متفاوت است. اما در هر صورت با خواندن این مقاله می‌توانید اطلاعات اولیه را برای انتخاب اجاق مناسب به دست بیاورید.

 

اجاق‌ های القایی و مادون قرمز

ذکر کردن تفاوت‌ های ظاهری اجاق القایی و مادون قرمز سخت یا حتی غیرممکن است. این اجاق‌ ها معمولا کاملا شبیه به هم هستند و سطح شیشه-سرامیک براق دارند. تفاوت اصلی بین این دو در نحوه‌ حرارت دادن است. اجاق القایی با ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی ظرف را داغ می‌ کند و خود اجاق داغ نمی‌شود. اجاق القایی فورا حرارت را فراهم می‌ کند و کنترل درجه حرارت آن با دقت بالا امکان پذیر است. برای استفاده از اجاق القایی باید ظروف مناسب با این نوع اجاق را داشته‌ باشید.

اجاق مادون قرمز، مانند فرهای سنتی، به تدریج داغ و سرد می‌ شود. برای استفاده از این نوع اجاق به ظروف خاصی نیاز نیست. با این‌که اجاق مادون قرمز به اندازه‌ اجاق‌ های گازی شناخته‌ شده نیست، اما بسیاری از آشپزهای حرفه‌ ای آن را ترجیح می‌دهند. در هر دو نوع اجاق، دایره‌ هایی روی صفحه گاز محل حرارت را نشان می‌ دهد. البته در برخی مدل‌ ها ظاهرا این دایره دیده نمی‌ شود.

 

اجاق‌ های گازی صفحه ای توکار

اجاق‌ های گازی سنتی هنوز هم طرفداران زیادی دارند، چون دیدن شعله‌ ها فرد را قادر می‌سازد حرارت خروجی را دقیق‌تر کنترل کند. اکثر اجاق‌ های توکار شعله پخش‌ کن‌ های ثابت دارند و به اندازه‌ اجاق های مبله قدرت ندارند. معمولا طول این اجاق‌ها 75 تا 90 است.

 

اجاق گازی رینج تاپ

تفاوت اجاق رینج تاپ با اجاق روکار این است که رینج تاپ شبیه اجاق مبله است اما قسمت پایین را ندارد و روی کابینت نصب می‌ شود. دسته‌ کنترل حرارت این نوع اجاق روی صفحه گاز نیست و در جلوی اجاق قرار گرفته ‌است. قدرت رینج تاپ از اجاق‌ های صفحه ای بیش‌تر است.

چینش شعله‌ ها روی رینج تاپ عموما مانند اجاق مبله است. مدل 75 سانتیمتری 4 شعله دارد، درست مانند اجاق‌ های مبله، اما اندازه‌ های بزرگ‌تر امکانات بیش‌تری دارد، از قبیل گریل و صفحه‌ سرخ‌ کن. البته در کشور ما این نوع گاز چندان رایج نیست. این اجاق گاز یک ویژگی منحصر به فرد دارد: ماهیتابه‌ ای که سطح آن بالاتر از صفحه گاز است و یک کباب‌ پز.

 

اجاق‌ های چندتکه

اجاق های جدا از هم برای آشپزخانه‌ های کوچک گزینه‌ ای شگفت‌انگیز است و در آشپزخانه‌ های کوچکتر، آزادی عمل بیش‌تری در اختیار فرد قرار می‌دهد. هم‌چنین می‌توانید اجزای مختلف را به دلخواه خود انتخاب کنید و آن‌ها را کنار هم قرار دهید تا اجاقی منسجم مطابق با نیاز و سلیقه‌ تان داشته‌ باشید.