. قبل از طراحی سوپرمارکت آشپزخانه، 9 سوال مهم وجود دارد که برای اجتناب از هرگونه اشتباه و استفاده درست از فضا، لازم است به آن پاسخ داده شود.

برخی معضلات طراحی سوپرمارکت، درزمان برنامه ریزی مشخص نمی شوند، اما در زمان اجرا با آنها روبه رو می شویم، درب هایی که به داخل باز می شوند، قفسه بندی ها، وجود آویز حوله و پیش بند و نور کافی مهمترین موارد هستند. قبل از طراحی سوپرمارکت آشپزخانه، 9 سوال مهم وجود دارد که برای اجتناب از هرگونه اشتباه و استفاده درست از فضا، لازم است به آن پاسخ داده شود.

 

1- درب سوپرمارکت به کدام طرف باز می شود؟

رایج ترین اشتباه هنگام طراحی سوپرمارکت، نصب درب آن می باشد. اگر فضای کافی در آشپزخانه تان موجود است، بهترین گزینه، استفاده از درب های کشویی یا درب تاشو برای سوپرمارکت می باشد. اگر درب سوپرمارکت رو به بیرون باز شود، فضای داخل آن بزرگ تر خواهد بود. دربی که به داخل سوپر مارکت باز شود، ممکن است استفاده از فضای داخلی آن را کمی دشوار کند.

 super-unit-3 super-unit-4

2-آیا برای سوپرمارکت خود روشنایی طراحی کرده اید؟

یکی دیگر از اشتباهات طراحی این است که روشنایی سوپرمارکت کم باشد، یا اینکه اصلا برای آن روشنایی در نظر گرفته نشده باشد. اغلب، سوپرمارکت ها در جاهای بدون پنجره و یا دیوارهای گوشه ساخته می شوند. یکی از راه هایی که می توانید نور کافی در سوپرمارکت خود داشته باشید، این است که از روشنایی LED با کیفیت برای آن استفاده کنید یا اینکه سوپرمارکت خود را در یک نقطه نورگیر طراحی کنید.

 super-unit-5

3- چگونه می توان به قفسه های بالایی سوپرمارکت، دسترسی پیدا کرد؟

در طراحی سوپرمارکت، معمولا به ارتفاع آن توجه نمی کنند، در صورتی که دسترسی به قفسه های بالایی اهمیت دارد. راه حل ما این است که اگر یک سوپرمارکت بزرگ دارید، برای آن یک نردبان طراحی کنید، یا اینکه وسایل ضروری تان را در قفسه های پایینی قرار دهید.

نکته: برای دیدن تمام وسایل داخل قفسه های سوپرمارکت از شیشه برای درب های قفسه ها استفاده کنید.

 super-unit-6

4- برای ساخت سوپرمارکت از چه جنسی باید استفاده کرد؟

برای قفسه بندی و پایه کابینت سوپرمارکت حتما باید از یک جنس محکم استفاده کرد.

سوپرمارکت چوبی با قفسه بندی فلزی، گزینه ای مناسب است. جایگزین ارزان برای چوب می تواند ام دی اف باشد.

 super-unit-7

5- آیا موقعیت یا مکان سوپرمارکت هنگام آشپزی و رفت و آمد، مشکل ایجاد می کند؟

شما از سوپرمارکت فقط به عنوان دکوری استفاده نمی کنید، گاهی لازم است هنگام آشپزی سریعا از داخل آن چیزی بردارید. دقت داشته باشید که رفت و آمد و برداشتن وسایل از داخل سوپرمارکت نباید مشکل ساز باشد و سرعت آشپزی شما را پایین بیاورد. بهتر است سوپرمارکت نزدیک محل آشپزی طراحی شود.

 super-unit-1

6- سوپرمارکت را چگونه قفسه بندی کنیم تا همه چیز در دسترس و قابل دید باشد؟

بدیهی است که شما بیشتر از قفسه های سوپرمارکت برای قرار دادن وسایل ضروری خود استفاده می کنید. مطمئن شوید که عمق قفسه ها درست طراحی شود تا بتوانید به راحتی وسایل را داخل آن بچینید. لوازم آشپزی سنگین را می توان در قفسه های بزرگ پایینی قرار داد.

یک اشتباه معمولی در طراحی سوپرمارکت این است که قفسه ها در یک راستا و با یک عمق ساخته می شوند. یعنی قفسه ها از پایین به بالا کوچک نیستند (قفسه های پایینی بزرگ تر از قفسه های بالایی ).

 super-unit-9

7-آیا سوپرمارکت به ویژگی خاصی نیاز دارد؟

این مورد تنها مرحله برنامه ریزی است که شما می توانید در طراحی خود از آن استفاده کنید. مثلا، طراحی لامپی که با باز و بسته شدن درب سوپرمارکت روشن و خاموش شود یا طراحی سبدهای کشویی برای پیازو سیب زمینی یا قفسه های باریک برای قرار دادن بطری ها و... که همگی می تواند باتوجه به نیاز و سلیقه شخصی شما انتخاب شود.

 super-unit-2

8- چگونه می توان از فضای یک دیوار خالی برای طراحی سوپرمارکت استفاده کرد؟

هر مقدار فضایی را می توان برای ساخت سوپرمارکت آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. شما حتی می توانید از یک دیوار باریک و خالی هم برای طراحی سوپرمارکت استفاده کنید یا اینکه روی آن دیوار، آویز برای پیشبند و ظروف یا تقویم خانگی و یا تخته سیاه نصب کنید.

 super-unit-10

9- چه ظروف یا وسایل بزرگی را می توان داخل سوپرمارکت گذاشت؟

لوازم و قابلمه و تابه های سنگین و بزرگ را می توان به جای گذاشتن داخل کابینت، در قفسه های سوپرمارکت قرار داد، تا هم کابینت ها جادارتر شود و هم دسترسی به آن لوازم راحت تر باشد.

 super-unit-11

super-unit-8

با رعایت نکات گفته شده در طراحی سوپرمارکت خود می توانید یک سوپرمارکت کامل داشته باشید. همچنین می توانید برای دیدن انواع مدل های اکسسوری سوپرمارکت آشپزخانه، به سایت فروشگاهی آنلاین کابینت بانک سر بزنید و یا کلیک کنید.