در اکثر پروژه‌های چوبی، از صفحه‌های صاف چوب استفاده می‌شود، اما گاهی لازم است چوب را خم کنید و پروژه های خاص و منحصربفردی را اجرا کنید.

روش‌های مختلفی برای خم کردن چوب وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارد. روش‌های مختلف را آزمایش کنید و بهترین روش مناسب با پروژه تان را انتخاب و اجرا کنید. در ادامه، 3 روش برای خم کردن چوب معرفی شده است. 

bending-wood-1

خم کردن چوب با روش جعبه‌ی بخار 

1. در این روش ابتدا لازم است جعبه‌ بخار را آماده کنید. جعبه‌ بخار می‌تواند یک جعبه‌ چوبی باشد که خودتان ساخته‌اید و در واقع این جعبه، چوب را برای عملیات خم شدن نگه می دارد. جنس آن می‌تواند PVC یا متریال های دیگر باشد. این جعبه باید حفره‌ ای داشته باشد که بتوانید از طریق آن بخار را وارد کنید. هم‌چنین باید حفره‌ ای برای خروج بخار و جلوگیری از ترکیدن جعبه وجود داشته باشد. 

• برای گرفتن بهترین نتیجه حفره‌ی خروج را زیر جعبه قرار دهید. این باعث می‌شود فشار درون جعبه‌ی بخار، آب را از جعبه بیرون براند. 

2. قالب چوب را آماده کنید. قالب وسیله‌ ای است که چوب بخارخورده را در حالت خم نگه می‌دارد. وقتی چوب خشک شود، در همان حالت باقی می‌ماند. برای ساختن قالب روی قطعه‌ ای چوب یک نیم‌دایره ترسیم کنید و روی محیط نیم دایره، 3 سوراخ برای پیچ‌های بلند ایجاد کنید. به کمک این پیچ‌ ها می‌توانید چوب را در حالت خم مهار کنید. 

• باید چوب را در حالت خمیدگی ثابت کنید تا حالت بگیرد. برای این کار می‌توانید از گیره‌ های آماده استفاده کنید یا خودتان با چوب آن را بسازید. 

3. چوب را بخار دهید. ابتدا منبع حرارت را روشن کنید، سپس چوب را داخل جعبه‌ بخار قرار دهید و بخاردهی را شروع کنید. به طور متوسط چوب باید به ازای هر اینچ ضخامت، 1 ساعت بخار داده شود. 

4. پس از گذشت زمان کافی، چوب را از جعبه‌ بخار خارج کنید و آن را روی قالب قرار دهید.

باید این کار را به محض خارج کردن چوب‌ ها از جعبه‌ بخار انجام دهید. اجازه بدهید چوب تا زمانی که کاملا خشک شود در همین حالت باقی بماند. 

• چوب را با دقت و ملایمت خم کنید. انعطاف‌پذیری انواع مختلف چوب متفاوت است و برخی از آن‌ها می‌تواند فشار بیش‌تری را تحمل کند. 

• به محض این‌که چوب را روی قالب قرار دادید، آن را با گیره ثابت کنید. برخی افراد ترجیح می‌دهند پس از اتمام مرحله خم کردن، گیره ها را وصل کنند. اما بهتر است از ابتدا مرحله به مرحله گیره ها را وصل کنید تا کنترل بیش‌تری روی کار داشته باشید. 

bending-wood-2

خم کردن چوب به روش لایه لایه 

1. چوب را برای خم کردن آماده کنید. چوب را به صورت طولی و لایه لایه برش بزنید. فراموش نکنید که طول این لایه‌ های چوبی باید کمی بیش‌تر از اندازه‌ مد نظر باشد. خم کردن چوب، طول آن را کاهش می‌دهد. 

• قبل از برش زدن چوب، روی آن با مداد و خط کش یک خط مورب بکشید. به این طریق در صورت به هم خوردن ترتیب لایه‌ها می‌توانید دوباره آن‌ها را مرتب کنید. 

2. سطح لایه‌ها را با ورق نازک چوب پنبه بپوشانید. چوب پنبه به حالت‌ پذیری لایه‌ ها کمک می‌کند و ناصافی‌ های ناشی از خطای اره را جبران می‌کند. به این طریق انحنای یکدست‌ تری نیز ایجاد می‌ شود. 

3. سطح لایه‌های چوب را با چسب بپوشانید. چسب باعث می‌شود چوب در حالت خمیده باقی بماند. 

• برای چسب‌کاری از غلطتک استفاده کنید. 

• از چسب مناسب استفاده کنید:

      o رزین اوره فرمالدهید را امتحان کنید. این رزین پس از خشک شدن خیلی سخت می‌شود و در عین حال به آهستگی خشک می‌شود. 

      o می‌توانید از رزین اپوکسی نیز استفاده کنید. رزین اپوکسی بسیار کارآمد اما گران است. 

      o برای خم کردن لایه‌ های چوب از چسب چوب استفاده نکنید. چسب چوب به سرعت خشک می‌شود و سست است، به همین دلیل برای خم کردن چوب مناسب نیست. 

4. قبل از این که چسب خشک شود لایه‌ چوب را روی قالب قرار دهید.

لایه‌ بعدی را روی اولین لایه قرار دهید و این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا به ضخامت مد نظر برسید. لایه‌ها را با گیره به هم محکم کنید. وقتی چسب خشک شد، انتهای کار را برش بزنید تا به ابعاد دلخواه برسید. 

bending-wood-3

خم کردن چوب به روش شیار زدن

1. چوب را آماده کنید. روی چوب در قسمتی که می‌خواهید انحنا ایجاد کنید، به اندازه‌ی دو سوم قطر چوب شیار بزنید. خمیدگی چوب به واسطه این انحناها انجام می‌گیرد. دقت داشته باشید، اگر عمق شیار زیاد باشد ممکن است چوب بشکند. 

• نکته‌ مهم در این روش، فاصله‌ی بین شیارها است. فاصله‌ بین شیارها باید تا جایی که ممکن است یکسان باشد. سعی کنید فاصله‌ بین هر شیار حدود 1.3 سانتیمتر (0.5 اینچ) باشد. 

• همیشه در جهت رگه‌های چوب شیار بزنید. در غیر این صورت احتمال شکستن چوب در محل شیار بیش‌تر می‌شود. 

2. دو سر چوب را بگیرید و فشار دهید تا شکاف‌ها پر شود و شیارها به هم نزدیک شود.

3. خمیدگی را تثبیت کنید. سطح کار را با روکش یا لمینت بپوشانید. این نه تنها خمیدگی را تثبیت می‌کند بلکه خراش‌ های ایجاد شده در هنگام کار را نیز می‌ پوشاند. 

• اگر می‌خواهید ظاهر شکاف‌ ها را بپوشانید چسب و خاک اره را مخلوط کنید و فضای خالی باقی مانده را با آن پر کنید.