در این مطلب ایده های جدید و کاربردی برای ذخیره سازی در کابینت آشپزخانه گردآوری شده است که می توانید باتوجه به نیاز و سلیقه خود از آنها بهره ببرید.

تمام افراد خانه دار در کنار زیبایی آشپزخانه، به دنبال نظم و کارایی بالا در آن هستند. همیشه نحوه ساخت و نصب کابینت آشپزخانه و استفاده از فضای این مکان، می تواند سبب این نظم شود و گذراندن زمان در آشپزخانه را تبدیل به تجربه ای لذتبخش و فراموش نشدنی می کند. در این مطلب ایده های جدید و کاربردی برای ذخیره سازی در کابینت آشپزخانه گردآوری شده است که می توانید باتوجه به نیاز و سلیقه خود از آنها بهره ببرید. همچنین می توانید برای خرید هر یک از اکسسوری های نامبرده شده در این نوشتار، به بخش اکسسوری آشپزخانه در سایت فروشگاهی آنلاین کابینت بانک مراجعه کنید و یا کلیک کنید.

 

• استفاده از شلف دیواری:

wall-shelf-1

استفاده از شلف های دیواری فضای ذخیره سازی زیادی در آشپزخانه به وجود می آورد. این امر باعث بزرگتر نشان دادن فضای آشپزخانه می شود و می توان از وسایل دکوری نیز برای زیباتر کردن آشپزخانه در چیدمان این قسمت استفاده کرد. 

wall-shelf-2

 

• کودکان را فراموش نکنید:

kids-shelf

حتما در آشپزخانه خود، در کابینت جزیره و یا یکی از کابینت ها، مکانی خاص برای قرار دادن خوراکی کودکان قرار دهید. با اینکار دیگر نیازی نیست فرزندانتان برای برداشتن خوراکی خود، تمام کابینت های آشپزخانه را زیر و رو کنند و نظم آشپزخانه را بهم بزنند. در نظر داشته باشید این محل به گونه ای طراحی شود تا خود بچه ها بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

 

•سوپرمارکت آشپزخانه خود را سامان دهی کنید:

با استفاده از شلف ها، سبدهای کشویی و کشوهای کم عمق، سوپرمارکت آشپزخانه خود را سامان دهی کنید و کارایی آن را افزایش دهید. حتی یک دیوار کوچک هم می تواند محلی برای نصب و طراحی سوپرمارکت باشد. همه چیز بستگی به سلیقه و خلاقیت شما دارد.

 super-unit-3

• استفاده از کابینت های عمودی:

اگر در آشپزخانه تان فضای کافی ندارید، می توانید از کابینت های عمودی بلند استفاده کنید تا فضای ذخیره سازی بیشتری در دسترس داشته باشید. در تصویر زیر طراح، کابینتی کاربردی برای این آشپزخانه طراحی کرده است.vertical-unit-1

vertical-unit-1 vertical-unit-2

• طراحی فضایی برای بطری ها:

می توانید مانند تصویر در کابینت های خود یک جای ذخیره سازی مخصوص برای انواع بطری ها داشته باشید تا آشپزخانه تان نظم داشته باشد. برای این منظور می توانید از اکسسوری جابطری جهت نظم دادن بطری ها استفاده کنید.

bottle-rack-1

bottle-rack-2

 

• کشویی مخصوص ادویه جات:

spices-unit-1 spices-unit-2

ذخیره کردن ادویه جات در یک کشوی خاص در کنار اجاق گاز، به جای قرار دادن آنها روی آویز دیواری و یا روی کانتر، می تواند آشپزی را لذت بخش تر نماید. می توانید از اکسسوری های ریلی مخصوص ادویه جات برای مرتب قرار دادن ظروف ادویه استفاده کنید و به هنگام آشپزی، برای پیدا کردن ادویه های مورد نظرتان سرگردان نباشید.

 spices-unit-4 spices-unit-5

 

• مجیک کرنر چرخشی:

یک مجیک کرنر با قفسه های چرخشی یا سینی دوار، در کابینت گوشه طراحی کنید تا به تمام فضای پرت کابینت آشپزخانه دسترسی داشته باشید و دیگر نیازی نباشد تا برای برداشتن ظروف از گوشه داخلی کابینت آشپزخانه، خم شوید و یا دستتان را دراز کنید.

magic-corner

 

• سبد مخصوص پیاز و سیب زمینی:

onion-basket-1 onion-basket-3

معمولا گوشه ای از آشپزخانه ها برای قراردادن سبد پیاز و سیب زمینی در نظر گرفته می شود که هرچقدر هم سبد آن زیبا باشد، همچنان تصویر خوشایندی ندارد و مورد پسند خیلی از افراد نیست. به همین منظور بهتر است از سبدهای مخصوص پیاز و سیب زمینی در داخل کابینت آشپزخانه استفاده کنید تا همیشه جای مناسب برای آنها داشته باشید و منظره کلی آشپزخانه برایتان خوشایند باشد.

onion-basket-2

 

• تابه ها و قابلمه ها را در کشوی مخصوص به خود قرار دهید:

pots-unit-1

به جای قرار دادن قابلمه ها روی هم داخل یک کابینت یا روی گاز، از یک کشو استفاده کنید و قابلمه ها را مرتب داخل آن بچینید. این کشو دارای دو بخش جداگانه است، یکی با عمق زیاد برای قرار دادن انواع تابه و قابلمه و دیگری برای قرار دادن دستمال و دستگیره و زیر قابلمه ای.

pots-unit-2 pots-unit-2

 

• مکان ذخیره سازی زیر سینکی:

همانطور که می دانیم بهتر است وسایل مربوط به هر یک از سه قطب مهم آشپزخانه (سینک ظرفشویی، یخچال و گاز) در نزدیکی همان قسمت قرار بگیرند. با استفاده از فضاهای بدون استفاده مانند زیر سینک، می توانید به بهترین نحو از فضای آشپزخانه تان استفاده کنید و وسایل مربوط به سینک و شستشو را در آن قسمت قرار دهید. در تصویر زیر برای کابینت زیر سینک یک درب طراحی شده که به بیرون باز می شود و از داخل آن برای گذاشتن اسکاچ و مواد لازم استفاده می شود.

under-sink

 

• تعداد کشوی کمتر:

می توانید با استفاده از دیوایدرهای (تقسیم کننده) داخل کشو، از فضای آن بهترین استفاده را داشته باشید، این طرح سبب می شود که تعداد کشوها کمتر شود، چون از فضای داخل هر کشو به صورت بهینه استفاده می شود و هر وسیله در جای مخصوص به خود قرار می گیرد.

drawer-divider-2 drawer-divider-3

 

• کشوهای کابینت کاربردی:

همانطور که در تصویر می بینید، به صورتی کاملا هوشمندانه داخل کشو از دیوایدرهای عمودی استفاده شده، تا بشقاب و کاسه ها به صورت منظم داخل کشو چیده شوند.

 divider

• استفاده از مکان های ذخیره سازی در کابینت جزیره:

در جزیره های بزرگ مانند تصویر زیر می توان کابینت و طبقه های آویزدار برای ذخیره سازی طراحی نمود. می توانید باتوجه به نیاز خود و اعضای خانواده، کابینت جزیره را بصورت سفارشی طراحی کنید و از فضای آن بهترین بهره را ببرید.

 island-shelf

• کاربردی و پنهان:

گاهی استفاده از کابینت های مخفی بهترین گزینه است. در این تصویر کنار یونیت یخچال و فر، یک سوپرمارکت مخفی طراحی شده که فضای زیادی در دسترس قرار می دهد.

 hidden-unit-1

hidden-unit-2

• استفاده از آویزهای قلاب دار:

از این آویزها می توان هم زیر صفحه کابینت و هم روی دیوار آشپزخانه استفاده کرد و قابلمه و ظروف را روی آن آویزان کرد. با این روش می توان نظم زیادی به آشپزخانه داد.

 hanging-1 hanging-2