سینک ظرفشویی یکی از کاربردی ترین وسایل در آشپزخانه و یکی از سه قطب مهم آشپزخانه است. از آنجایی که بیشترین زمان حضورمان در آشپزخانه را پای سینک صرف می کنیم، انتخاب نوع آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

سینک یا ظرفشویی، لگنی است که معمولاً در آشپزخانه برای شستن مواد غذایی و ظروف از آن استفاده می شود. لگن سینک معمولا از جنس استیل، کامپوزیت، سرامیک، چینی، کورین و ... است. اولین بار مخترعی به نام آلفرد موئن در سال 1937 با طراحی یک شیر آب تک دسته و متصل کردن آن به یک ظرف با لوله کشی، سینک ظرفشویی ساخت. سینک ظرفشویی یکی از کاربردی ترین وسایل در آشپزخانه و یکی از سه قطب مهم آشپزخانه است. از آنجاییکه بیشترین زمان حضورمان در آشپزخانه را پای سینک صرف می کنیم، انتخاب نوع آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

kitchen-sink-1

سینک ظرفشویی دارای شیر آب سرد و گرم است و معمولاً طوری طراحی می شود تا شست و شو به راحتی انجام گیرد. تمام سینک ها یک سیفون برای تخلیه آب دارند. برخی از سینک ها روی خود جای مایع ظرفشویی و یا شیر تصفیه آب دارند. از مهمترین برندهای سینک ظرفشویی در ایران می توان به اخوان، استیل البرز، ایلیا استیل و ... اشاره کرد. سینک ها انواع مختلفی از لحاظ شکل و جنس و طریقه نصب دارند که در اینجا یک به یک بررسی خواهیم کرد:

 

سینک یکپارچه:

kitchen-sink-2

سینک یکپارچه سینکی است که از همان جنس صفحه کابینت ساخته شده است. مثلاً اگر صفحه کابینت کورین باشد، از همان طرح و رنگ کورین برای ساختن سینک استفاده می شود و بدین ترتیب سینک و صفحه کابینت نمایی کاملا یکدست و یکپارچه خواهند داشت.

سینک لبه دار:

kitchen-sink-3

این سینک ها به صورتی نصب می شوند که قسمت جلویی آنها از صفحه کابینت جلوتر قرار می گیرد. تعویض و جایگزین کردن این سینک ها به راحتی انجام می گیرد. در تصویر زیر می توانید یک نمونه سینک لبه دار چینی را مشاهده کنید که از سطح صفحه کابینت جلوتر است و ظاهر بسیار زیبا و خاصی دارد.

سینک ظرف مانند:

kitchen-sink-4

این سینک ها به شکل کاسه یا لگن، دایره یا مربع طراحی شده اند و بیشتر از آنها در حمام و دستشویی و به عنوان روشویی استفاده می شود.

kitchen-sink-5 

سینک استیل:

معمول ترین شکل سینک ها، سینک های استیل هستند که در بیشتر آشپزخانه ها استفاده می شوند. تمیز کردن این سینک ها به راحتی صورت می گیرد اما از طرفی باید به این نکته توجه داشت که سینک استیل به راحتی لکه می شود و باید به درستی از آن مراقبت کرد.

kitchen-sink-6

سینک چدن:

این سینک بیشتر در قدیم استفاده می شد و امروزه طرفداری ندارد.

سینک کامپوزیت:

kitchen-sink-7

همانطور که از نامش پیداست، کامپوزیت یعنی ترکیب دو متریال با یکدیگر. هنگامی که از سینک کامپوزیت صحبت می شود، معمولا منظور ترکیب گرانیت و کوارتز است. این محصول بسته به میزان جنس استفاده شده در آن، انواع مختلفی دارد. می توان از ترکیب دو متریال زیبا و کاربردی، یک سینک کامپوزیت مناسب داشت.

سینک چینی یا سرامیکی:

kitchen-sink-7

این نوع سینک ها علاوه بر آشپزخانه، در قسمت روشویی حمام و سرویس بهداشتی نیز استفاده می شوند. در کنار زیبایی طرح و رنگی که دارند، این سینک ها شکننده هستند و نیاز به نگهداری بیشتری دارند. اخیرا جنس های جدیدی برای سینک آشپزخانه وارد بازار شده اند که خیلی معمول نیستند و در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم.

سینک شیشه ای:

kitchen-sink-7 kitchen-sink-8

به دلیل شکننده بودن شیشه، این سینک ها غیر معمول بوده و بیشتر جنبه نمایشی و تزئینی دارند و برای آشپزخانه پر رفت و آمد به هیچ وجه گزینه مناسبی نیستند.

سینک از جنس چوب طبیعی:

kitchen-sink-9

همانطور که در تصویر می بینید، این چند سینک از چوب های رنگی و فرم داده شده ساخته شده اند و بسیار خاص هستند. اما به طور کلی این نوع سینک ها در کشور ما معمول نیستند و نیاز به جنس چوب، نصب و مراقبت خاصی دارند.

kitchen-sink-10

سینک از جنس سنگ صابونی:

این نوع سینک ها برای آشپزخانه های خانگی مناسب نیستند اما برای محیط های آزمایشگاهی گزینه خوبی به شمار می روند. دوام بالایی دارند و تاحدودی آنتی باکتریال هستند.

kitchen-sink-11

سینک مواج مسی:

شرکت Elkay اخیرا این نوع سینک را طراحی کرده که علاوه بر زیبایی چشم گیر خود، دوام بالایی هم دارد. استفاده از مس در تمامی قسمت های آشپزخانه مورد طرفدار قرار گرفته است و سینک هم از این قاعده مستثنی نیست.

kitchen-sink-12

سینک بتنی:

سینک های بتنی اغلب به صورت سفارشی ساخته می شوند و معمول نیستند، این سینک ها به دلیل یکپارچه بودن و نداشتن درز، به آب بندی نیاز ندارند. سینک های بتنی را می توان در رنگ های متفاوت طراحی کرد و جزو سینک های بادوام شناخته می شوند.

 kitchen-sink-13 kitchen-sink-14

نحوه نصب:

 

سینک توکار:

kitchen-sink-14

این سینک ها داخل صفحه کابینت نصب می شوند، به طوری که شابلون سینک را روی صفحه کابینت گذاشته و شکل سینک را داخل آن در می آورند. عرض این سینک ها معمولا 50 سانتیمتر است.

سینک روکار:

kitchen-sink-15

این سینک ها به تنهایی و میان صفحه کابینت نصب می شوند و داخل صفحه قرار می گیرند. عرض این سینک ها معمولا 60 سانتیمتر است.

سینک زیرکار:

از این نوع سینک ها بیشتر برای صفحات کابینت کورین، کوارتز و سنگ طبیعی استفاده می شود.

سینک توکار برآمده:

این نوع سینک ها داخل صفحه کابینت به نحوی نصب می شوند که لبه سینک برآمده است و بالاتر از سطح صفحه کابینت قرار می گیرد.

سینک ها به طور کلی یا تک لگن هستند یا دو لگن. اما خود سینک تک لگن و دو لگن هم انواع مختلفی دارد:

سینک تک لگن:

kitchen-sink-16 kitchen-sink-17

این سینک تنها یک لگن دارد که شیر آب روی آن متصل شده است. سینک تک لگن، انتخابی ایده آل، برای آشپزخانه های کوچک است.

•    تک لگن بدون سینی

•    تک لگن با سینی

 

سینک دو لگن:

kitchen-sink-18 kitchen-sink-19

در آشپزخانه های مدرن امروزی بیشتر از سینک دولگنه استفاده می شود. از طرفی اگر آشپزخانه پر رفت و آمدی دارید بهتر است از سینک دولگنه استفاده کنید و فضای بیشتری برای آشپزی و شستشو داشته باشید.

•    سینک فقط با دو لگن بزرگ

•    سینک با یک لگن و یک میوه شور و یک سینی

•    سینک دو لگنه بزرگ سینی دار

•    سینک دولگنه با میوه شور

•    سینک دو لگنه با دو سینی