آسان است که هنگام فکر کردن درباره‌ کابینت و تجهیزات آشپزخانه از کفپوش غافل شوید، اما انتخاب شما می‌تواند تاثیری چشمگیر در دکوراسیون آشپزخانه داشته ‌باشد.

از سرامیک تا لینولئوم، بتن یا کرک، مواد و مصالح مختلفی برای کفپوش وجود دارد که برای بهبود فضای آشپزخانه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اما قبل از این‌که قلب خانه‌تان را روی چوب سخت یا سرامیک برپا کنید، باید چند نکته‌ مهم را درباره‌ انتخاب بهترین کفپوش برای آشپزخانه در نظر داشته‌ باشید.

در آشپزخانه 3 سطح وجود دارد که تاثیر زیادی در دکوراسیون دارد: کفپوش، صفحه کابینت و سطح کابینت‌ ها. نهایتا مانند هر پروژه‌ دکوراسیون داخلی دیگر، کفپوش آشپزخانه نیز به سلیقه‌ شخصی شما وابسته است. بنابراین شاید شما دوست داشته‌ باشید کفپوش با صفحه کابینت همخوانی داشته‌باشد یا فقط مکمل هم باشند. در برخی موارد شاید تضاد این دو با دکوراسیون آشپزخانه سازگارتر باشد. با ما همراه باشید تا درباره استفاده از انواع کفپوش آشپزخانه ایده‌هایی به دست بیاورید:

یک ایده این است که اجناسی را انتخاب کنید که بافتی یکسان دارند، مثلا هر دو مات یا براق باشند و تا جایی که امکان دارد، رنگ‌ها را متناسب با هم انتخاب کنید. یا مانند آشپزخانه ای که در تصویر زیر می بینید، متریالی را انتخاب کنید که بتوان هم برای صفحه کابینت و هم برای کفپوش از آن استفاده کرد یا بتوان بین این دو هماهنگی ایجاد کرد.

kitchen-flooring-1

یا کاملا برعکس، رنگ‌هایی یکسان با بافت متضاد یا بافت یکسان با رنگ‌های متضاد انتخاب کنید. مثلا کفپوش روشن مات با صفحه کابینت تیره و براق از جنس کامپوزیت می‌تواند ایده‌ خوبی باشد. حتی می‌توانید هم بافت و هم رنگ را متضاد انتخاب کنید، مثلا کفپوش سنگ فشرده تیره با صفحه کابینت سفید براق از جنس گرانیت. به یاد داشته‌ باشید چیزی که انتخاب می‌کنید، برای مدتی طولانی در آشپزخانه‌تان خواهد بود؛ بنابراین مطمئن شوید بافت و رنگی که انتخاب می‌کنید خسته و دلزده‌تان نمی‌کند!

 

قبل از تصمیم نهایی درباره‌ نوع کفپوش این نکات را در نظر داشته‌ باشید:

• اگر قصد دارید در آشپزخانه سیستم گرمایش از کف تعبیه کنید، باید به جنسی که برای پوشش روی آن انتخاب می‌کنید خیلی دقت کنید. گرمایش از کف را می‌توان با اکثر کفپوش‌ های مدرن کار کرد. سنگ و بتن گرما را جذب می‌کنند و آن را خیلی خوب حفظ می‌کنند. برخی کفپوش‌ های چوبی، به‌ویژه صفحه‌ های بسیار بزرگ، برخی روکش‌ های چوبی و بعضی از انواع چسب‌ها نسبت به حرارت حساس هستند و نمی‌توان آن‌ها را روی سیستم گرمایش از کف کار کرد.

kitchen-flooring-2

• بدیهی است که نصب کفپوش را باید به فردی حرفه ‌ای بسپارید. برخی کفپوش‌ ها باید در ابتدای فرایند طراحی آشپزخانه انتخاب شوند و برخی دیگر را می‌توان پس از طراحی آشپزخانه نیز نصب کرد. برای اجتناب از غافلگیری و زیان، قبل از خرید کاملا درباره‌ کفپوشی که انتخاب کرده ‌اید تحقیق کنید.

کفپوش لاستیکی

 کفپوش لاستیکی گرم و نرم است و تنوع رنگ و بافت زیادی دارد. طراحان به این علت از کفپوش لاستیکی استفاده می‌کنند که انعطاف‌ پذیر است و زیر پا حس نرمی ایجاد می‌کند. درباره‌ دوام آن این‌گونه فکر کنید: اگر در مکان‌ های شلوغ و پرترددی مانند فرودگاه دچار ساییدگی نمی‌شود، پس قطعا در آشپزخانه شما نیز این اتفاق نمی‌افتد! اگر تمایل دارید در آشپزخانه‌تان از کفپوش لاستیکی استفاده کنید، مدل‌هایی را انتخاب کنید که سطح صاف و بدون عاج دارند، چون تمیز کردن آن آسان‌تر است.

 kitchen-flooring-3 kitchen-flooring-4

کفپوش لینولئوم

کفپوش لینولئوم از لحاظ نرمی مشابه کفپوش‌ های لاستیکی است، اما لینولئوم از مواد کاملا طبیعی و قابل بازیافت است. لینولئوم واقعا زمخت است اما در عین حال گرم بوده، لمس آن خوشایند است و راه رفتن روی آن حس خوبی القا می‌کند. هم‌چنین از نظر بهداشتی انتخاب خوبی است چون باکتری‌ ها و حشرات ریز نمی‌توانند روی آن زندگی کنند و تکثیر شوند. برای همین لینولئوم برای کسانی که آلرژی دارند ایده‌ آل است.

 kitchen-flooring-5

کفپوش وینیل

 کفپوش وینیل مسیری طولانی را طی کرده است و از صفحات وینیل قدیمی فاصله‌ زیادی گرفته ‌است. طرح‌های مدرن آن بسیار مقاوم است و می‌تواند ظاهری مشابه هر جنس دیگری از چوب و سنگ گرفته تا فلز و شیشه خلق کند.

 kitchen-flooring-6