دکتون سنگ مصنوعی ساخته شده از ترکیب سنگ کوارتز طبیعی، پرسلان و شیشه می باشد که تحت فشار بالا بصورت اسلب های فشرده تولید می شود.

دکتون سنگ مصنوعی ساخته شده از ترکیب سنگ کوارتز طبیعی، پرسلان و شیشه می باشد که تحت فشار بالا بصورت اسلب های فشرده تولید می شود. سنگ های دکتون شباهت بسیار زیادی به سرامیک دارند و با دستگاه های سرامیک بر برش داده می شوند؛ با این تفاوت که ابعادشان نسبت به سرامیک بسیار بزرگ تر است. بطور معمول، هر اسلب دکتون یک طول و عرض مشخص دارد که اگر در قسمت هایی از صفحه کابینت که طول آن بیشتر از طول اسلب دکتون است کار شود، امکان ایجاد صفحه ای یکدست و یکپارچه وجود ندارد. به همین خاطر، معمولا از سنگ دکتون بعنوان صفحه مناسب در قسمت جزیره آشپزخانه یاد می شود. 

dekton-4

خصوصیات مثبت و منفی سنگ دکتون 

همانطور که می دانیم هر متریالی یک سری خصوصیات مثبت و منفی دارد که در هر شرایط، باتوجه به نیاز و اولویت افراد، متریالی که بیشترین خصوصیات مد نظر را دارد انتخاب می شود. 

خصوصیات مثبت 

1. مقاومت بسیار بالای آن در برابر لکه: چای، قهوه، نوشیدنی و آب بر روی سنگ های دکتون لکه ایجاد نمی کنند و نمی توانند آسیبی به آن وارد کنند.

2. مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و آتش: مقاومت سنگ دکتون در برابر حرارت و آتش  به گونه ای می باشد که عملا ضد آتش و ضد حرارت شناخته می شود و می توان با خیال آسوده، بدون اینکه هیچگونه آسیبی به آن وارد شود، ظروف بسیار داغ را بر روی صفحات دکتون قرار داد. 

dekton-1

3. مقاومت بسیار بالا در برابر خط و خش و ساییدگی: اسلب های دکتون از موادی ساخته و تولید می شوند که مقاومت شدیدی در برابر خش و ساییدگی دارند؛ از اینرو برای افرادی مناسب هستند که به دنبال آشپزی بر روی صفحه کانتر هستند. با وجود سنگ صفحه دکتون، دیگر نیازی به وجود تخته آشپزی حس نمی شود و به راحتی می توان مواد غذایی را برروی صفحه دکتونی برش داد، بدون اینکه نگران آسیب رساندن به صفحه بود.

dekton-3

4. بالاترین میزان مقاومت در برابر اشعه یو وی: همانطور که می دانیم بسیاری از افراد، علاقه مند به آشپزخانه های خارج از محیط خانه و در قسمت حیاط و باغچه هستند و همواره در انتخاب سنگ مناسب برای این نوع آشپزخانه ها دچار شک می شوند. از اینرو سنگ های دکتون به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر اشعه یو وی و نور مستقیم خورشید دارند، می توانند یکی از بهترین انتخاب ها برای این افراد و این نوع سلیقه باشند. 

5. مراقبت و رسیدگی آسان : سنگ های دکتون نیاز به شوینده خاصی ندارند و به راحتی با ترکیب آب و صابون تمیز می شوند. 

dekton-5 dekton-6

خصوصیات منفی

1. امکان ورقه و  خرد شدن : همانطور که اشاره کردیم، هر اسلب دکتون طول و عرض ثابت و مشخصی دارد و برای فضاهایی که طولی بیشتر از طول اسلب های دکتون دارد، انتخاب مناسبی نمی باشد. اسلب های دکتون بسیار سنگین و با چگالی نسبتا بالا  هستند و اصلا انعطاف پذیر نیستند. ممکن است در قسمت هایی با ایجاد ضربه زیاد، لایه لایه و خرد شوند. در این صورت امکان تعمیر وترمیم آن وجود ندارد و باید آن اسلب را کاملا تعویض کرد.

2. قیمت نسبتا بالا : سنگ دکتون نسبت به باقی سنگ ها از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است و قابل استفاده در هر فضایی نمی باشد و بیشتر بعنوان سنگ صفحه در قسمت جزیره آشپزخانه استفاده می شود که هم مساحت کمتری دارد و هم امکان ورقه شدن کمتر است. 

dekton-2

آشپزخانه هایی با صفحه کابینت دکتون

 دکتون یک محصول با دوام و خاص برای آن دسته از افرادی ست که به دنبال این امر هستند که آشپزخانه منزل خود را تبدیل به فضایی منحصربفرد کنند. با این سنگ امکان اجرای کار بصورت یکدست و یکپارچه بدون برش، اتصال و محدودیت فراهم می شود؛ اما  از آنجایی که این متریال شبیه به سرامیک و در ابعاد بزرگتر است و طول و عرض مشخصی دارد، اگر بخواهیم برای قسمت هایی که طولی بیشتر از هر اسلب سنگ دارد استفاده کنیم، دیگر کار یکدستی نخواهیم داشت؛ زیرا کار بصورت تکه تکه اجرا می شود. از اینرو، این سنگ برای قسمت هایی مناسب است که طول آنها به اندازه طول هر اسلب دکتون و یا کمتر می باشد. 

dekton-7 dekton-8

سنگ های دکتون صفحه ای کاملا واحد می سازند که متناسب با هر نوع سلیقه و سبک طراحی می باشد. این سنگ ترکیبی از تمام کیفیت هایی است که می توان از یک سنگ صفحه توقع داشت. صفحه ای تمیز که تماس با آن لذت بخش بوده و در مقابل تمام آسیب های احتمالی که ممکن است در طول روز به آن وارد شود مقاوم است. همه چیز به نوعی طراحی شده که آماده سازی روزانه غذا را تبدیل به تجربه ای دلپذیر کند. از آنجایی که برخلاف سنگ های دکتون در سنگ های کورین امکان اجرای یکپارچه، بدون اتصال و ترمیم وجود دارد، شاید بهتر باشد که از سنگ های دکتون بیشتر در قسمت جزیره آشپزخانه استفاده شود. 

سنگ دکتون در آشپزخانه های باغچه و باغ 

dekton-11 dekton-11 

آشپزی کردن بدون شک تجربه ای لذتبخش است و مخصوصا اگر در محیط خارج از منزل همچون باغ، باغچه،حیاط و ... انجام شود، لذتی دوچندان خواهد داشت و می تواند به یک دورهمی جذاب به همراه خانواده و دوستان تبدیل شود. سنگ دکتون به دلیل طراحی فوق العاده و مقاومت بسیار بالایی که در مقابل اشعه یو وی و نور مستقیم آفتاب دارد، یکی از گزینه های بسیار مناسب برای آشپزخانه های خارج از منزل است. علاوه بر کاربرد بسیار بالا، سنگ دکتون به دلیل مقاومت در برابر لکه، ضربه و حرارت بالا، امکان استفاده ی طولانی مدت را دارا می باشد و با حفظ زیبایی اولیه خود، می تواند یکی از بهترین انتخاب ها بعنوان صفحه کابینت و یا جزیره در این نوع آشپزخانه ها باشد. 

سنگ دکتون در حمام و سرویس بهداشتی

یثنفخد-7 dekton-12

 حمام و سرویس بهداشتی یکی از مکان هایی هستند که در عین زیبایی باید کاملا بهداشتی و تمیز باشند؛ به همین خاطر به متریالی نیاز داریم که در حالیکه محیط حمام و سرویس بهداشتی را به فضایی خاص، زیبا و آرامش بخش تبدیل می کند، از نظر مسائل بهداشتی نیز بتواند تمام خواسته های مورد نیاز را فراهم کند، اثرات لکه و انگشت بر روی آن قابل مشاهده نباشد و در برابر رطوبت و آب مقاوم باشد. بدون شک دکتون یکی از بهترین انتخاب ها برای قسمت حمام و سرویس بهداشتی است و به دلیل طرح و رنگ متنوعی که دارد برای هر نوع فضا و سلیقه ای مناسب می باشد. 

مقایسه ی دکتون و کوارتز

برخلاف دکتون، در صفحات کوارتز از یک نوع رزین استفاده شده که باعث ایجاد مقاومت در مقابل شکنندگی می شود. اما به دلیل عدم وجود این رزین در صفحات دکتون، میزان شکنندگی بالا می رود. سنگ های دکتون و کوارتز هردو مقاومت بالایی در برابر حرارت و دمای بالا دارند اما به دلیل رزین استفاده شده در سنگ های کوارتز، میزان مقاومت آن در برابر حرارت و دما، نسبت به دکتون کمی کاهش پیداکرده و در صورت قراردادن مستقیم جسم داغ بر روی آن، بهتر است  از یک پوشش یا عایق استفاده کرد.