سطوحی که در آشپزخانه وجود دارد، در حس و حالی که فضای آشپزخانه در ما ایجاد می‌کند نقش مهمی دارد. کفپوش چوبی، کاشی‌های باریک، سنگ طبیعی، هر یک از این اقلام سبکی خاص به مدل کابینت و دکوراسیون آشپزخانه شما می‌دهد.

سطوحی که در آشپزخانه وجود دارد، در حس و حالی که فضای آشپزخانه در ما ایجاد می‌کند نقش مهمی دارد. کفپوش چوبی، کاشی‌های باریک، سنگ طبیعی، هر یک از این اقلام سبکی خاص به مدل کابینت و دکوراسیون آشپزخانه شما می‌دهد. زیرا نه تنها در زیبایی، بلکه در کاربرد و راحتی آشپزخانه نیز موثر است. در ادامه با ویژگی‌های انواع متریال صفحه کابینت، مزایا و معایب آن آشنا شوید. هرچند ممکن است برخی از آن‌ها بسیار جدید باشد و در کشور ما رایج نباشد، اما آشنایی با آن‌ها و اطلاع از میزان سازگاری‌شان با محیط زیست سودمند است.

 

1. صفحه کابینت گرانیت

سطح خارجی گرانیت می‌تواند صیقلی یا سندبلاست باشد. اگر شما هم از دوستداران محیط زیست هستید، باید بدانید استفاده از این متریال آسیبی به محیط زیست یا منابع طبیعی نمی‌زند.

granite-countertop

مزایا: هریک از قطعات گرانیت که برای صفحه کابینت استفاده می‌شود، طرحی منحصر بفرد دارد. دوام این متریال بسیار بالا و در برابر خط و خش مقاوم است. سنگ گرانیت لک نمی‌شود، گرما و رطوبت روی آن تاثیری ندارد. تمیز کردن گرانیت نسبتا آسان است. رنگ‌های متنوعی دارد.

معایب: صفحه کابینت گرانیت، گران‌قیمت و سنگین است.

 

2. صفحه کابینت بتنی

ماده‌ اولیه‌ صفحه کابینت بتنی، نوعی ساروج یا ملات ترکیبی متشکل از یک سهم سیمان و 3 سهم ماسه است. برای این‌که ظاهر آن شبیه به آسفالت پیاده‌رو نباشد، می‌توان هر رنگی را به آن اضافه کرد. برای اینکه صفحه کابینت بتنی در برابر گرما و لکه مقاوم شود، نیاز به بتونه‌کاری دارد. نتیجه‌ی نهایی، صفحه کابینتی با ظاهر صنعتی است.

concrete-countertop-1

concrete-countertop-2

مزایا: بتن در برابر حرارت مقاوم است. اگر این صفحه کابینت بتونه‌کاری شود، بسیار بادوام خواهد بود. می‌توان شکل، مدل لبه‌ صفحه و بافت آن را مطابق هر سلیقه‌ای سفارش دارد. می‌توان برای افزودن بافت، تکه‌های شیشه یا سنگ را به صفحه کابینت بتنی اضافه کرد. با استفاده از فیلر می‌توان ظاهری یک‌پارچه به آن داد.

معایب: برای اینکه صفحه کابینت بتنی در برابر لکه، نفوذ آب و رشد باکتری‌ها مقاوم شود، باید حتما بتونه‌کاری شود. اما حتی با بتونه‌کاری نیز ممکن است رطوبت یا چربی باعث خیس و لغزنده شدن سطح آن شود. صفحه کابینت بتنی بسته به مدل آن، می‌تواند پرهزینه باشد.

 

3. صفحه کابینت سنگ صابونی

سنگ صابونی نوعی سنگ طبیعی است که از سنگ طلق یا همان تالک استخراج می‌شود، برای همین کاملا نرم است. اما سنگ صابونی که برای صفحه کابینت استفاده می‌شود عموما درصد کوارتز بیش‌تری دارد. این باعث می‌شود سختی آن بالا برود و برای صفحه کابینت مناسب‌تر باشد.

soap-stone-countertop-1

soap-stone-countertop-2

مزایا: رنگ خاکستری طبیعی سنگ صابونی بسیار زیبا است، ظاهری صاف و مات دارد، در برابر خوردگی ناشی از اسید مقاوم است و می‌توان آن را سندبلاست کرد. صفحه کابینت سنگ صابونی، سطحی فوق‌العاده برای کار با خمیر است.

معایب: باید در نگهداری صفحه کابینت از جنس سنگ صابونی کوشا باشید. این متریال مانند گرانیت در برابر حرارت مقاوم نیست. سنگ صابونی ضدخش نیست، توصیه می‌شود مرتب روغن‌کاری و پرداخت شود، هم‌چنین رنگ آن به مرور تیره می‌شود.

 

4. صفحه کابینت استیل

استیل سطحی صاف و صیقلی و نسبتا مات دارد. صفحه کابینت استیل 100 درصد قابل بازیافت است، از این رو کاملا با محیط زیست سازگار است. اکثر محصولات استیل از 60 درصد استیل بازیافتی ساخته شده‌ اند.

stainless-steel-countertop-1

stainless-steel-countertop-2

مزایا: دوام و مقاومت صفحه کابینت استیل برای آشپزخانه های صنعتی مناسب است. سطح استیل براق، نفوذناپذیر و تمیز کردن آن آسان است. می‌توان آن را در هر اندازه‌ای برش زد و بدون درز روی صفحه کابینت نصب کرد. در برابر حرارت، زنگ زدگی و خوردگی مقاوم است.

معایب: صفحه کابینت استیل به آسانی خط می‌افتد و در برابر ضربه مقاوم نیست. اثر انگشت روی آن بسیار به چشم می‌آید.

 

5. صفحه کابینت کوارتز

صفحه کابینت کوارتز یکی از متریال های ساخته‌ دست بشر است که با ترکیب 90 درصد پودر کوارتز (یک ماده‌ معدنی سخت) با 8 تا 10 درصد رزین، پلیمر و رنگدانه ساخته شده ‌است. این ترکیب، نوعی متریال مشابه گرانیت به دست می‌دهد که سختی بالایی دارد. ظاهر کوارتز به نحوه‌ی ساخت آن بستگی دارد که عموما یا دارای خطوط ظریف است یا سطحی صاف دارد.

quartz-countertop-1

quartz-countertop-2

مزایا: کوارتز بسیار سخت و بادوام، کمی براق، نفوذناپذیر و در برابر خط و خش و لکه مقاوم است. تنوع رنگ این متریال بسیار زیاد است. به آسانی می‌توانید آن را با یک دستمال نرم، آب و صابون ملایم تمیز کنید.

معایب: کوارتز یک متریال گران ‌قیمت است، در برابر حرارت مقاوم نیست و برای سطوح بزرگ نمی‌توان آن را به صورت یک پارچه کار کرد.

 

6. صفحه کابینت سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از انتخاب‌های نسبتا ارزان‌ قیمت برای صفحه کابینت است که ظاهری کلاسیک دارد. بسته به نوع سنگ مرمر، قیمت آن می‌تواند مناسب‌تر از سنگ گرانیت باشد و قطعا از کوارتز و استیل ارزان‌تر است.

marble-countertop-1

marble-countertop-2

مزایا: سنگ مرمر یک متریال زیبا و کلاسیک است. این متریال رنگ‌های روشن زیبایی دارد که گرانیت فاقد آن است. سطح صاف و صیقلی سنگ مرمر برای برای کار با خمیر عالی است، در برابر حرارت مقاوم است و به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.

معایب: مرمر به سادگی خط می‌افتد، لک می‌شود، در برابر اسید مقاوم نیست و یک تکه لیمو می‌تواند در آن خوردگی ایجاد کند.

 

7. صفحه کابینت سنگ لاوا

سنگ لاوا نوعی متریال جدید است که برای صفحه کابینت آشپزخانه استفاده می‌شود. این متریال، نوعی سنگ آتشفشانی است که به‌طور دستی از معادن استخراج می‌شود. سطح خارجی سنگ لاوا می‌تواند براق یا مات باشد و همچنین کاملا صاف است.

lava-stone-countertop-1

lava-stone-countertop-2

مزایا: سنگ لاوا نفوذناپذیر است، در برابر لک، خط و خش، ضربه و تغییرات دما بسیار مقاوم است. این متریال بادوام است و نیاز به نگهداری خاصی ندارد. طرح هر قطعه از سنگ لاوا کاملا منحصر به‌فرد است. سنگ لاوا تنوع رنگ بالایی دارد و می‌توان آن را بدون درز کار کرد.

معایب: بسیار گران است و در حال حاضر فقط در فرانسه تولید می‌شود. از آن‌جا که این محصول کاملا جدید است، ماندگاری آن هنوز دقیقا مشخص نیست.

 

 

8. صفحه کابینت سالید سرفیس

سالید سرفیس یک متریال مصنوعی برای صفحه کابینت است که اغلب از آکریلیک، رزین پلی استر، پودر مرمر و رنگدانه‌های دیگر درست می‌شود. اما تاثیر منفی آن روی طبیعت زیاد است. سالید سرفیس عموما از منابع طبیعی تجدیدناپذیر مانند محصولات پتروشیمی و ATH درست می‌شود. فرآیند تولید آن نیازمند صرف انرژی بسیار زیاد است و محصول نهایی قابل بازیافت نیست.

solid-surface-countertop

مزایا: سالید سرفیس یک متریال نفوذناپذیر، ضد لک و ضد قارچ است و جرم نمی‌گیرد. به آسانی می‌توان خط و خش‌های آن را رفع کرد. همچنین می‌توان آن را به صورت یک تکه و بدون درز نصب کرد.

معایب: سالید سرفیس در برابر حرارت، ضربه و خط و خش آسیب‌پذیر بوده و نسبتا گران است.

 

9. صفحه کابینت کامپوزیت کاغذی

کامپوزیت کاغذی از کاغذهای بازیافتی و فیبرهای دیگر درست می‌شود که با نوعی رزین پلاستیکی به هم چسبانده می‌شود. قطر این متریال از 0.5 سانتیمتر تا 5 سانتیمتر متفاوت است. صفحه کابینت کامپوزیت کاغذی از منابع بازیافت‌شده‌ی غیرنفتی (البته به جز رزین) تشکیل شده‌ است، اما به خاطر ذرات کوچک رزین قابل بازیافت نیست. اما با این حال می‌توان آن‌ها را دوباره برش زد و استفاده کرد. این متریال در کشور ما رایج نیست و استفاده نمی‌شود.

composite-countertop-1

composite-countertop-2

مزایا: کامپوزیت کاغذی متریالی بادوام است، با حرارت به خوبی کنار می‌آید، در برابر لک و لب‌پریدگی مقاوم است، قیمت آن نسبتا مناسب و کار با آن آسان است. ساختار صفحه کابینت کامپوزیت کاغذی نفوذناپذیر است و سبک‌تر از سنگ طبیعی است.

معایب: صفحه کابینت کامپوزیت کاغذی، نیاز به بتونه‌کاری با روغن‌های معدنی دارد.

 

 10. صفحه کابینت کاشی سرامیکی

کاشی سرامیکی از گل رس ساخته و در دمای بسیار بالا پخته شده، سپس لعاب‌کاری می‌شود. صفحه کابینت کاشی سرامیکی یکی از انتخاب های خاص و نسبتا کم هزینه است.

ceramic-tile-countertop-1

ceramic-tile-countertop-2

ceramic-tile-countertop-3

مزایا: می‌توان کاشی را به هر اندازه‌ای برش زد و کار کرد. در برابر حرارت و لک مقاوم است و همچنین می‌توان کاشی‌های آسیب‌ دیده را به آسانی عوض کرد.

معایب: سطحی ناصاف دارد، بندکشی‌ های آن جرم می‌گیرد و تمیز کردن آن دشوار است. کاشی لب‌پر می‌شود و ترک برمی‌دارد. اگر با شدت ساییده شود، ممکن است سطح خارجی آن براقی خود را از دست بدهد.