کامپوزیت های چوبی پلاستیکی Wood-plastic composite که امروزه به اختصار WPC نامیده می شوند، کامپوزیت هایی هستند که از ترکیب موادی همچون الیاف چوب طبیعی، پلاستیک و ترموپلاستیک ها و نوعی آرد مخصوص ساخته می شوند.

چوب پلاستیک (polywood) نوع بسیار جدیدی از این گروه محصولات می باشد که در تولید آن از دو بخش مواد استفاده می گردد. در بخش چوب از مواد اولیه ای مانند الیاف تفاله، پوسته بادام زمینی، بامبو، کاه و در بخش پلاستیک از پلی اتیلن، پی وی سی و پلی پروپیلن ها استفاده می شود. این مواد پس از ترکیب در دستگاه های اکسترود، تشکیل یک خمیر قوام گرفته را می دهند که ماده اولیه این نوع کامپوزیت می باشد . پس از تشکیل این ماده اولیه و تهیه پروفیل ها و مقاطع مورد نیاز، هر نوع رزین و مواد ترکیبی نیز به آنها افزوده می شود و در آخرین مرحله این مواد در قالب ها شکل گرفته و خشک می شوند .

از جمله مزایای این کامپوزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_  100% ضد آب و رطوبت

_  عایق کامل هرنوع اشعه و امواج رادیو مغناطیسی، صوت، گرما و سرما

_ آنتی باکتریال، مقاوم در برابر جذب و نفوذ هر نوع میکروب و باکتری، مقاوم در برابر نفوذ هرنوع اسید، مایعات و چربی ها

_ بدون هیچگونه انبساط و انقباض در شرایط مختلف آب و هوایی

_ استقامت بسیار بالا، وزن سبک و مقاوم در برابر هر نوع ضربه و خش

_ غیر قابل اشتعال و مقاوم در برابر حریق، عدم امکان بروز هر نوع اتصال و جرقه

_ دارای حداقل عمر مفید 30 سال بدون هیچگونه تغییر شکل، کسر مقاومت و تغییر مشخصات ظاهری

_ کاملا قابل شستشو و تمیز کردن با انواع پاک کننده ها و مواد شوینده

_  مقاوم در برابر نفوذ حشرات و جانورانی مانند موریانه و موش

_  100% قابل بازیافت و کاملا سازگار با محیط زیست، به دلیل ساخت با مواد ترکیبی چوب پلاستیک و آلومینیوم

_  مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار اجسام خارجی و همچنین عدم ترک خوردگی

 

پلی وود در حقیقت نوعی کامپوزیت چوبی، پلاستیکی است که از ترکیب چوب و ترموپلاستیکها تشکیل شده است. این مواد که شامل رزین هایی مانند اپوکسی ها و فنولیکسها می باشند، در حقیقت پلاستیکهایی با مشابهت زیاد به فراورده های صنعتی چوبی هستند. خیلی از مردم استفاده از این صفحه را برای کابینت آشپزخانه مناسب نمی دانند. توجه داشته باشید که پلی وود به دلیل دوام بالا و زیبایی ظاهری مزیت های زیادی دارد، از طرفی جایگزین کردن این متریال به جای چوب و سنگ مصنوعی، ایده آل و با صرفه است و در زیبایی طراحی کابینت آشپزخانه نیز موثر است.

 

اگر می‌خواهید کانتری ارزان اما تمیز و پردوام داشته باشید، کامپوزیت‌های چوبی بهترین گزینه برای این کار است. این گروه شامل ام دی اف، اچ‌دی اف، نئوپان و پلی‌وود است و برای انواع مدل کابینت مناسب است. پلی وود بیشتر برای ساخت بدنه کابینت مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال از لایه های متعدد با روکش چوب ساخته شده است. پلی وود در ضخامت های مختلف موجود است اما معروف ترین ضخامت های پلی وود 3.4 و 1.2 اینچی هستند.

poly-wood-countertop

صفحات پلی وود را می توان هم روکش کرد و هم رنگ کرد و در رنگ های متعدد مورد استفاده قرار داد. کامپوزیت های پلاستیک- چوب یا همان پلی وود، سختی و قدرت خوبی دارند اما تراکم بالاتری نسبت به چوب و پلاستیک از خود نشان می دهند. مقاومت بالایی که این کامپوزیت ها در برابر رطوبت دارند (7% جذب آب در مقایسه با 17.2% چوب درخت کاج)، به دلیل حضور یک لایه نازک پلاستیک است که بطور موثر روی سطح چوب را می پوشاند. این مقاومت نسبت به رطوبت، چوب را از هجوم قارچ ها و حشرات در امان نگه می دارد. بسته به نوع محصول مورد نیاز، می توان گونه های چوب یا پلاستیک استفاده شده در کامپوزیت را تغییر داد.

مزیت های استفاده از پلی وود:

قدرت و دوام: پلی وود دوام زیادی دارد و می تواند وزن زیادی را تحمل کند و در برابر رطوبت و خراش مقاوم است.

ظاهر: خیلی از مردم ظاهر پلی وود و رنگ طبیعی آن را می پسندند. صفحه کابینت پلی وود جذاب است.

تعمیر راحت: پلی وود به راحتی تعمیر و ترمیم می شود.

معایب استفاده از پلی وود:

تغییر پذیری: تنها عیب این متریال سازگارنبودن آن است. اگر پلی وود سوراخ یا شکافی داشته باشد ممکن است با چیز دیگری ترکیب شود، از این رو در هنگام نصب مشکل ایجاد می شود.

صفحه کابینت پلی وود، ضد آب بوده و تمیز کردن و نصب آن آسان است. این صفحه ها ارزان و محکم هستند و در برابر آب و رطوبت مقاومت بالایی دارند. اما این صفحات در برابر گرما مقاوم نیستند و ممکن است تاب بردارند.