در این مطلب خیلی سریع به سراغ مواردی که باید در هنگام خرید اجاق و فر (اعم از گازی، برقی، رومیزی و ایستاده) در نظر داشته باشیم می رویم.

در این مطلب خیلی سریع به سراغ مواردی که باید در هنگام خرید اجاق و فر (اعم از گازی، برقی، رومیزی و ایستاده) در نظر داشته باشیم می رویم. بدون شک داشتن اطلاعات کافی پیش از خرید هر وسیله ای، راهگشا و تسهیل کننده در امر انتخاب خواهد بود. از آنجایی که اجاق ها قیمت نسبتا بالایی دارند و ورودشان به منازل برای سال های طولانی خواهد بود، لذا لازم است در انتخاب اجاق و فر خود نهایت دقت را داشته باشیم.

تعداد و اندازه سر شعله ها:

گازها در هر نوعی که باشند، بین یک تا شش شعله دارند. هرچه تعداد شعله های آن ها بیشتر باشد، از نظر اندازه بزرگ تر بوده و فضای بیشتری را در آشپزخانه شما اشغال می کنند. سر شعله های آن ها نیز معمولاٌ در سه سایز بزرگ، متوسط و کوچک وجود دارد که متناسب با اندازه ظروف آشپزی و حجم غذا، می توان به دلخواه از هر کدام استفاده نمود. کیفیت و مواد بکار رفته در سر شعله ها بسیار اهمیت دارد؛ زیرا تمام متعلقات حساس اجاق، در زیر همین قسمت تعبیه می شوند.

 gas-stove-oven-1

صفحات روی سرشعله ها:

این صفحات که غالباً از جنس چدن ساخته می شوند، باعث پخش یکسان و یکنواخت حرارت می شوند. برخی صفحات هم از جنس مفتول بسیار محکم هستند که قابلیت تحمل فشار و دمای بالا را دارند.

فندک:

در بسیاری از گازها یک فندک کلی برای تمام شعله ها و فر تعبیه شده است. در بعضی گازهای جدیدتر نیز برای هر شعله، فندک جداگانه ای در کنار آن قرار داده شده است. این ویژگی برای مواقعی که از یک شعله کمتر استفاده می کنید مفید است زیرا سیستم جرقه آن، کمتر مستهلک می شود.

 gas-stove-oven-2

ترموکوپل:

ترموکوپل یکی از مهمترین قسمت هایی است که برای بالا رفتن ایمنی اجاق در نظر گرفته شده است. این ویژگی سبب می شود در صورتی که گاز به دلیل وزش باد، سر رفتن مواد غذایی و… خاموش شود، جریان گاز نیز قطع شده و در فضا منتشر نشود. کیفیت ترموکوپل و میزان حساسیت آن از موارد بسیار مهم در انتخاب گاز است.

 gas-stove-oven-3

قفل کودک:

در خانه هایی که کودک بازیگوش دارند، این ویژگی بسیار پر رنگ و ضروری به نظر می آید . با فعال کردن قفل کودک می توان اطمینان خاطر داشت بچه ها نمی توانند گاز را روشن، خاموش و یا دستکاری کنند.

تایمر:

برخی اجاق ها و فرها از این قابلیت برخوردارند. این کلید ها معمولا بر روی صفحه کلید گاز قرار گرفته و می توان با چرخاندن آن و قرار دادن بر روی یک زمان مشخص، تعیین نمود که سر ساعت معینی زنگ بزند. با استفاده از این قابلیت دیگر نگرانی درباره سوختن یا ته گرفتن غذاها یا خوراکی های داخل فر وجود ندارد. در برخی گازها بعضی شعله ها هم تایمر داشته و فقط با تنظیم آن روشن می شوند. پس از اینکه تایمر به پایان زمان خود رسید، شعله گاز هم خاموش می شود که این ویژگی علاوه بر راحتی در پخت و پز، کاهش هزینه های مصرف انرژی را هم به دنبال دارد.

 gas-stove-oven-4

نمایشگر دیجیتالی:

این ویژگی در اجاق های مدرن تعبیه شده که در واقع مکمل تایمر می باشد. بطور کلی وظیفه این نمایشگر، نشان دادن ساعت یا زمان باقی مانده پخت غذا می باشد.

موتور جوجه گردان:

این موتور داخل محفظه فر اجاق ها تعبیه شده و می توان با استفاده از آن حتی مرغ کامل را هم به راحتی طبخ و بریان کرد.

 gas-stove-oven-6

محفظه گرمخانه:

وجود چنین محفظه ای در اجاق ها یک ویژگی خوب به حساب می آید . در این محفظه می توان غذاهای پخته شده را تا زمان سرو شدن گرم نگه داشت.

گریل:

اجاق هایی که مجهز به گریل هستند می توانند به وسیله این قابلیت غذاها را گریل و برشته نمایند.

 gas-stove-oven-7

سیستم خود تمیزکننده حرارتی:

این سیستم با بالا بردن زیاد دمای داخلی فر، چربی ها و آلودگی ها را به لایه نازکی از خاکستر تبدیل می کند که سپس پاک کردن آن ها با یک دستمال مرطوب بسیار آسان می شود. امروزه این سیستم ها با عناوین مختلفی مانند خود تمیز کن پیرولیتیک یا کاتالیزوری در بازار وجود دارند که اساس کار همه آن ها همان از بین بردن رسوبات مواد غذایی با استفاده از حرارت بسیار بالا است. در سیستم های خود تمیزکن کاتالیزوری، رشته های کاتالیزوری آلودگی ها و چربی ها را به خود جذب می کنند. سپس این آلودگی ها با حرارت بسیار بالای ایجاد شده، از این رشته ها جدا می شود و شما قادر خواهید بود تا آنها را بطور کامل از اجاق خود جدا نمایید.

 gas-stove-oven-5

پایه های قابل تنظیم:

پایه های بعضی از اجاق ها از لحاظ ارتفاع قابل تنظیم بوده که می توان متناسب با شیب آشپزخانه و قد خودمان آن ها را تغییر دهیم.

 gas-stove-oven-8

سبدهای قابل جابجایی:

این ویژگی برای خانه هایی که متراژ کمتری دارند بسیار مناسب است. در داخل فر بعضی از گازها قسمتی وجود دارد که برای استفاده بهینه از فضا می توان ظروف ادویه، روغن ها و … را داخل آن ها قرار داده و نگهداری کرد تا در مواقعی که برای طبخ غذا به آنها نیاز داریم، مورد استفاده قرار دهیم.

برای خرید بهترین و با کیفیت ترین لوازم آشپزخانه از جمله اجاق گاز، فر، یخچال، ماشین لباسشویی و ... به فروشگاه اینترنتی کابینت بانک سر بزنید و یا کلیک کنید.

 gas-stove-oven-9