هر آنچه نیاز است درباره شیر آب آشپزخانه بدانیم، از انواع شیر آشپزخانه تا متریال های متنوع آن، همگی در این نوشتار بررسی شده اند.

1. انواع دستی

kitchen-faucet-1

آن قسمت از شیر آب که توسط دست افراد برای باز و بسته کردن شیر استفاده می شود؛ باید هنگامی که لمس می شود، احساس خوبی را به فرد منتقل کند، نرم و روان باشد و به راحتی بتوان روی آن مانور داد.

2. شیرهای برنجی

kitchen-faucet-2-1 kitchen-faucet-2-2

شیر هایی که از برنج ساخته می شوند، از این لحاظ که در مقابل حرارت و دیگر فشارها و شرایط نامطلوب استقامت و توانایی بالایی دارند، همواره جزو گزینه های قابل توجه برای نصب در آشپزخانه هستند. یک شیر آب برنجی با کیفیت بالا از دوام بیشتری برخوردار است و قیمت بالایی نیز ندارد زیرا قسمت های داخلی آن از قطعات پلاستیکی ساخته شده است. اما برای حفظ جلوه زیبا و چشم گیر آن مدام باید آن را بدون لک و براق نگه دارید.

3. شیر آب های دیواری

kitchen-faucet-3-2

نصب این نوع شیر ها می تواند جلوه متمایزی را به دکوراسیون آشپزخانه بدهد؛ زیرا با وجود این نوع شیرها که بر روی دیوار در قسمت بالای سینک نصب می شود، سطح کانتر کاملا آزاد می ماند و از تجمع جرم و کثیفی در اطراف پایه شیر، جایی که بر کانتر نصب شده است، جلوگیری می شود.

kitchen-faucet-3-1

4. شیرهایی با نصب آسان

امروزه شیر هایی به بازار آمده اند که نصب آن ها بسیار ساده است و می توانید به راحتی خودتان این کار را انجام دهید. در چنین شرایطی سخت ترین مرحله حذف شیر قدیمی است. به محض اینکه شیر قدیمی را برداشتید، ظرف چند دقیقه می توانید شیر جدید را با کمک یک آچار و نوار چسب مخصوص در جای خود نصب کنید.

5. انتخاب مردم

kitchen-faucet-5

شیرآب هایی از جنس کروم براق و پولیش شده با کیفیت بالا، از جمله گزینه های پر طرافدار بین افراد است.

6. شیر های فیلتر دار

kitchen-faucet-6

امروزه برخی از شیر های آب مجهز به فیلتر برای تصفیه آب هستند. این نوع شیرها درصد بالایی از سرب، کلر و آلاینده های دیگر موجود در آب را از آن حذف می کنند. اغلب این شیرها دارای یک سوئیچ هستند که می توان از طریق آن فیلتر آب را فعال و غیر فعال کرد.

7. شیرهای فشرده سازی شده

اغلب افراد تمایل کمی به خرید و استفاده از این نوع شیرها دارند؛ زیرا در این نوع شیرها از لاستیک های کوچک فشرده شده برای کنترل جریان آب استفاده می شود که بسیار مستعد نشت است و به تعمیر مکرر نیاز دارد.

8. دریچه ای با دیسک سرامیکی

این یک انتخاب قابل اعتماد است. این شیر مجهز به دو دیسک سرامیکی برای کنترل جریان آب است : یک دیسک ثابت است و دسیک دیگر برای جلوگیری و یا باز کردن جریان آب متحرک است. این دو دیسک زمانی که در برابر یکدیگر قفل می شوند، از نفوذ هوا به داخل شیر آب جلوگیری می کنند.

9. تکنولوژی PVD

kitchen-faucet-9

تولید کنندگان زیادی امروزه از تکنولوژی PVD یا استفاده از فرایند رسوب فیزیکی بخار برای ساخت شیر آلات استفاده می کنند که به مقدار زیادی سایش و خوردگی سطوح فلزی را کاهش می دهد.

10. ورقه مات کروم

kitchen-faucet-10

شیر آب هایی با ورقهای از جنس کروم مات، جلوه ای شبیه آلومینیوم به شیر آب می دهد و بسیار زیباست.

11. فلزات گرانبها

kitchen-faucet-11

استیل ضد زنگ و نیکل از جمله فلزات با ارزش و پراستفاده در صنعت تولید شیر آلات و بازار شیر آلات آشپزخانه است. نکته مهم در استفاده از شیرآب هایی ساخته شده از این فلزات، این است که باید همواره آن ها را بدون لک و براق نگه دارید.

12. تجهیزات حرفه ای

kitchen-faucet-12

برای آشپزخانه های تجاری و فضاهای ظرفشویی جدی و پرکاربرد مثل آشپزخانه های رستوران ها باید از شیر آلات حرفه ای و تجاری استفاده کرد. در این شرایط بهتر است از پدال زیر پا برای باز و بسته کردن شیر آب استفاده کرد.

13. کمک خواستن از یک کارشناس

زمانی که می خواهید همراه با شیر آب، کانتر را نیز عوض کنید، انتخاب ها و چالش های زیادی پیش روی شما خواهد بود که در اینصورت بهتر است حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید و نظر بخواهید.

14. هرگز فراموش نکنید

دقت داشته باشید که آنچه باید در پروژه تعویض شیر آب آشپزخانه خود به عنوان مرحله اول در لیست مراحل کار خود قرار دهید، بستن فلکه اصلی آب است.