داشتن دو سینک در آشپزخانه باعث نظم بخشیدن و سرعت دادن به کارها در آشپزخانه شده و آشپزخانه شما را به یک آشپزخانه چند منظوره تبدیل می کند.

سینک اضافی در آشپزخانه یکی از نکاتی است که اخیراً طراحان به آن توجه زیادی نشان داده اند. شاید برای شما هم داشتن سینکی مخصوص شست و شوی ظروف و سینکی برای آماده سازی مواد غذایی در آشپزخانه تان، جالب و قابل تأمل باشد. دلایل زیادی برای داشتن دو سینک در آشپزخانه وجود دارد. البته برای این منظور، باید فضای کافی در آشپزخانه تان موجود باشد. داشتن دو سینک در آشپزخانه باعث نظم بخشیدن و سرعت دادن به کارها در آشپزخانه شده و آشپزخانه شما را به یک آشپزخانه چند منظوره تبدیل می کند.

چرا وجود سینک در آشپزخانه ضروری است؟

به طور خلاصه کاربرد سینک، شستشوی ظروف، میوه و سبزیجات است. سینک برای تمیز کردن و آماده سازی مواد غذایی هنگام آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که آماده کردن مواد غذایی و تمیز کردن ظروف کثیف دو مقوله جدا از هم است، پس بهتر است سینک های جداگانه ای برای این منظور داشته باشید.

 kitchen-sink-1

ایجاد منطقه تمیزکاری

برای اینکه سینک شما به درستی کار کند لازم است تا در اطراف آن تجهیزات و ابزار مناسبی داشته باشید. سینک باید از هر طرف فضای کافی برای رفت و آمد داشته باشد. در اطراف سینک کابینت های کافی برای قراردادن ظروف داشته باشید. نکته قابل تامل دیگر قرار دادن ماشین ظرفشویی و سطل زباله در اطراف سینک است. با رعایت این نکات، سینک ظرفشویی کاملا کاربردی خواهید داشت. هنگام انتخاب سینک باید با توجه به نیازها و الویت هایتان ابعاد سینک خود را تعیین کنید. حتما در مورد چگونگی شستن ظروف و دیگر موارد، جزئیات مورد نیاز سینک آشپزخانه با طراح آشپزخانه تان صحبت کنید. 

 kitchen-sink-5

انتخاب تعداد لگن سینک

یکی از مهمترین تصمیماتی که هنگام انتخاب سینک باید گرفته شود، تعداد لگن سینک است. معمولا سینک های دو لگنه برای آشپزخانه های تک سینک مفید هستند. سینک تک لگنه فضای کمتری اشغال می کند و با داشتن دو سینک تک لگنه در آشپزخانه کارایی آشپزخانه چند برابر می شود. البته انتخاب نوع سینک به زندگی و مدرن بودن آن هم بستگی دارد. در تصویر زیر با استفاده از یک سینک تک لگنه عریض و سینکی برای آماده سازی مواد غذایی روی جزیره آشپزخانه، طرحی خاص خواهید دید.

 kitchen-sink-3

سینک دارای عرض مناسب

مهم نیست که سینک شما چند لگنه باشد اما باید لگن سینک شما به اندازه ای عریض باشد که بتوانید روی آن یک تابه بزرگ را بشورید. اگر آشپزخانه تان کوچک است حتما سینکی را انتخاب کنید که عرض آن برای شستن ظروف مناسب باشد.

 kitchen-sink-4

دو سینک روبه روی یکدیگر

سوال مهم این است که سینک دوم را کجا قرار دهیم. پاسخ به این سوال گزینه های زیادی دارد که یکی از بهترین انتخاب ها نصب سینک رو به روی سینک اولی است. با این نوع طراحی امکان رفت و آمد میان دو سینک و دسترسی به هر دوی آنها راحت تر و بهتر می شود. 

روش دیگر این است که مانند آشپزخانه زیر سینک دوم را روی میز کار وسط آشپزخانه طراحی کنید که نزدیک اجاق گاز باشد و در هنگام آشپزی در دسترس. اگر بالای سینک خود به فضایی برای گذاشتن ظروف نیاز دارید، می توانید آویزی بالای جزیره آشپزخانه طراحی کنید و ظروف را روی آن آویزان نمایید. نکته قابل تامل دیگر در نظر گرفتن قد فردی است که از سینک استفاده می کند، اگر فرد بلند قد باشد سینک نباید کوتاه باشد و بالعکس.

 kitchen-sink-2

مسیری باز میان میز غذاخوری و سینک آشپزخانه داشته باشید

سینک ظرفشوئی باید به منطقه غذاخوری نزدیک باشد تا بتوان به راحتی ظروف کثیف را داخل آن گذاشت، پس آزاد بودن و خالی بودن مسیر میان میز غذاخوری و سینک اهمیت زیادی دارد.

 kitchen-sink-6

برنامه ریزی برای فضای ذخیره سازی کافی

یکی از مزایای داشتن سینکی مخصوص شست و شوی ظروف این است که می توان تمام ظروف مانند کاسه، لیوان، بشقاب و... را در کابینت های اطراف سینک قرار داد. در تصویر زیر به جای اینکه از کابینت هوایی استفاده شود کنار سینک و زیر آن کابینت نصب شده که فضای کافی برای ذخیره سازی ایجاد شود.