می خواهیم تفاوت های بین ام دی اف و تخته سه لا ، جوانب مثبت و منفی هر یک از آنها را بررسی کنیم و ببینیم کدامیک از آنها در هر پروژه مناسب است.

ام دی اف با چگالی متوسط

ام دی اف ترکیبی از چوب خرد و چسب با ذرات بسیار متراکم و قوی است. خاک اره ای که در فرآیند تولید محصولات چوبی جمع آوری می شود با چسب مخلوط  شده و در اندازه ها و قطعات مختلف فشرده می شود. از آنجا که ام دی اف از الیاف چوبی بسیار ریز تشکیل شده است، درآن هیچ قطعه بزرگ چوبی وجود ندارد. بعد از مرحله چسب، با درجه حرارت بسیار بالا در داخل دستگاه های مخصوص پرس می شود و هیچگونه خلا در آن باقی نمی ماند. در حالیکه تخته سه لا اینگونه نیست. در این مقاله می توانید تفاوت قابل مشاهده بین تخته سه لا و ام دی اف را ملاحظه کنید.

mdf

مزایای ام دی اف:

ام دی اف معمولاً ارزانتر از تخته سه لا است. سطح ام دی اف بسیار صاف است و لازم نیست نگران گره های روی سطح باشید. از آنجایی که بسیار صاف است، یک سطح عالی برای نقاشی است. توصیه می شود که ابتدا از یک بتونه روغنی با کیفیت استفاده کنید. در عین حال از اسپری بر روی ام دی اف استفاده نکنید! استفاده از اسپری علاوه بر اینکه مانند آب باعث خیسی سطح می شود و اتلاف وقت و هزینه زیادی دارد، سطح ام دی اف را نیز زبر می کند. همچنین به دلیل صاف بودن، ام دی اف سطحی عالی برای روکش کردن محسوب می شود. ام دی اف در کل بسیار منعطف و  لبه های برش شده آن صاف و بدون حفره یا شکاف است. به واسطه همین لبه های صاف است که می توان از روتر برای ایجاد لبه های تزئینی استفاده کرد. تراکم بالا و صاف بودن ام دی اف باعث می شود تا بتوانید با استفاده از یک اره نواری یا اره مویی، برش های آسان و دقیق انجام دهید.

معایب ام دی اف:

ام دی اف در واقع فشرده ای از ذرات است، پس آب و مایعات دیگر ام دی اف را مانند اسفنج خیس و متورم می کند، مگر اینکه در همه طرف ها و لبه ها ی ام دی اف به وسیله رنگ و یا یک محصول مشابه دیگر ضد آب کاملاً بسته شود. بدون استفاده از اسپری ام دی اف پیچ ها را خیلی خوب نگه نمی دارد، زیرا از ذرات ریز تشکیل شده است و جدا کردن سوراخ های پیچ بسیار آسان است.  از آنجایی که ام دی اف بسیار متراکم است، لذا بسیار سنگین است. به دلیل سنگین بودن ورق ام دی اف کار با آن کمی سخت است، به خصوص اگر کمک دیگری ندارید که بتواند به شما در بلند کردن و برش ورق های بزرگ کمک کند. به یاد داشته باشید که ام دی اف را نمی توان رنگ آمیزی کرد.

mdf-1 mdf-2

نه تنها رنگ آن مانند اسفنج آغشته می شود بلکه به دلیل اینکه هیچ دانه چوبی روی ام دی اف وجود ندارد ، لکه دار می شود و بسیار لرزان به نظر می رسد. (مانند رنگ آمیزی تخته ذرات). ام دی اف حاوی VOCs (اوره فرمالدئید) است. اگر ام دی اف با بتونه، رنگ و غیره محصور شده باشد، می توان گازهای راکد آن را تا حد زیادی به حداقل رساند (اما احتمالاً از بین نمی رود). اما برای جلوگیری از استنشاق ذرات باید در حین برش و ساب زدن دقت لازم را داشته باشید. توصیه می شود ضمن پوشیدن ماسک ذره ای، برش و سوراخ کردن آن را در فضای باز انجام دهید.

تخته سه لایه

تخته سه لا نیز محصولی از جنس چوب است که با پرس کردن و چسباندن ورق های روکش چوب به یکدیگر در یک قطعه جامد ساخته می شود. تخته سه لا نه تنها در ضخامت های مختلف بلکه در رده های مختلف نیز وجود دارد، بنابراین می توانید یکی از موارد مناسب را برای پروژه خود انتخاب کنید. معمولا تخته سه لا در ساخت زیرزمین خانه ها و مواردی این چنینی مانند نماهای پایین استفاده می شود. بدیهی است که این نوع تخته سه لا ها نیازی به زیبایی ندارند زیرا از طریق متریال های دیگر پوشانده می شوند. درجه های بالاتر تخته سه لا (درجه لکه ، درجه کابینت و غیره) بسیار زیباتر و نرم تر هستند، دانه چوب ثابت دارند و به طور کلی فاقد سوراخ گره یا سایر نواقص اصلی هستند. همچنین می توانید تخته سه لا را در گونه های مختلف چوب، مانند بلوط، افرا یا هر نوع دیگری پیدا کنید تا بتوانید ظاهر دقیقی را که برای پروژه خود می خواهید بدست آورید.

3ply-wood-1

مزایای تخته سه لا

از آنجا که از لایه هایی از روکش چوب تشکیل شده است که دانه روی هر لایه دارای جهت متفاوت است، یک ماده ساختمانی بسیار قوی است. کمتر از ام دی اف در برابر صدمه به آب حساس است و به همان سرعت ام دی اف، آب را جذب نمی کند و متورم نمی شود. دارای استقامت بیشتری است و این باعث می شود کابینت های آشپزخانه، میزهای رومیزی و سایر پروژه هایی که می خواهید یک سطح چوبی بزرگ با رنگ آمیزی داشته باشید، تخته سه لا یک انتخاب کامل باشد. پیچ ها را خیلی محکم نگه می دارد، زیرا انواع مختلف چوب در هر لایه، پیچ هایی را در خود نگه می دارند. در حالی که بیشتر تخته سه لاها حاوی اوره فرمالدئید و سایر ترکیبات مواد شیمیایی آلی هستند ولی در حال حاضر خرید تخته سه لا بدون فرمالدئید نیز امکان پذیر است. بهتر است از برندهای باکیفیتی مثل پیور باند یا هوم دیپات خریداری کنید.

3ply-wood-2

مضرات تخته سه لا

1. تخته سه لا گران تر از ام دی اف است و بدیهی است هرچه درجه بالاتر باشد و گونه های چوب خاص تر باشد، هزینه آن بیشتر می شود.

2. به دلیل لایه هایی که روی لبه قرار می گیرد، باید لبه ها را به نوعی ترمیم کرد. این کار را می توان با استفاده از نوار لبه های آهنی یا با تکه های چوب یا قالب های تزئینی انجام داد.

3. تخته سه لا هنگام برش، اغلب بر روی لبه ها پاشیده می شود، بنابراین انجام برش صاف با تخته سه لا سخت تر از ام دی اف است. برش طرح های دقیق در تخته سه لا دشوارتر است زیرا لبه ها شکافته می شوند و در نتیجه حاشیه هایی که لایه ها را نشان می دهد مشخص می شود.

4. بیشتر تخته سه لا ها مانند ام دی اف حاوی اوره فرمالدئید و ترکیبات شیمیایی آلی دیگر هستند که می توانند برای تولید کننده مضر باشند؛ به همین خاطر باید در حین برش احتیاط کرد و از ماسک استفاده نمود.