هنگامی که دست به طراحی یک کابینت برای آشپزخانه خود می زنیم، علاوه بر زیبایی کابینت آشپزخانه باید به کاربردی بودن یراق آلات کابینت از جمله جک کابینت دقت زیادی داشته باشیم.

جک کابینت آشپزخانه جزو جک های گازی می باشد. این نوع جک جهت درب کابینت استفاده می شود و باعث ثابت ماندن درب کابینت توسط بازوی جک، هنگام باز بودن درب می شود. جک کابینت در انواع ۸۰ نیوتن، ۱۰۰ نیوتن و ۱۲۰ نیوتن  موجود می باشد که بستگی به سنگینی درب کابینت می توان نوع جک را انتخاب نمود. نکته مهم این است که برای درب کابینت سبک نباید از جک کابینت با تحمل نیوتن بالا استفاده کرد، چون هنگام بستن درب فشار زیادی به لولای درب وارد می شود و هنگام باز کردن درب نیز باعث پرت شدن آن می شود.

هنگامی که دست به طراحی یک کابینت برای آشپزخانه خود می زنیم، علاوه بر زیبایی کابینت آشپزخانه باید به کاربردی بودن یراق آلات کابینت از جمله جک کابینت دقت زیادی داشته باشیم. از خصیصه های یک جک کابینت خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک جک کابینت باید طوری عمل کند که درب کابینت به راحتی و بدون اینکه فشار زیادی به دست وارد کند، باز شود و هنگام بسته شدن هم با سرعتی نه کم نه زیاد، جک کابینت بسته شود. هنگامی که می خواهیم برای کابینت خود یک درب مناسب انتخاب کنیم، می توانیم به نوع، مدل و کارایی جک کابینت دقت کنیم.

 

چه جکی مناسب است؟

معمولا برای درب هایی تا اندازه ۷۰ از جک ۸۰ نیوتن، بالای ۷۰ تا ۱ متر از جک کابینت آشپزخانه۱۰۰ نیوتن و برای بالای ۱ متر از  ۱۲۰ نیوتن استفاده می گردد.

البته این نکته را به یاد داشته باشید که برخی از نصابان از ۲ جک برای یک درب استفاده می کنند که بهتر است برای درب هایی که ۲ جک دارند از جک های ۸۰ نیوتنی استفاده نمایید.

آنچه باید بدانید

در مورد جک های موجود در بازار باید بدانید که این نوع جک ها در ۲ مدل بوش برنجی و پلاستیکی عرضه می گردد که طبیعتا مدل برنجی آن عمر بیشتری دارد. البته باید این نکته را بدانید که همه جک ها مصرفی هستند و بسته به باز و بسته شدن درب کابینت بعد از مدتی خراب شده و نیاز به تعویض دارند.

در قسمت پایین انواع جک هایی که امروزه برای کابینت استفاده می شود را برایتان آورده ایم:

 

1. نمونه جک میله ای ساده و رایج

 

2. جک فاقد کشویی هیدرولیک، از موارد قوت این نوع ریگلاژ ساده و استحکام و دوام می باشد.

 

3. جک فاقد کشویی هیدرولیک، از موارد قوت این نوع ریگلاژ ساده و استحکام و دوام میباشد. این نوع یراق همانطور که در تصویر پیداست در محل هایی که درب به سمت زمین باز می شود کاربرد دارد.

 

4. این جک ترکیب موارد اولی و دومی می باشد در محل هایی که هم نیاز به حرکت هیدرولیکی و هم اطمینان از ریگلاژ درب است از این یراق استفاده می شود.

 

5. این جک ضمن دارا بودن محاسن چهارمین مورد،  قابلیت تحمل وزن درب های بزرگتر را دارا می باشد.

 

6. این جک دارای استحکام و قابلیت تحمل وزن دربهای سنگین تر و ریگلاژ ساده تر درب را داراست و تنها با اشاره ای باز یا بسته میشود.

 

7. ضمن داشتن مشخصات جک مورد ششمی، همان طور که در تصویر پیداست درب را کاملا از فضای کابین خارج می کند.

 

8. جک اتوبوسی ضمن داشتن مشخصات مورد ششمی، مانند جعبه بغل اتوبوس های جدید درب را در رستای بسته به منتهای بالای خود می برد.

 

9. در محل هایی که دو لنگه درب در بالای هم هستند و نیاز بر آن است که کل فضای کابین به یکباره در دسترس قرار گیرد، از این یراق استفاده می گردد.

 

10. یراق آکاردئونی که در مواقعی که دو لنگه درب در کنار یکدیگر هستند استفاده می گردد. مانند این تصویر که دو تکه از در را از هم جدا کرده است.

 

11. یراق اتوبوسی عمودی که معمولا در حالت های کمدی استفاده می گردد.

 

12. مگنت تک میله ای در مواقعی که قصد استفاده از دستگیره نباشد کاربرد دارد (درب بصورت فشاری باز می شود).