در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی، نیاز به رعایت یک سری نکات است که مختصرا آن را شرح می دهیم.

 1. باید هنگام طراحی آشپزخانه، ماشین ظرفشویی را جایی قرار دهید که بتوانید به راحتی ظروف را در آن بگذارید و بیرون بیاورید. سعی کنید کانتری که کنار یا بالای ماشین ظرفشویی قرار دارد را همیشه مرتب و خالی نگه دارید.

 washing-machine-1

2. نباید تمام بشقاب‌ها را رو به یک طرف بگذارید. بشقاب‌ها را در قفسه‌ پایین و نزدیک به بازوهای آب‌پاش بگذارید. بشقاب‌های کوچک‌تر را جلو و بشقاب‌های بزرگ‌تر را پشت ‌آن‌ها بگذارید، تا آب به تمام بشقاب‌ها برسد.

 washing-machine-2

3. باید قاشق و چنگال‌ها را منظم بگذارید. اگر قاشق و چنگال‌ها را بر اساس نوع آن‌ها منظم کنید، هنگام بیرون آوردن ظرف‌ها وقت کم‌تری صرف خواهیدکرد. قاشق‌ها، چنگال‌ها و چاقوها را مرتب کنار هم قرار دهید به طوری که دسته‌های آن رو به بالا باشد، تا هنگام خارج کردن ظروف از ماشین ظرفشویی دست‌تان آسیب نبیند. اگر دسته‌ قاشق‌ها رو به بالا باشد، تمیز نخواهدشد. بنابراین قاشق‌ها را رو به بالا بگذارید.

 washing-machine-3

4. نباید ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی آب بزنید. باقی‌ مانده‌ غذا را با دستمال کاغذی پاک کنید. اگر قصد دارید ماشین ظرفشویی را همان‌روز روشن کنید، آب زدن قبل از شست و شو هیچ لزومی ندارد و با این کار فقط آب را هدر می‌دهید.

 washing-machine-4

5. بهتر است ماشین ظرفشویی را شب‌ها روشن کنید. میزان استفاده از برق در شب‌ها کم‌تر و تعرفه‌ آن نیز ارزان‌تر است.

 washing-machine-5

6. نباید اول ظروف قفسه‌ بالا را بیرون بیاورید. ممکن است ظروف طبقه بالا پر از آب باشند. اگر اول ظروف بالایی را بردارید، ممکن است آب روی ظروف خشک پایینی بریزد.