در این نوشتار چند نمونه از چوب های پرکاربرد در این صنعت را نام می بریم و درباره هریک مختصرا توضیح می دهیم.

چوب ها به دلیل زیبایی، جلوه و همچنین قابلیت های زیادی که دارند، طرفدارهای زیادی را در صنایع مختلف خصوصا دکوراسیون داخلی به خود جلب کرده اند. نابودی منابع طبیعی و جنگل ها در سراسر کره خاکی باعث شده است که از استفاده بی رویه این محصول جلوگیری گردد که البته این موضوع باعث تبدیل شدن این محصول به یک کالای لوکس در سالهای اخیر شده است. زیرا با توجه به قیمت محصولات مشابه از قبیل ام دی اف، نئوپان، پی وی سی و ... قیمت بسیار بالاتری دارد. اما طرفداران چوب مخصوصا در صنعت دکوراسیون داخلی عقیده دارند که حس طبیعی چوب قابل قیاس با محصولات چوبی مصنوعی نمی باشد. در این نوشتار چند نمونه از چوب های پرکاربرد در این صنعت را نام می بریم و درباره هریک مختصرا توضیح می دهیم.

 چوب بلوط:

در میان درختان، درخت بلوط عمری طولانی تر دارد که به 2000 سال می رسد. این درختان در ایران و در ناحیه رشته کوه های زاگرس و البرز یافت می شوند. چوب درخت بلوط با چگالی حدود 0.75 گرم بر سانتی متر مکعب از سختی و استحکام بالایی برخوردار است و به دلیل داشتن مقادیر زیادی تانن بالا، در برابر حشرات و قارچ ها از مقاومت بالایی برخوردار است. این چوب به رنگ قهوه ای روشن تا تیره، فشرده، محکم و دارای بافت درشت است و به دلیل خاصیت نیمه سخت و نیمه سنگینی که دارد، از مقاومت بالایی در برابر سایش و رطوبت برخوردار است.درگذشته چوب بلوط در بخش صنعت کشتی سازی و ساختن بناهای مسکونی بکار گرفته می شد و امروزه هم این چوب، مرغوب ترین چوب در تولید و ساخت پارکت، مبلمان، میز و صندلی و مصارف آشپزخانه است.

 

چوب راش:

 

این نوع درخت که در ایران هم یافت می شود، درختی با شاخ و برگ هایی به رنگ کرم مایل به قرمز می باشد. این چوب، نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها است. بر روی سطح چوب راش، دوک هایی وجود دارد که در عین زیبایی گاهی اوقات به عنوان عیب و نقص نیز تلقی می گردد، زیرا نجاران عقیده دارند این دوک ها در هنگام رنگ، سیاه می شوند. به خاطر بافت همگن و سختی مناسبی که دارد از این چوب بیشتر در صنعت مبلمان و ساخت درب و پنجره استفاده می گردد. 

چوب گردو:

چوبی که از درخت گردو تهیه می شود جزء بهترین و مرغوب ترین چوب ها محسوب می شود. چوب گردو صیقل پذیر، همگن، رنگ پذیر و به رنگ قهوه ای تیره می باشد که طرح و نقش های زیبایی هم دارد و دارای دوام بالاست. وزن مخصوص این چوب در حدود 0.6 تا 0.7 گرم در سانتی متر مکعب است که باعث شده مقاومت متوسطی در برابر نفوذ اجسام خارجی داشته باشد که به صورت عامیانه به آن سختی گفته می شود.

 

بنابراین میزان سختی یک چوب نسبت عکس با قابلیت کنده کاری و اره خوری آن دارد. به همین دلیل نیز چوب گردو برای منبت کاری، خراطی و کنده کاری، مجسمه سازی و اشیا دکوری، آلات موسیقی و همچنین در دکوراسیون داخلی منزل و ساخت روکش های چوبی، بسیار پرکاربرد است. چوب گردو، چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت می باشد. پس در نتیجه مقاومت مناسبی در برابر فشار، رطوبت، خم پذیری و کشش دارد.

چوب افرا:

درخت افرا در خاک های اسیدی رشد می کند که در جنگل های ایران مخصوصا شمال کشور بسیار مشاهده می شود. درخت افرا انواع گوناگونی دارد از جمله: افرای سیاه، افرای دشتی، افرای کوهستانی، افرای برگ چناری، افرای سرخ و ... که به دو دسته ی سخت و نرم تقسیم می شوند. این چوب ها پراکنده آوند می باشند و جرم ویژه آنها بین 0.5 تا 0.6  است.

رنگ چوب افرا، سفید مایل به کرم تا قهوه ای روشن می باشد. این متریال مناسب برای صنایع کف پوش و روکش سازی، تخته چندلایه و ... می باشد و قابلیت کنده کاری و ظریف کاری، آنرا برای مجسمه سازی، مبلمان و خراطی مناسب می گرداند.

 

چوب روسی:

در بازار ایران به هر نوع چوبی که به رنگ سفید باشد و از روسیه وارد شود، چوب روسی می گویند که البته انواع گوناگونی مثل چوب نراد، نوئل و انواع کاج ها که در این بین چوب نراد از مرغوب ترین و بهترین نوع این چوب ها به حساب می آید. از ویژگی های این چوب می توان به راستار بودن، سبک بودن و  احتمال پایین در ترک خوردن به هنگام خشک شدن آن اشاره کرد. این چوب همچنین بسیار خوش کار است و قابلیت سمباده خوری، پیچ و میخ خوری آن عالیست که باعث شده کاربرد این چوب در صنایع مختلف افزایش یابد. چوب نراد به رنگ کرم مایل به قرمز می باشد.

لازم به ذکر است چوب کاج ایرانی از کیفیت بالاتری نسبت به این چوب برخوردار است اما به دلیل نبود تجهیزات لازم برای خشک کردن اصولی این چوب، در بازار ایران ترجیحا چوب های روسی را انتخاب می کنند. اما متاسفانه چوب نراد در برابر قارچ ها و حشرات مقاومت چندانی ندارد و اکثرا دچار پوسیدگی می شود.

چوب ملچ:

چوب ملچ از خانواده نارون می باشد و یکی از زیباترین و خوش نقش ترین چوبهای ایرانی به حساب می آید. این چوب نیمه سخت و نیمه سنگین چگالی ای در حدود 0.66 دارد و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز می باشد و به دلیل ویژگی های زیبایی که دارد در کارهای مربوط به دکوراسیون مصارف زیادی دارد. چوب ملچ، چوبی نیمه سنگین، نیمه سخت و درشت بافت است که در برابر ضربه، خم پذیری و حشرات مقاوم است و در کل از جمله چوب های بادوام به حساب می آید. از این چوب بیشتر برای ساخت روکش های چوب، تخته های چند لایه، مبلمان و دکوراسیون استفاده می گردد.