گازهای رومیزی بسته به استفاده از گاز یا برق، نحوه تهویه و ظاهری که دارند به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که برای خرید گازهای رومیزی می توانید با استفاده از این اطلاعات، گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

گاز رومیزی یکی از بهترین شیوه ها برای زیباتر کردن دکوراسیون آشپزخانه تان است. گازهای رومیزی همان اجاق گازهای پخت و پز اما بدون فر هستند. این گازهای کوچکتر، هم جای کمتری را اشغال می کنند و هم زیبایی و تنوع دکوراسیون آشپزخانه تان را بیشتر می کنند. به این دلیل که شما امکان قرار دادن مایکروفر را در هرجایی که بخواهید، خواهید داشت و لازم نیست با پیروی از سبک های گذشته، فر حتما زیر گاز قرار بگیرد. گازهای رومیزی بسته به استفاده از گاز یا برق، نحوه تهویه و ظاهری که دارند به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که برای خرید گازهای رومیزی می توانید با استفاده از این اطلاعات، گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید. 

1. گاز رومیزی با سوخت گازی

gas-stove-1

gas-stove-2

این مدل از گازهای رومیزی، با استفاده از گاز طبیعی یا پروپان کار می کنند. این گازها درمیان آشپزهای حرفه ای که میزان و کنترل شعله گاز برایشان مهم است، محبوبیت دارند.  تمیز کردن شعله های گاز در این مدل از گازهای رومیزی دشوارتر است اما گازهای رومیزی جدیدتر سطوح صافی ارائه داده اند که تمیز کردن و کارکردن با آن ها بسیار آسان تر است.  

gas-stove-3

2. گاز رومیزی برقی

گازهای رومیزی برقی همان طور که از نامشان پیداست با قدرت الکتریسیته کار می کنند و در مقایسه با سوخت گازی، با محیط زیست سازگارترند. در این مدل از گازهای رومیزی امکان تغییر دما تا درجات خیلی پایین تر نسبت به گازهایی که با سوخت گازی کار می کنند وجود دارد. همان طور که در تصویر می بینید، گازهای رومیزی برقی با توجه به نوع شعله آن ها در دو مدل ارائه می شوند: شعله ای که حالت سیم پیچی دارد و از سطح گاز جدا دیده می شود و شعله ای که با سطح یکپارچه است و مدل جالب تری که سطح گاز و شعله یکپارچه هستند و شعله به صورت مجزا مشخص نیست.

gas-stove-4

gas-stove-6

gas-stove-7

اما مهم ترین نقصی که در گازهای رومیزی برقی وجود دارد، عدم امکان کنترل شعله گاز مانند گازهای رومیزی با سوخت گازی است. گرم شدن یا خنک شدن سطح گاز نیز زمان بر است و فقط با ظروفی که کف آن ها صاف است امکان استفاده وجود دارد.

3. گازهای رومیزی القایی

گازهای رومیزی القایی نیز با الکتریسیته کار می کنند اما نه همان الکتریسته ای که در گازهای الکتریکی استفاده می شود. این گازها با الکترومغناطیس کار می کنند. آهن رباهای الکتریکی (الکترو مگنت ها) در قسمت زیرین سطح گاز قرار داده شده اند و با عبور الکتریسیته از درون آن ها تولید مقاومت می کنند. این مقاومت باعث گرم شدن ظروف آهن ربایی (ظروف مخصوص این گازها) که روی آن ها قرار می گیرد می شود و در طول فرآیند آشپزی خنک باقی می ماند ولی ظروف دیگر روی این گاز ها گرم نمی شوند و گرمایی نیز به آن ها انتقال داده نمی شود. گازهای القایی بهترین استفاده از الکتریسیته و گاز را دارند و سازگارترین نوع از گازهای رومیزی با محیط زیست است. نقطه ضعف این مدل گاز رومیزی، قیمت بالا و الزام به استفاده از وسایل آشپزی مغناطیسی با کف صاف است. 

gas-stove-9

gas-stove-10

4. گاز رومیزی با هود دیواری

بیشتر گازهای رومیزی از هود برای کشش گرما و دودهای ناشی از آشپزی استفاده می کنند. هود دیواری فضایی را اشغال می کند که می توان از آن برای برای کابینت ها یا تجهیزات دیواری استفاده کنید. اگرچه که هود برای تهویه هوای آشپزخانه خیلی مفید عمل می کند. 

gas-stove-11

gas-stove-12

5. گاز رومیزی با هود صفحه ای

این مدل از هود ها از فضای روی کانتر یا صفحه کابینت استفاده می کنند. فن می تواند همراه با گاز رومیزی، قسمت بالا، وسط یا در کنار آن نصب شود. هم چنین می توانید یک فن جداگانه در قسمت جداگانه ای کنار گاز رومیزی نصب کنید. گازهای رومیزی با هود صفحه ای، فضایی را که باید در قسمت بالای گاز برای هود درنظر می گرفتید را باز می کند. اگر چه این مدل از هودها مانند هودهای هوایی و سنتی عمل نمی کنند و نمی توانند با قدرتی که آن ها داشتند دود و بخار را جذب کنند. 

gas-stove-13

gas-stove-14

6. گاز رومیزی با شعله های سیم پیچ مانند

این مدل از گازهای رومیزی ظاهر زمختی دارند و قدیمی ترین مدل از گازهای رومیزی هستند. تمیز کردن آن ها زحمت زیادی می خواهد و کار چندان آسانی نیست. به خاطر سیم های پیچیده و نوع شعله های این گاز، دسترسی به تمام نقاط آن سخت است. 

gas-stove-8

gas-stove-15

gas-stove-16

7. گاز رومیزی مسطح

این مدل از گازهای رومیزی سطح صاف و همواری دارند و معمولا از سرامیک ساخته می شوند. تمیز کردن گازهای رومیزی با سطح صاف و هموار آسان تر است به خاطر اینکه سطح این گاز، صاف و مسطح است. اگرچه این مدل از گازها گران قیمت تر هستند و استحکام گازهای رومیزی سنتی را ندارند و برخورد یک شئ سنگین با این سطح می تواند باعث خش افتادن روی سطح یا صدمه به آن شود. 

gas-stove-17

قیمت گازهای رومیزی 

قیمت گازهای رومیزی آشپزخانه در ایران بسته به برند و نوع آن متفاوت است. اما حدود قیمت ها از 1 میلیون و 500 هزار تومان تا 25 میلیون تومان می باشد. همانطور که گفتیم قیمت گازهای رومیزی القایی و گازهای رومیزی مسطح سرامیکی معمولا از بقیه مدل ها گران تر هستند.