در این مقاله نکات مهمی که در انتخاب ام دی اف باید در نظر داشت شرح داده شده است.

 برای انتخاب ام دی اف باید به دو نکته مهم توجه داشت:

 1. مغز ام دی اف

2. روکش ام دی اف

مغز ام دی اف: مغز ام دی اف می تواند با دانسیته (چگالی) پایین و یا دانسیته بالا تولید شود. هرچه دانسیته مغز ام دی اف بالاتر باشد، پیچ خوری آن بهتر، انعطاف آن کمتر و استحکام آن بیشتر خواهد بود؛ در نتیجه کیفیت بالاتری خواهد داشت. مواد تشکیل دهنده مغز ام دی اف بصورت معمول شامل خرده چوب، پسماندهای چوب، الیاف سیگنوسلولزی و مواد شیمیایی دیگری می باشد که با یک نوع رزین مخصوص مصنوعی ترکیب شده و در زیر فشار و گرما به روش خشک به هم پیوند می خورند و شکل ام دی اف ایجاد می شود. از اینرو میزان ترکیب این مواد با یکدیگر در کیفیت ام دی اف تاثیرگذار خواهد بود. بطور معمول مغز ام دی اف در ضخامت های 3، 6، 8، 10، 12، 16 ،18، 20 و 30 میلیمتر در بازار عرضه می شود که سایز 3 میلیمتر را به نام فیبر نیز می شناسند. از نمونه ام دی اف های با مغز باکیفیت می توان به واناچای (چین، تایلند و مالزی) و خام ترک اشاره کرد.

 mdf-1

روکش ام دی اف: روکش ام دی اف نیز یکی از موارد تاثیرگذار بر روی کیفیت ام دی اف می باشد. ام دی اف ها براساس نوع روکش به دسته های ام دی اف ملامینه، ام دی اف هایگلاس، ام دی اف پلی گلاس، ام دی اف لامی گلاس و ام دی اف با روکش های خاص از جمله ام دی اف با روکش پوست حیوانات، ام دی اف با روکش چرم، ام دی اف با روکش مخمل و ام دی اف با روکش انواع فلزها تقسیم می شوند.

mdf-2

نوع ام دی اف باید باتوجه به سبک طراحی موردنظر انتخاب شود. از اینرو که اگر سبک طراحی آشپزخانه مدرن باشد، باید از ام دی اف هایی با روکش طرح مدرن استفاده کرد و اگر سبک طراحی کلاسیک باشد باید از ام دی اف هایی با روکش های مربوط به این سبک استفاده کرد. 

mdf-3

قبل از بررسی خصوصیات انواع روکش ام دی اف باید به این نکته توجه کرد که هیچ کدام از روکش ها آب و رطوبت را از خود عبور نمی دهند و تمامی روکش ها عایق آب و رطوبت هستند. اما از آنجایی که ام دی اف ها باید با توجه به طراحی انجام شده به اندازه های مختلف بزرگ و کوچک برش داده شوند، در قسمت لبه ام دی اف که خامی آن مشخص است یک لایه نوار پی وی سی همرنگ با روکش چسبانده می شود. فاصله بین نوار پی وی سی و ورق ام دی اف بسیار جزئی و ناچیز بوده اما با این حال از همین فاصله امکان نفوذ رطوبت و آب وجود دارد. به همین خاطر هیچ ام دی افی کاملا ضدآب نمی باشد؛ مگر مغز آن ضدآب و یا محصول سبز باشد که این نوع ام دی اف در کشور ما بسیار کمیاب است.

 mdf-1

خصوصیات انواع روکش ام دی اف 

ام دی اف ملامینه: از ترکیب یک سری مواد ارگانیک رزینی و فرمالدهید بر روی ورقه های کاغذ طرح دار، روکشی ایجاد می شود که به نام ملامینه شناخته شده است و تحت فشار و حرارت بسیار بالا بر روی صفحات ام دی اف پرس می شود. ام دی اف ملامینه دو رو بوده (روکش هر دو طرف آن مشابه یکدیگر است) و می توان از هر دو روی آن برای اجرای کار استفاده کرد.

melamine-1

ام دی اف ملامینه مقاومت بسیار بالایی در برابر خط و خش دارد؛ به صورتی که میتوان با اسکاچ (نه سیم ظرفشویی) آن را تمیز کرد. در برابر مواد شوینده اسیدی مقاوم است، آنتی باکتریال بوده و در برابر حرارت مقاومت بسیار زیادی دارد. 

تنوع طرح و رنگ  ام دی اف ملامینه بسیار بالا می باشد. معمولا به صورت مات تولید شده و سطح آن صاف، برجسته (سینکرونایز) و سوپربرجسته می باشد.

ابعاد ورق ام دی اف ملامینه موجود در کشور ما به صورت زیر می باشد:

366 در 183 سانتیمتر

366 در 210 سانتیمتر

280 در 183 سانتیمتر

و همچنین ضخامت ام دی اف ملامینه در کشور ما بطور معمول 16 میلیمتر بوده و بعضی برندها با ضخامت 18 میلیمتر نیز تولید می کنند.

قیمت ورق ام دی اف ملامینه در کشور ما از 920 هزار تومان تا 2 میلیون و 250 هزار تومان متغیر است.

قیمت کابینت ام دی اف ملامینه در کشور ما از متری 2 میلیون و 400 هزار تومان تا 2 میلیون و 800 هزار تومان متغیر است.

melamine-2

از انواع ام دی اف ملامینه ی موجود در کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ام دی اف ملامینه ویسپان

ام دی اف ملامینه آلفا

ام دی اف ملامینه ایزوفام

ام دی اف ملامینه آرتا

ام دی اف ملامینه آرکا

ام دی اف ملامینه فرامید

ام دی اف ملامینه آریا

ام دی اف ملامینه رئونت

ام دی اف ملامینه بارشین

ام دی اف ملامینه نوین چوب

ام دی اف ملامینه پویا

ام دی اف ملامینه سابین

ام دی اف ملامینه نقطه

ام دی اف ملامینه سازه شرق

 

 

ام دی اف هایگلاس : مراحل تولید ام دی اف هایگلاس بدین صورت است که دو روی ورق ام دی اف خام در دو مرحله سمباده و پولیش می شود، سپس بر روی قسمت زیرین آن کاغذ پی وی سی یا کاغذ ملامینه بصورت رول یا ورق چسب دار با حرارت و فشار بالا پرس می شود ( اگر کاغذ پی وی سی چسبانده شود، قیمت آن بیشتر بوده و کیفیت آن بالاتر است). بر روی قسمت رویی آن ابتدا یک لایه چسب با غلتک پوشش داده می شود، سپس یک لایه روکش رنگی و طرح دار و در مرحله آخر نوعی طلق شفاف بر روی آن چسبانده می شود. برخلاف ام دی اف ملامینه که می توان از هر دو طرف آن استفاده کرد، طرح و رنگ اصلی ام دی اف های گلاس در یک طرف آن بوده و تنها از همان رو می توان در کار استفاده کرد. هرچقدرلایه رویی هایگلاس تاب و خال کمتری داشته باشد، نشان دهنده کیفیت بالای پلیت دستگاه و چسب به کار گرفته شده است. 

hi-gloss-1 

ام دی اف هایگلاس به دلیل طلق رویه ای که دارد، مقاومت پایینی در مقابل خط و خش دارد. اثر انگشت بر روی آن می ماند و از آنجایی که سطح شفاف و براقی دارد کثیفی و آلودگی به آسانی بر روی آن قابل مشاهده است و به راحتی نیز تمیز می شود؛ اما برای تمیزکردن آن بجای استفاده از اسکاچ و سیم، باید از حوله و دستمال های نرم استفاده کرد. آنتی باکتریال بوده و به دلیل لایه روی آن که از جنس طلق است، در مقابل حرارت مقاومت کمی دارد. همچنین در مقابل اسیدهای خانگی (ازجمله وایتکس، اسپری های تمیزکننده و ...) مقاومت بسیار پایینی دارد.

تنوع طرح و رنگ ام دی اف هایگلاس بسیار بالا بوده و بصورت صاف و بدون هیچگونه برجستگی تولید می شود.  

ابعاد ورق هایگلاس موجود در کشور ما بطور معمول 122 در 280 سانتیمتر می باشد.

ضخامت ام دی اف هایگلاس موجود در کشور ما 16 یا 18 میلیمتر است.

قیمت ورق ام دی اف هایگلاس بین 1 میلیون و 140 هزار تومان تا 1 میلیون و 250 هزار تومان متغیر است.

قیمت کابینت هایگلاس از متری 2 میلیون و 800 هزار تومان تا 3 میلیون و 200 هزار تومان می باشد.

hi-gloss-2

انواع ام دی اف هایگلاس موجود در کشور ما به شرح زیر است:

ام دی اف هایگلاس سیتک (Seetec)

ام دی اف هایگلاس ایشیک (ISIK)

ام دی اف هایگلاس اَشَک (ASHAK)

ام دی اف هایگلاس ای جی تی (AGT)

ام دی اف هایگلاس ایزوفام

ام دی اف هایگلاس اکو وان

ام دی اف هایگلاس پانوتک

ام دی اف هایگلاس آلکی (ALKI)

ام دی اف هایگلاس پاک چوب

ام دی اف هایگلاس ییلدیز (YILDIZ)

ام دی اف هایگلاس دکو پنل (DEKO PANEL)

 

ام دی اف پلی گلاس: ام دی اف پلی گلاس، ام دی اف خامی می باشد که بعد از مراحل ساب و پولیش، بر دو روی آن یک ورقه لمینت دکوراتیو یا رنگی و طرحدار چسبانده شده و بر روی یک طرف آن لایه حدودا 75 میکرونی از جنس پلی استر (نوعی پلی کربنات) که ظاهری شبیه به شیشه دارد اما نسبت به شیشه سبک تر و محکم تر می باشد، پرس می شود. پلی استر رویه ام دی اف پلی گلاس در دو نوع مات و براق وجود دارد. 

در نوع براق، یک طرف آن کاملا شفاف و صیقلی بوده بطوریکه طرح لایه زیرین آن بصورت واضح قابل رویت است و طرف دیگر آن با همان طرح رویه اما به صورت مات می باشد. 

در نوع مات، دو طرف ام دی اف پلی گلاس بصورت مات می باشد و در رویه اصلی آن پلی استر مات با درخشندگی 7 تا 10 درصد چسبانده شده است. 

poly-gloss-1

مقاومت سطح ام دی اف پلی گلاس در برابر خط و خش نسبتا بالاست اما به منظور بالا بردن دوام و عمر آن بهتر است جهت تمیز کردن آن از حوله یا پارچه نرم استفاده کرد. ام دی اف پلی گلاس کاملا آنتی باکتریال بوده و سطح صاف و غیربرجسته ای دارد. مواد شوینده اسیدی بر روی آن چندان آسیبی وارد نمی کند، در مجاورت هوای آزاد و نور تغییر رنگ پیدا نمی کند و برای مدت طولانی رنگ و حالت خود را حفظ می کند.

ابعاد ورق ام دی اف پلی گلاس موجود در کشور 183 در 280  و 183 در 366 سانتیمتر می باشد.

قیمت هر ورق ام دی اف پلی گلاس در بازه قیمتی 2 میلیون و 230 هزار تومان تا 2 میلیون و 730 هزار تومان متغیر است.

قیمت کابینت ام دی اف پلی گلاس را می توان از متری 2 میلیون و هشتصد هزار تومان تا 3 میلیون و 200 هزار تومان در نظر گرفت. 

poly-gloss-2

از انواع ام دی اف پلی گلاس موجود در کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ام دی اف پلی گلاس فومنات

ام دی اف پلی گلاس کینگ گلاس

ام دی اف پلی گلاس ویسپان

ام دی اف پلی گلاس واریو

ام دی اف لامی گلاس: برای تولید ام دی اف لامی گلاس، دو طرف ام دی اف خام، بعد از مراحل سمباده و پولیش با روکش های لمینتی طرحدار و رنگی پرس می شود. در یک طرف آن نوعی رزین بر روی سطح روکش لمینتی اسپری شده که توسط اشعه یو وی خشک می شود و طرف دیگر آن بدون رزین و بصورت مات باقی می ماند.

lami-gloss-1

از آنجاییکه رزین سطح رویی ام دی اف لامی گلاس توسط اشعه یو وی خشک شده است، این نوع ام دی اف را در مقابل نور آفتاب و خط و خش مقاوم می کند. آنتی باکتریال بوده و به دلیل سطح صاف و صیقلی آن به سادگی قابل تمیز شدن است و مواد شوینده اسیدی تاثیر بسیار کمی بر روی آن دارد. نوار پی وی سی ام دی اف لامی گلاس، کاملا خاص، همرنگ رویه اصلی و شیشه ای می باشد.

lami-gloss-2

ام دی اف لامی گلاس یک بار در سال 95، در ابعاد 122 در 280 سانتیمتر و با ضخامت 16 میلیمتر، از کشور ترکیه وارد ایران شد و به دلیل تداوم نداشتن در واردات این محصول، تعداد و تنوع رنگی کمی از آن در ایران وجود دارد.

قیمت ورق ام دی اف لامی گلاس از 2 میلیون و 100 هزار تومان تا 2 میلیون و 250 هزار تومان متغیر است. 

قیمت هر متر کابینت ام دی اف لامی گلاس را می توان حدودا 3 میلیون و 200 هزار تومان در نظر گرفت.

 

mdf-features