نوعی فیبر با چگالی بین 650 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب که از تحت فشار قرار دادن مخلوط چسب و ذرات چوب (ضایعات چوب یا سایر مواد سلولزی ) توسط پرس تولید می شود.

نوعی فیبر با چگالی بین 650 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب که از تحت فشار قرار دادن مخلوط چسب و ذرات چوب (ضایعات چوب یا سایر مواد سلولزی ) توسط پرس تولید می شود. نوع افزودنی های چسب و همچنین میزان و شکل پرس در این پروسه، نوع و خصوصیات فراورده نهایی را تعیین می کند. در حال حاضر حدود 15 درصد نیاز کشور به MDF در داخل و 85 درصد آن توسط واردات از سایر کشور ها تهیه می شود.

 آلمان و ترکیه از بزرگترین تولید کنندگان MDF در جهان بشمار می روند. معمولا فیبر های تولیدشده بصورت خام و یا روکش شده ( با انواع روکش های ملامینه، چوب طبیعی، کاغذهای دکوراتیو، PVC ، VINILIUM،HPL  ، فرمیکا و...) درضخامت های مختلفی به بازار عرضه می شوند . ورقه های MDf در  سایز های 4100 در 1830 میلیمتر،  3660 در 1830  میلیمتر، 2440 در 1830  میلیمتر، 2440 در 1220  میلیمتر و ضخامت های 3، 4، 6، 8، 10، 12، 16، 18، 20، 25، 32 و 38 میلیمتر وارد بازار می شوند. می توانید جدیدترین و باکیفیت ترین ام دی اف های موجود در بازار را در سایت فروشگاهی آنلاین کابینت بانک مشاهده کنید و یا بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

 ویژگی ورق های MDF:

      1 – تنوع محصول در طرح روکش، نوع، ضخامت، چگالی و تراکم ذرات

      2 – به راحتی مانند چوب قابل برش، سمباده زنی و ماشین کاری می باشد .

      3 – ورقه های آن دارای سطحی کاملا صاف و متراکم می باشد .

      4 – برخلاف چوب، هیچ گونه گره ای در داخل انواع فیبر وجود ندارد .

      5 – قیمت بسیار مناسب نسبت به چوب طبیعی

      6 – پایداری ابعاد و مقاومت مناسب در برابر پوسیدگی، رشد انواع قارچ ها و حشرات موذی

      7  – در تمامی سطوح MDF چگالی یکسان می باشد .

      8 – به راحتی می توان قطعات MDF را توسط چسب چوب به یکدیگر متصل نمود .

      9 – نسبت به نئوپان از مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت برخوردار می باشد .

     

انواع  MDF با توجه به خواص ویژه آنها:

mdf-1

 

 ام دی اف نازک ( Thin MDF ):

 این نوع MDF  بطور  گسترده در ساخت دیوارپوش های MDF،  پوشش های متنوع سقف، صنعت خودرو سازی، طراحی و تولید تخته های  منحنی، انواع کفپوش، سطح پشتی کابینت ها و کمد ها و همچنین ساخت رویه درب های  چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و بر اساس استاندارد EN-622-5 در کلاسهای 1.8 میلیمتر، 2.5 میلیمتر، 6-2.5  میلیمتر و  6-4 میلیمتر تقسیم می شوند.

 

 ام دی اف ضخیم ( Thick MDF ):

 بر اساس استاندارد EN-622-5 ، این نوع MDF در کلاسهای 45-30 میلیمتر و 60-45 میلیمتر وارد بازار می شود. از آنجایی که این محصولات دارای ضخامت بالایی هستند، گزینه مناسبی جهت ماشینکاری بوده و در ساخت رویه های نقش دار و ساده دکوراتیو، ساخت سازه های چوبی و ... مورد استفاده قرار می گیرند .

 

 ام دی اف با فرمالدئید کم (Low Formaldehyde ):  

 این نوع MDF به عنوان MDF استاندارد در بازار موجود بوده  و موارد استفاده آن صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی و ... می باشد. طبق استاندارد EN-622-1 حداکثر انتشار فرمالدئید در آنها  9mg/100gr  می باشد که تاثیر زیادی در کاهش خوردگی فلزات نیز خواهد داشت .

 

 ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت (MDF.HLS - MDF.H ):

همانطور که میدانید انواع مختلف فیبر بخصوص انواع با ضخامت کمتر از 6 میلیمتر، در صورتی که در محیط مرطوب قرار بگیرند، ابعادشان تغییر کرده و به اصطلاح باد می کنند؛ لذا جهت رفع این مشکل، در پروسه تولید MDF، با جایگزین نمودن چسب اوره فرمالدئید توسط یک چسب ضد رطوبت، انواع خاصی از MDF تولید می شودکه پایداری خوبی در برابر رطوبت ( حدودا تا رطوبت 80 درصد ) دارند . انواع دیگری از MDF های مقاوم در برابر رطوبت نیز وجود دارند که علاوه بر خواص ذکر شده از استحکام مکانیکی خوبی برخوردار هستند. ( MDF.HLS .MDF ) های  مقاوم در برابر  رطوبت، در ساخت تجهیزات و مبلمان حمام، دستشوئی، پله ها، کف پوش ها و پنجره ها مورد استفاده قرار می گیرند .

 

MDF مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها:

 این نوع از MDF حاوی مواد حشره کش و ضد قارچ بوده و مورد استفاده آن، ساخت کفپوش می باشد.

 

MDF مقاوم در برابر آتش (Flame Retardant MDF ):

از این نوع ام دی اف  بطور گسترده در طراحی دیوارپوش ها، قفسه های فروشگاه ها و... مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فیبر با چگالی بالا (HDF : high density Fiberboard ):

معمولا با تغییر فشار پرس و  نوع مواد اولیه در تهیه خمیر چوب در پروسه تولید MDF، فیبر هایی  با دانسیته بالای 800 تولید می شود که از چوب محکمتر و سبکتر بوده و آن را HDF می نامند. آمریکا، کانادا و چین از تولید کنندگان مهمHDF در جهان بشمار می روند . به دلیل چگالی بالاتر این محصول، قابلیت ماشینکاری آن نسبت به سایر انواع فیبر بهبود یافته، از خواص فیزیکی و مکانیکی بهتری برخوردار می باشد .

 

فیبر با چگالی پایین (LDF : Low Density Fiberboard ):

در مواردی که  نیازی به فیبر با استحکام مکانیکی بالا نیست، در مواردی که فیبر تنها به عنوان عایق حرارتی و صوتی استفاده می شود و همچنین طراحی دکوراسیون های سبک، از فیبر با چگالی بین 550 – 650 استفاده می شود.

 

MDF با روکش های تزئینی (Decorative Surfaced MDF ):

 امروزه MDF های روکش شده، سهم اعظم تولیدات کارخانه های تولید ام دی اف را  به خود اختصاص داده اند . برخی از انواع معروف این روکش ها عبارتند از : روکش هایی که از چوب طبیعی ساخته شده اند، روکش های ملامینه، PVC، انواع کاغذهای دکوراتیو و...

mdf-2

 

MDF  های قالب گیری شده:

این نوع MDF ها معمولا به عنوان رویه در ساخت درب های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند.