در اینجا ترفندهای ساده و کاربردی رو بهتون یاد میدیم که به راحتی با مواد خیلی ساده و در دسترس می تونید لکه های نم رو از بین ببرید و دوباره ظاهر سطح رو به روز اول برگردونید.

اگر آدم تمیز و حساسی هستید که تمام سعی تون رو می کنید همه قسمت های خونه تمیز، خوشبو و بدون لک باشه، اما به هرحال باز هم محیط های خیس و نم داری مثل حمام، سرویس بهداشتی، انباری و ... هستند که دیوارهاشون بخاطر نم لکه شده و نمای محیط رو زشت کرده، در اینجا ترفندهای ساده و کاربردی رو بهتون یاد میدیم که به راحتی با مواد خیلی ساده و در دسترس می تونید لکه های نم رو از بین ببرید و دوباره ظاهر سطح رو به روز اول برگردونید.

سطح نمناک و مرطوب علاوه بر زشت و کثیف کردن محیط، برای سلامتی هم بسیار مضره و باعث مشکلات تنفسی جدی میشه و اگر از قبل سابقه ی بیماری های تنفسی داشته باشید، می تونه به مرور زمان باعث ذات الریه و مشکلات خیلی حادتر بشه. پس بهتره که سرسری از این مشکل رد نشید و با امتحان کردن یکی از راه حل های زیر، از شر لکه های نم و رطوبت خلاص بشید:

1. روغن درخت چای: از روغن درخت چای معمولا برای دورنگه داشتن عنکبوت از محیط استفاده میشه اما برای خلاص شدن از شر لکه های نم و رطوبت هم میشه از این روغن استفاده کرد. این روغن یک قارچ کش طبیعیه که می تونه لکه های نم رو از بین ببره و از نم مجدد جلوگیری کنه. یک قاشق چای خوری از روغن درخت چای رو با یک لیوان آب مخلوط کنید و داخل شیشه اسپری دار بریزید (اگر شیشه اسپری دار ندارید، می تونید از یک حوله نم دار استفاده کنید). کافیه بر روی محل مورد نظر اسپری کنید و اجازه بدید یک ساعت بمونه تا خشک بشه. سپس با یک حوله خشک و یا یک پارچه میکروفیبر پاک کنید. حتما قبل از انجام این کار، از دستکش محافظ استفاده کنید که آسیبی به دستتون نرسه.

tea-tree-oil

2. عصاره دانه گریپ فروت: عصاره دانه گریپ فروت یکی از بهترین موادی است که برای کارهای مختلفی می تونیم استفاده کنیم. مواد تشکیل دهنده عصاره گریپ فروت شامل پلی فتول ها (شناخته شده بعنوان لیمونوئیدها) و نارینژنین میشه که به کشتن باکتری ها کمک میکنه، لکه های فرش رو تمیز می کنه و برای استرلیزه کردن و ضدعفونی کردن فضاهای مختلف استفاده میشه. بعد از استفاده از عصاره دانه گریپ فروت برای از بین بردن نم، اسیدها به فعالیت خودشون ادامه میدن و از رشد و بازگشت نم و قارچ جلوگیری می کنن. هر 10 قطره عصاره دانه گریپ فروت رو با 1 فنجان آب مخلوط کنید و داخل شیشه اسپری دار بریزید تا بتونید سطح بیشتری رو پوشش بدید. بعد از اسپری کردن بر روی سطح، حداقل 10 دقیقه و حداکثر 1 ساعت اجازه بدید بر روی سطح باقی بمونه ( بسته به این که چقدر اوضاع نم وخیمه ). بعد از گذشت این بازه زمانی، سطح رو با حوله پاک کنید.

grape-fruit-seed

3. جوش شیرین: قطعا جوش شیرین یکی از بهترین هاست، به این خاطر که دسترسی بهش آسونه و هیچگونه خطری نداره. می تونه به راحتی از نم جلوگیری کنه، بوی کپک رو به خوبی جذب می کنه و در نهایت از بین می بره. با نسبت 1 به 1، جوش شیرین رو با آب مخلوط کنید تا یک خمیر بدست بیاد. این ترکیب بهترین انتخاب برای از بین بردن لکه های کم رنگ تر و جلوگیری از رشد دوباره قارچ به حساب میاد. بعد از اینکه این خمیر رو بر روی سطح زدید، از یک فرچه/مسواک برای کشیدن بر روی سطح استفاده کنید و سطح رو پاک کنید. سپس 2 قاشق چایخوری جوش شیرین و 2 فنجان آب رو مخلوط کنید و داخل شیشه اسپری دار بریزید و خوب تکان بدید. فراموش نکنید هربار قبل از استفاده سعی کنید شیشه رو تکان بدید که خوب مخلوط شن. این لایه می تونه بعنوان محافظ برای جلوگیری از نم و رطوبت بیشتر استفاده بشه.

baking-soda

 

4. سرکه: سرکه سفید هم یکی از روش های خوب برای از بین بردن لکه های نم و رطوبته. به دلیل خاصیت آنتی باکتریالی که داره، می تونه به راحتی این کار رو انجام بده و تمام اون چیزیه که نیاز دارید. می تونید باز هم از یک شیشه اسپری دار برای اینکار استفاده کنید و یا سرکه رو مستقیما بر روی سطح نم دار بمالید. از یک حوله/پارچه برای پاک کردن لکه ها استفاده کنید. اگر پاک نشد، از یک فرچه برای کشیدن بر روی سطح استفاده کنید. اجازه بدید سطح خشک بشه و سپس از یک حوله نم دار برای تمیزکردن استفاده کنید.

vinegar

5. هیدروژن پراکسید: هیدروژن پراکسید یک روش طبیعی و امن برای جلوگیری از رشد نم و رطوبت محسوب میشه. هیدروژن پراکسید خاصیت ضد ویروس، ضدباکتری و ضد قارچ داره. می تونید از هیدروژن پراکسید برای پاک کردن لکه نم و رطوبت از سطوح پرمنفذ مثل مبلمان استفاده کنید. یک واحد هیدروژن پراکسید 3% رو با 2 واحد آب مخلوط کنید و داخل شیشه اسپری دار بریزید. (اگر نمی خواهید از شیشه اسپری دار استفاده کنید، می تونید یک حوله رو داخل این محلول قرار بدید و سپس بر روی سطح بمالید.) اجازه بدید این محلول 10 دقیقه استراحت کنه و سپس محل مورد نظر رو با یک فرچه نرم یا مسواک بکشید. لکه های باقی مونده رو با یک حوله تمیز کنید و اجازه بدید خشک بشه.

hydrogen-peroxide

 6. آب لیمو: شاید آبلیمو نسبت به باقی موادی که معرفی کردیم، اثر قوی نداشته باشه اما به هرحال ماده ایه که معمولا در اکثر آشپزخانه ها پیدا میشه. البته این نکته هم وجود داره که اکثر آدم ها از عطر تازه ی لیمو خوششون میاد. 3 تا 5 عدد لیمو ترش بزرگ رو آب بگیرید و بر روی سطح بمالید. 5 دقیقه اجازه استراحت بدید و سپس با یک حوله نم دار سطح رو پاک کنید. اگر احساس می کنید حوله نمی تونه به خوبی سطح رو پاک کنه، می تونید همچنان از یک فرچه برای اینکار استفاده کنید. برای پاک کنندگی بهتر می تونید آب لیمو رو با هر نوع صابون یا شوینده و آب مخلوط کنید. اینکار باعث بالارفتن خاصیت پاک کنندگی میشه.

lemon-juice