آیا ممکن است از چوب به نحوی در ساخت و ساز استفاده کنیم که تضمین‌ کننده‌ دوام سازه باشد؟

در شیوه ‌های مدرن ساخت و ساز، اغلب از طرح‌ ها و متریال‌ هایی استفاده می‌شود که هرچند ممکن است قیمت خرید آن ارزان باشد، اما باعث تخریب و آسیب دیدن محیط زیست و منابع طبیعی می‌شود و بهای سنگینی برای کره ‌ی زمین دارد.

یکی از منابع طبیعی چوب است که تجدیدپذیر می باشد، چون می‌توانیم درختان جدید بکاریم یا حتی چوب را بازیافت کنیم. ولی آیا ممکن است از چوب به نحوی در ساخت و ساز استفاده کنیم که تضمین‌کننده‌ی دوام سازه باشد؟ پاسخ کوتاه این سوال "بله" است، هرچند شاید برخی از روش‌های استفاده‌شده شگفت‌انگیز باشد. احتمالا یکی از چیزهایی که دوست دارید سازه‌های چوبی نسبت به آن مقاوم باشد، آتش است. شاید با تصورات شما در تناقض باشد اما یکی از روش‌های محافظت از چوب، استفاده از آتش است.

تکنیک نیم‌سوز کردن چوب از یک روش سنتی ژاپنی به نام Shou Sugi Ban الهام گرفته شده است که در لغت به معنی "چوب سدر سوخته" است. در گذشته‌ های دور نجارهای ژاپنی، تخته پاره ‌های شناور در ساحل را جمع می‌کردند، چون آب شور دریا و آب و هوای خشن باعث می‌شد این چوب‌ها دوام و زیبایی منحصر به فردی داشته باشند. به مرور زمان به علت بالا رفتن تقاضا، تامین این نوع چوب بسیار دشوار شد. در نتیجه نجارهای ژاپنی تصمیم گرفتند با استفاده از آتش به چوب طبیعی ظاهری کهنه و قدیمی بدهند. می توان گفت این تکنیک خود نوعی هنر محسوب می شود. این روش برای سازه ‌های چوبی که در فضای باز هستند مناسب است. برای اجرای این روش به الوارهای چوب، دستگاه هوابرش، برس نجاری، روغن و پارچه‌ای برای مالیدن روغن به سطح چوب و سرکه برای ترکیب با روغن (اختیاری) نیاز دارید.

شیوه نیم سوز کردن چوب  

1. محل انجام کار را آماده کنید

شما باید فضای کافی داشته باشید تا دستگاه هوا برش را با فاصله‌ی 5 تا 12 سانتیمتر از چوب، بالا بگیرید و در امتداد طول کار آن را هدایت کنید. توصیه می‌شود این کار را در محیطی انجام دهید که در مسیر جریان انرژی‌ های دیگر مانند وزش باد نباشد.

2. الوارهای چوب را آماده کنید

اگر تعداد الوارهایی که می‌خواهید بسوزانید زیاد است، احتمالا قصد دارید یک دیوار کامل را با آن بپوشانید، برای استفاده‌ی بهینه از انرژی بهتر است قطعات چوب را به گونه‌ای بچینید که بتوانید یکی پس از دیگری آن‌ها را نیم سوز کنید. به یاد داشته باشید وقتی کار یک الوار تمام می‌شود بسیار داغ است و برای جا به جا کردن آن باید چند دقیقه صبر کنید.

3. آتش را روشن کنید

سر دستگاه هوا برش را در دست غیر غالب خود بگیرید. درجه‌ی گاز پروپان را طوری تنظیم کنید که کمی کم‌تر از نصف باشد. سپس سر دستگاه را به به طرفی بگیرید که چیزی برای شعله‌ ور شدن و سوختن وجود ندارد. شعله‌ ای بزرگ و نارنجی رنگ از دستگاه بیرون خواهد آمد. با دقت شیر اکسیژن را کمی باز کنید. با این کار شعله‌ی نارنجی بزرگ به یک شعله‌ی آبی متمرکز تبدیل می‌شود. با توازن بین میزان پروپان و اکسیژن می‌توانید شعله‌ی آبی رنگ را تنظیم کنید: وقتی صدای سوت دستگاه به حداقل رسید احتمالا درجه‌ی شعله مناسب است. شعله باید متمرکز، آبی، و به قدری قوی باشد که چوب را از فاصله‌ی 12 سانتیمتری بسوزاند.

4. یک فاصله مناسب پیدا کنید و سوزاندن را شروع کنید

همان طور که قبلا گفته شد فاصله‌ی بین چوب و دستگاه هوا برش باید بین 5 تا 12 سانتیمتر باشد. این به ترجیح شما بستگی دارد که شعله‌ای متمرکز در سطحی کوچک‌تر بخواهید یا شعله‌ای ضعیف‌تر با محدوده‌ای بیش‌تر. وقتی فاصله‌ی مناسب را به دست آوردید، به سادگی دستگاه هوا برش را در امتداد طول چوب حرکت دهید و تمام سطح چوب را به‌طور یک‌نواخت نیم سوز کنید. اگر قرار است قطعات نیم سوز شده کنار هم روی دیوار نصب شود، نیازی به سوزاندن لبه‌های آن نیست. شما باید فقط روی قسمت‌های نمایان چوب تمرکز کنید.

وقتی قسمت‌های نمایان چوب سیاه شد، سوزاندن کافی است. شاید در شروع کار کمی بیش از حد بسوزانید و بعضی قسمت‌های چوب را به خاکستر تبدیل کنید، این هیچ اشکالی ندارد چون هنگام برس زدن چوب می‌توانید آن را از بین ببرید.

5. بگذارید چوب سرد شود

توصیه می‌شود قبل از جا به جا کردن چوب‌های نیم سوز، چند دقیقه صبر کنید تا سرد شود و راحت‌تر با آن کار کنید.

6. مرحله‌ی برس زدن

برس را بردارید و چوب های نیم سوز را به شدت برس بزنید تا قسمت‌های سوخته از بین برود. توصیه می‌شود برای این کار قطعات را روی زمین قرار دهید یا از ماسک استفاده کنید تا ذرات سوخته را استنشاق نکنید. وقتی رگه‌های چوب نمایان شد، برس زدن کافی است و چوب ها برای روغن کاری آماده هستند.

7. روغن کاری

برای این کار می‌توانید از هر نوع روغنی استفاده کنید. قبل از شروع روغن کاری مطمئن شوید روغن را در ظرف مناسبی ریخته‌اید. در صورت تمایل می‌توانید به ازای 5 پیمانه روغن، یک پیمانه سرکه به آن اضافه کنید. این باعث می‌شود پس از خشک شدن، حشرات از چوب نیم سوز دور شوند. تکه‌ای پارچه بردارید و به روغن آغشته کنید، آن را فشار دهید تا روغن اضافی خارج شود، سپس پارچه را روی چوب ها بمالید. این کار درخشش ملایمی روی چوب ایجاد می‌کند و بسته به نوع چوب و نوع روغن می‌تواند اثرات مختلفی روی رنگ سطح کار بگذارد. وقتی تمام چوب ها را یک لایه روغن زدید، بگذارید خشک شود و سپس یک لایه دیگر روغن بزنید.

اکنون قطعات نیم سوز آماده‌ی نصب در محل مورد نظر است. این چوب یقینا سال‌های سال دوام خواهد داشت.