پرده چیزی بیشتر از یک پوشش یا کاور برای پنجره است و می تواند نمای کلی یک اتاق را تغییر دهد و به آن رنگ و جان ببخشد.

البته لازم به ذکر است که پرده کاربردهایی همچون حفاظت ازحریم خصوصی، جلوگیری از نفوذ سرما در فصل های سرد، جلوگیری از نفوذ گرما و نور خورشید در فصل های گرم و حتی صرفه جوئی در مصرف انرژی را دارد. با این حال، با توجه به تنوع بالای پارچه ها، الگوها و سبک ها، می توان پرده ای متناسب با مکان مورد نظر انتخاب کرد که علاوه بر کارایی های متفاوت، حال و هوای اتاق، آشپزخانه و خانه را تغییر داد. ابتدا لازم است بدانیم پرده را برای کجا و به چه منظور می خواهیم تهیه کنیم.

kitchen-curtain-5

kitchen-curtain-6

پرده از نظر عوام تکه پارچه ای است که برای جلوگیری از ورود نور یا کم نور کردن محیط داخلی ساختمان و صد البته رعایت حریم داخل ساختمان، استفاده می شود. اما در حقیقت یکی از مهمترین عناصر چیدمان منزل و زیباتر کردن محیط داخلی، پرده است. اگر از پرده آشپزخانه خود خسته شده اید، نیاز نیست آن را تعویض کنید، می توانید با اضافه کردن پارچه و تغییر دادن مدل آن، پرده آشپزخانه تان را مدرن تر کنید و از متقبل شدن هزینه های اضافه و گزاف جلوگیری کنید.

kitchen-curtain-1 kitchen-curtain-3

درباره انتخاب پرده آشپزخانه باید مواردی را در نظر بگیریم:

1. آشپزخانه محل غذا خوردن است، پس در انتخاب پرده آشپزخانه باید به سراغ رنگ های گرم و روشن مانند زرد، نارنجی، قرمز، سفید و ... که اشتها را تحریک می کنند برویم.

2. توجه داشته باشید که رنگ انتخابی برای پرده آشپزخانه با رنگ کابینت ها همخوانی داشته باشد.

3. دقت کنید جنس پارچه ای را برای پرده آشپزخانه انتخاب کنید که کاملا جلوی نور را نگیرد و بتوانید از نور طبیعی آشپزخانه هم بهره ببرید.

4. بهتر است در صورت امکان از پرده های مدل بالارونده و پرده های زبرا در آشپزخانه استفاده کنید.

5. اگر آشپزخانه تان دارای دیوار ساده است، می توانید از پرده های نقش دار استفاده کنید تا فضایی زیبا داشته باشید و محیط آشپزخانه را از یکنواختی خارج کنید.

kitchen-curtain-2

kitchen-curtain-4

6. یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب پرده آشپزخانه باید به آن توجه نشان دهید، مقاوم بودن جنس پرده است؛ از این لحاظ که در برابر نور آفتاب تغییر رنگ نداده و به مرور زمان زرد نشود.

7. اگر آشپزخانه تان کوچک است و نور زیادی وارد آن نمی شود، از پرده های نازک و روشن استفاده کنید تا آشپزخانه تان دلبازتر شود.

8. اگر دیوار آشپزخانه شما طرح دار است و یا بین کابینتی های رنگی و طرح دار دارید، می توانید از حصیرهای طرح دار با رنگ متضاد با دکور آشپزخانه استفاده کنید.

9. به جای پارچه های بلند از پرده های کوتاه که کشویی باز و بسته می شوند، استفاده کنید. این نوع پرده ها سبک هستند و کیفیت بالایی دارند و قابل شست و شو نیز می باشند.

10. توصیه می شود از پارچه های نخی برای آشپزخانه استفاده کنید، چون به راحتی قابل شستشو هستند و امکان آسیب دیدن آن بعد از شستشو بسیار کم است.

• حتی الامکان، شستشوی پرده های ضخیم و آستردار را به خشکشویی بسپارید.

• به محض شستن پرده، آن را نم دار آویزان کنید تا چروک نشود.