در این نوشتار قصد داریم تعریفی جامع و کامل از صفحه کابینت ام دی اف و ویژگی های آن داشته باشیم و همچنین چند برند مورد تایید در بازار را معرفی کنیم

همانطور که می دانیم برخلاف بدنه و درب های کابینت که تنها چند انتخاب مناسب و معقول داریم، در انتخاب صفحه کابینت می توانیم با توجه به نیاز و سلیقه ای که داریم، انتخاب های متفاوتی داشته باشیم. از جمله صفحه کابینت کورین، صفحه کابینت کوارتز، صفحه کابینت سنگ طبیعی، صفحه کابینت مارمونایت، صفحه کابینت چوب طبیعی، صفحه کابینت ام دی اف، صفحه کابینت اس پی ال، صفحه کابینت بتن، صفحه کابینت سرامیک و...

تمامی این صفحه کابینت ها می توانند با توجه به ویژگی هایی که دارند و قیمت های متفاوت، پاسخگوی نیازهای ما در این زمینه باشند. برای انتخاب بهتر کافیست با ویژگی ها و تعریف هرکدام آشنا شویم و باتوجه به آنچه از یک صفحه کابینت خوب انتظار داریم، انتخابی مناسب داشته باشیم. در اینجا قصد داریم تعریفی جامع و کامل از صفحه کابینت ام دی اف و ویژگی های آن داشته باشیم و همچنین چند برند مورد تایید در بازار را معرفی کرده و به شما عزیزان در انتخاب هرچه بهتر، یاری رسانیم.

صفحه کابینت ام دی اف چیست؟

بطور کلی و در تعریف عموم، صفحه کابینت ام دی اف از چسباندن دو یا چند ام دی اف خام بر روی یکدیگر با ضخامت های 3، 5، و 7 سانتیمتری تولید می شود که در نهایت با چسباندن یک ورق روکش اچ پی ال بر روی سطح آن در دو صورت مات و براق، یک صفحه کابینت ام دی اف طرحدار خواهیم داشت که صفحه کابینت های براق قیمت بالاتری نسبت به صفحه کابینت های مات دارند.  بطور معمول در تولید صفحه کابینت ام دی اف تنها از دو ام دی اف خام استفاده می شود که با ایجاد فاصله بین این دو صفحه، ضخامت آن تغییر می کند. با اینکار برش این صفحات راحت تر شده و وزن آن کمترمی شود. اما در بعضی موارد، بیشتر از دو ورق ام دی اف خام استفاده می کنند که اینکار باعث می شود وزن نهایی صفحه بیشتر شده و همچنین برش آن برای نصاب دشوار باشد. صفحه کابینت های ام دی اف از لحاظ لبه به دو گروه یک لب و دولب تقسیم بندی می شوند که عموما صفحه کابینت یک لب جهت استفاده در قسمت هایی که فقط یک سمت آن از بیرون دید دارد و صفحه کابینت دو لب جهت استفاده در قسمت هایی می باشد که از دو طرف کار به سمت بیرون دید دارد.  

 mdf-countertop-1

ویژگی های صفحه کابینت ام دی اف

صفحه کابینت ام دی اف نیز مانند دیگر صفحات کابینت شامل یک سری خصوصیات مثبت و منفی می باشد که در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم:

به دلیل روکش اچ پی ال استفاده شده در آن معمولا در مقابل خط و خش، حرارت، رطوبت و ضربه مقاومت قابل قبولی دارد اما در قسمت های لبه آن که مغز خام ام دی اف مشخص است، باید از نفوذ آب و رطوبت جلوگیری کرد؛ در غیر اینصورت صفحه کابینت باد می کند و بطور کامل از بین می رود. صفحه کابینت ام دی اف نسبت به باقی صفحات کابینت قیمت مناسب تری دارد و همچنین به دلیل تنوع طرح و رنگ در روکش اچ پی ال آن، می توان از این صفحه کابینت در تمامی چیدمان ها و سبک های طراحی استفاده کرد. بیشتر کارخانجات روکش اچ پی ال را در طرح هایی همچون طرح چوب، طرح سنگ، طرح بتن، طرح فانتزی، طرح چرم و... تولید می کنند که به نوع خود شامل تنوع بسیار بالایی می باشد.

معرفی چند برند تاییدشده ی صفحه کابینت ام دی اف در بازار:

بطور قطع، صفحات کابینت ام دی اف زیادی در بازار موجود می باشد که کیفیت های متفاوتی دارند و بسیاری از آنها قابل قبول هستند اما در اینجا سعی داریم چند برند را که توسط تیم حرفه ای و متخصص کابینت بانک مورد بررسی قرار گرفته اند را معرفی کنیم تا در انتخاب و خرید این مورد به شما کمک کنیم. 

صفحه کابینت ام دی اف سرخ چوب

صفحه کابینت ام دی اف سرخ چوب با مغز ام دی اف خام آرین سینا و روکش اچ پی ال0.6 میلیمتری جنتاش ترکیه، ضدخش، ضد لک و مقاوم در برابر حرارت تا دمای 180 درجه سانتیگراد یکی از بهترین صفحات کابینت ام دی اف موجود در کشور می باشد که با شعاع انحنا و یا ردیوس 2 و 4 میلیمتری  تولید می شود که یکی از ویژگی های بسیار مثبت این برند می باشد. از اینرو که هرچه شعاع انحنا یا ردیوس بیشتر باشد یعنی لبه کار گردتر است و تیزی کمتری دارد. تمامی نمونه های یک لب صفحه کابینت ام دی اف سرخ چوب دارای نوار آبچکان در زیر صفحه می باشند. طرح چوب، طرح بتن، طرح سنگ، طرح چرم، طرح ساده و طرح دانه دار از جمله طرح های روکش صفحه کابینت ام دی اف سرخ چوب می باشد.

 mdf-countertop-2

صفحه کابینت ام دی اف نووا

مهم ترین ویژگی صفحه کابینت ام دی اف نووا روکش ایتالیایی آن می باشد که توانسته اند با به کارگیری تکنولوژی نانو صفحاتی کاملا آب گریز و 100 درصد ضدخش تولید کنند که در دو طرف صفحه کابینت چسبانده می شود. همچنین لبه های صفحه کابینت ام دی اف نووا با روش پست فرمینگ و ردیوس 6 میلیمتری تولید می شود. صفحه کابینت ام دی اف نووا در طرح های فانتزی، شنی، چوب، چرم، بتن، کتان، سنگ و کربن موجود می باشد و تمامی سلیقه ها را در برمی گیرد.

 mdf-countertop-3

صفحه کابینت ام دی اف پاراکس

روکش صفحه کابینت ام دی اف پاراکس با ضخامت 0.6 میلیمتر از کشورهای ایتالیا و ترکیه وارد شده و مغز آن نئوپان سبز اسمارت 50 میلیمتری است که در نهایت مونتاژ کار در ایران صورت می گیرد. نوار لبه های این صفحه کابینت نیز در ایتالیا کالرمچ شده و کاملا همرنگ صفحه به کشور وارد می شود. همچنین به دلیل استفاده از چسب های PUR ضدآب و مغز نئوپان سبز رنگ، این محصول کاملا ضدآب بوده و برای محیط های مرطوب همچون شمال و جنوب کشور بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. طرح های روکش این صفحه کابینت به سه گروه طرح چوب، طرح بتن و طرح سنگ قابل تقسیم بندی است. صفحه کابینت ام دی اف پاراکس در موارد دیگری نیز مورد استفاده قرار گرفته است که جا دارد به بعضی از این موارد اشاره کنیم:

1. استفاده در قسمت زیباسازی و تزئین دیوارهای داخلی

2. استفاده بعنوان کفپوش

3. استفاده در صنعت های خودروسازی، واگن سازی، چوب و ...

4. استفاده در مراکز تجاری و صنعتی

صفحات کابینت ام دی اف دیگری نیز در بازار موجود می باشند که به زودی با بررسی کامل و جامع، به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانیم با حضور شما عزیزان و به کمک تیم مجرب کابینت بانک، بانکی از اطلاعات مفید و جامع در زمینه خانه و آشپزخانه داشته باشیم.