برای تولید نئوپان از خرده چوب های فراوری شده همچون خاک اره درختان و انواع خرده چوب ها استفاده می کنند به همین خاطر نئوپان بعنوان تخته خرده چوب نیز شناخته می شود.

برای تولید نئوپان از خرده چوب های فراوری شده همچون خاک اره درختان و انواع خرده چوب ها استفاده می کنند به همین خاطر نئوپان بعنوان تخته خرده چوب نیز شناخته می شود. در طی این فرایند، چوب و ضایعات چوبی را در دستگاه هایی به نام chipper  قرار می دهند و خروجی این دستگاه، خرده چوب هایی هستند که آماده وارد شدن به مرحله بعدی هستند. در مرحله بعدی، خرده چوب ها درون محیط های کوره مانندی قرار می گیرند تا به وسیله حرارت غیرمستقیم کاملا خشک شوند و هیچگونه رطوبتی باقی نماند. سپس چسب یا رزین فرمالدئید به خرده چوب ها اضافه می شود و بصورت منظم، این ترکیب در داخل دستگاه همزده می شود تا مواد کاملا به یکدیگر آغشته شوند. در مرحله نهایی این ترکیب بر روی دستگاه غلطک ریخته شده و تحت حرارت و فشار مشخص، پرس شده و صفحه نهایی بدست می آید. این فرایند فشرده سازی به گونه ای صورت می گیرد که ترکیب چسب و خرده چوب از قطر 10 سانتیمتر به قطری حدود 1.6 سانتیمتر می رسد. همچنین لازم به ذکر است، در دو قسمت بالایی و پایینی این ترکیب، خرده چوب های بسیار ریز و کم حجم قرار می گیرند تا دو طرف محصول نهایی کاملا نرم، با دانسیته بالا و همچنین قابل ساب باشد و بتوان بر روی آن، روکش های ملامینه و یا سایر روکش های مخصوص به نئوپان را چسباند.  این محصول نسبت به سایر فراورده های چوبی مانند ام دی اف یا تخته های چند لایه به علت مقاومت پایین در مقابل ضربه های احتمالی و عدم  مقاومت در برابر نم و رطوبت، از قیمت کمتری برخوردار است.

 

chipboard-2

برای مقاوم سازی این محصول دربرابر آب، حرارت، حشرات و قارچها، در هنگام تولید آن از مواد شیمیایی گوناگونی همچون وکس، رنگ و غیره استفاده می شود که با محیط زیست سازگار نبوده و در مواردی موجب آسیب رساندن به سلامت انسان می شود. بنابراین در هنگام استفاده از این محصول می بایست دقت شود تا در فضاهای باز از آن استفاده شود.

 

انواع نئوپان بر اساس روش ساخت

• نئوپان حاصل از پرس صفحه ای:  در این روش تولید، ذرات تخته چوب در جهت طول مرتب می شود. این محصول به تخته های یکنواخت یک لایه، تخته های سه لایه، تخته های چند لایه و تخته  های بدون لایه دسته بندی می شود.

• نئوپان حاصل از پرس قالبی: تفاوت این نوع نئوپان با نوع ساخته شده به روش پرس صفحه ای فقط در شکل صفحه پرس است. صفحات پرس قالبی به شکل های فرورفته، منحنی، برجسته و پروفیل دار می باشند و حاصل کار، ایجاد تخته هایی در اشکال مختلف است.

• نئوپان حاصل از پرس غلتکی: در این روش مخلوط خرده چوب و چسب از بین غلتک هایی که حرکت چرخشی دارند عبور کرده و به ضخامت تنظیم شده در می آیند. با استفاده از این روش می توان تخته چند لایه، سه لایه، یک لایه و بدون لایه تولید نمود.

 

chipboard-1

انواع نئوپان بر اساس روکش آن

1. تخته چوب بدون روکش

2. تخته چوب با روکش طبیعی

3. تخته چوب با روکش مصنوعی

4. تخته چوب لاک کاری شده

معمولا برای افزایش زیبایی این محصول، آن را با ورق های ملامینه روکش دار می کنند که این تخته ها به لترون معروف هستند. نئوپان ملامینه ظاهری شبیه به ام دی اف دارد با این تفاوت که از استحکام و مقاومت بسیار کم تری برخوردار است. روکش ملامینه سطحی براق دارد و در انواع رنگ ها موجود است.

روکش های چوبی از انواع دیگر روکش ها برای این محصول بازیافتی هستند. روکش چوب یک لایه نازک از چوب است که با ضخامتی در حدود 0.3 تا ۳ میلی متر تولید می شود و جهت ایجاد زیبایی در تخته های نئوپان  استفاده می شود. استفاده از روکش های چوبی به ویژه در کابینت های آشپزخانه  بسیار پرطرفدار است. روکش ها در انواع مختلف و به صورت مترمربع در بازار عرضه شده و به فروش می رسند. روکش های چوب طبیعی، در انواع مختلف موجود هستند که می توانید با توجه به سلیقه خود و دکوراسیون منزل خود از انواع مختلف آن استفاده نمایید.

در صورتی که از روکش های کاغذی برای روکش کردن این محصول استفاده شود، این نوع نئوپان معمولا کیفیت مناسبی ندارد و در برابر عواملی مانند ساییدگی آسیب پذیر است و به راحتی دچار مشکل می شود. استفاده از این نوع روکش در دکوراسیون چندان مناسب نبوده و توصیه نمی شود.

 

کاربرد نئوپان

از انواع کاربردهای نئوپان با روکش های مختلف و مقاومت های متفاوت می توان در کابینت سازی، ساختن سرویس خواب و مبلمان، درب های چوبی به جز درب های ضد سرقت که مقاومت بالایی دارند، ساخت انواع کمد و قفسه و نیز در دکوراسیون داخلی منازل استفاده نمود.

همچنین بسیاری از سازندگان مسکن از نئوپان در کف و دیواره ها نیز استفاده می کنند.

chipboard-3

 

مزایا و معایب استفاده از نئوپان

از مزایای این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

قیمت نئوپان نسبت به انواع دیگر چوب ها پایین تر است. استفاده از نئوپان نسبت به سایر چوب ها به دلیل وزن سبک آن، راحت تر است.

این محصول قابلیت عرضه به صورت ورق های گسترده را دارد و می توان آن را با ورق های ملامینه تزیین کرد. نئوپان را می توان در اندازه های مختلف و بسته به سفارش مشتری تولید کرد و همچنین می توان آن را با روکش های مختلف تزیین کرد تا ظاهر زیباتری داشته باشد .

 

این محصول علاوه بر مزایای نام برده شده دارای معایبی است که عبارت اند از:

نئوپان از استحکام و مقاومت پایینی برخوردار است. مقاومت این محصول در مقابل سنگینی و فشار بسیار کم است. در ساخت این محصول از مواد شیمیایی استفاده می شود که باعث ناسازگاری آن با محیط زیست شده است. به دلیل مقاومت کم آن در برابر رطوبت و نم، در صورت قرارگیری در معرض رطوبت، پوسته پوسته شده و رنگ آن تغییر می کند. نئوپان ظاهر زیبایی ندارد بنابراین در مواردی که ظاهر از اهمیت بالایی برخوردار نیست استفاده می شود.

در صورتی که قصد استفاده از تخته نئوپان را در ساخت دکوراسیون منزل خود دارید، مناسب ترین روکشی که می توانید از آن استفاده نمایید روکش ملامینه است. پس از انتخاب رنگ مورد نظر و در نظر گرفتن بودجه پیشنهادی، می توانید مناسب ترین محصول را برای منزل خود انتخاب نمایید.