با این میز میهانی شام بعدی‌تان را پر از نور کنید!

پودر فوتولومینسانس (پودر شب تاب) با رزین ریخته‌گری کریستالی ترکیب می‌شود و شکاف‌ هایی را که به طور طبیعی در چوب وجود دارد پر می‌کند. نتیجه‌ نهایی میزی منحصر به فرد و خیره‌کننده است. پودر شب تاب در معرض نور خورشید شارژ می‌شود و در تاریکی نسبی یا کامل، اشعه‌ های آبی رنگ ساطع می‌کند. قرار دادن این میز در نزدیکی پنجره باعث می‌شود در طول روز اشعه‌های خورشید را جذب کند و سپس در گرگ و میش عصر و در تاریکی شب درخششی زیبا داشته باشد. این فقط یکی از ایده‌های ممکن است. شما می‌توانید با این مواد و کمی خلاقیت کارهای جالبی انجام دهید. در ادامه می‌توانید آموزش قدم به قدم ساخت این میز را ببینید. 

 

مرحله 1: مواد اولیه 

چوبی که برای این میز استفاده شده است، "سرو تالاب" نام دارد. این یک کاج معمولی است که به واسطه‌ رشد قارچ‌ ها از درون، به طور طبیعی دچار آسیب‌ دیدگی می‌شود. البته می‌توانید از انواع دیگر چوب نیز استفاده کنید. می‌توانید این قسمت‌های آسیب‌دیده را به آسانی تخلیه کنید و حفره‌های لازم را درون چوب ایجاد کنید. این حفره‌ها برای پر شدن با رزین و پودر شب تاب عالی هستند. قسمت‌ های آسیب‌ دیده‌ کاج نرم است و می‌توانید با یک ابزار دستی به آسانی آن را خالی کنید. علاوه بر الوار چوب، به پودر شب تاب آبی رنگ و رزین ریخته‌گری کریستالی نیاز دارید. 

 

مرحله 2: چوب را ابزار بزنید 

الوارهای چوب از کارخانه به صورت ابزار نخورده به فروشگاه می‌ آید. این به شما بستگی دارد که دوست دارید میزتان چه ظاهری داشته باشد. الوارها را به اندازه‌ مد نظر برش دهید. برای کنار هم قرار دادن الوارها، با استفاده از دستگاه برش بیسکوییتی شکافی در الوارها ایجاد کنید، قطعات بیسکویتی را به چسب آغشته کنید و صفحه‌ ها را به هم وصل کنید. سپس با گیره آنها را محکم کنید و بگذارید چسب در طول شب خشک شود. 

 

مرحله 3: قسمت‌های قارچ‌زده را خالی کنید 

قسمت‌ های آسیب‌ دیده در چوب کاج تالاب به راحتی خالی می‌شود. می‌توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی دو سو این کار را انجام دهید. در پایان با استفاده از پمپ باد، ذرات چوب باقی‌ مانده را از حفره‌ ها خارج کنید تا مطمئن شوید این قسمت‌ ها عاری از هر گونه گرد و غبار است. 

 

مرحله 4: سنباده بزنید 

بعد از این‌که چسب قطعات الوار کاملا خشک شد و به خوبی به هم چسبید، با دستگاه پولیش و پد 80، درزها را سنباده بزنید تا الوارها صاف و یکدست شود. سپس آن را تمیز کنید تا گرد و غبار چوب کاملا پاک شود. قبل از این‌که سراغ رزین بروید، باید سطحی کاملا تمیز و عاری از گرد و غبار داشته باشید. 

 

مرحله 5: سطح چوب را برای رزین آماده کنید 

قبل از این‌که کار با رزین را شروع کنید باید مطمئن شوید الوارها می‌تواند مواد را در خود نگه دارد. از آن‌جا که برخی حفره‌ ها کاملا باز هستند، باید یک طرف الوارها را با چسب شیشه‌ ای کاملا بپوشانید تا مواد نشت نکند. برای اینکه رزین لبه‌ های میزتان را زشت و ناصاف نکند، می‌توانید این قسمت‌ ها را با نوارهای اکریلیک قطور بپوشانید. 

 

مرحله 6: رزین و پودر شب تاب 

می‌توانید از رزین ریخته‌ گری کریستال که از نوع نسبت یک به یک است، استفاده کنید؛ یعنی کافی است رزین و کاتالیزور را به مقدار مساوی ترکیب کنید. استفاده از این نوع رزین بسیار آسان است و تقریبا در 7 دقیقه شروع به سفت شدن می‌کند. انواع مختلف پودر رنگ وجود دارد که در تاریکی می‌درخشد. هرچه بیش‌تر از پودر رنگ استفاده کنید نتیجه‌ نهایی درخشش بیش‌تری خواهد داشت. برای یک میز با ابعاد 60*100 سانتیمتری، 2 لیتر رزین ریخته‌گری و حدود 100 گرم پودر رنگ می‌تواند کافی باشد. 

 

مرحله 7: آماده‌سازی رزین 

بهتر است برای ترکیب کردن رزین از لیوان‌ های کاغذی یک‌بار مصرف استفاده کنید. در لیوان‌ های مجزا، به اندازه‌ کمی بیش‌تر از نصف لیوان، به یک میزان رزین و کاتالیزور بریزید. سپس به هریک از  لیوان‌ ها به یک میزان پودر رنگ اضافه و به خوبی مخلوط کنید. به یاد داشته باشید که وقتی این دو ماده را ترکیب می‌کنید، واکنش شیمیایی آغاز می‌شود و تا سفت شدن رزین فقط 5 تا 7 دقیقه فرصت دارید که کار را انجام دهید. وقتی آماده هستید، کاتالیزور را به رزین اضافه کنید و به سرعت هم بزنید تا مخلوطی یکدست داشته باشید. کل فرایند مخلوط کردن باید کم‌تر از دو دقیقه طول بکشد تا قبل از سفت شدن رزین فرصت کافی داشته باشید. 

 

مرحله 8: ریختن رزین 

وقتی مخلوط رزین آماده شد، می‌توانید حفره‌های چوب را با آن پر کنید. شاید متوجه شوید که رزین درون چوب نفوذ می‌کند، یا برخی حفره ها به آهستگی پر می‌شود که کاملا طبیعی است. می‌توانید روی رزین سفت شده، یک لایه‌ ی دیگر رزین بریزید. 

 

مرحله 9: بعد از سفت شدن رزین، پوشش‌ها را جدا کنید 

بعد از گذشت یک شب، وقتی رزین کاملا سفت شد، می‌توانید لبه اکریلیک و چسب پشت کار را جدا کنید. رزین به اکریلیک نمی‌چسبد و به آسانی می‌توانید با کمی صبوری آن را جدا کنید. اگر مشتاق هستید زودتر نتیجه کارتان را ببینید، کافی است صفحه را 5 دقیقه در معرض نور خورشید قرار دهید و سپس در فضایی بسته و تاریک شاهد درخشش آن باشید. 

 

مرحله 10: لبه‌ها را مرتب کنید 

با استفاده از یک تیغ یا چاقوی تیز، برآمدگی‌ های کوچک ایجاده‌ شده را در محل اتصال رزین و لبه‌ اکریلیک ببرید و صاف کنید. اگر به چرخ سنباده دسترسی دارید، این دستگاه برای صیقل دادن سطوح بزرگ عالی است. اما در کل استفاده از این دستگاه ضروری نیست و شما می‌توانید با یک چرخ سنباده‌ قوی نیز این کار را انجام دهید. پس از چند بار سنباده زدن با چرخ سنباده، سطح میز صاف و یکدست می‌شود و ذرات رزین که برآمدگی ایجاد کرده‌ است از بین می‌رود. اکنون باید سطح رزین را به یک سطح چوبی براق و صیقلی تبدیل کنیم. 

 

مرحله 11 : پولیش مجدد 

با استفاده از دستگاه پولیش و پد 400، سطح صفحه را سنباده بزنید. برای شروع از پد 120 استفاده کنید و سختی آن را به تدریج تا 400 افزایش دهید. برای سنباده زدن با هر درجه سختی به اندازه کافی وقت بگذارید تا مطمئن شوید سطحی یکدست دارید. هنگام سنباده زدن، لبه‌ ها را فراموش نکنید. 

 

مرحله12: پلی اورتان 

بعد از چند بار سنباده و اطمینان از صاف بودن سطح صفحه، می‌توانید لایه‌ ای براق و با دوام از پلی اورتان را روی میزتان اعمال کنید. در مکانی که هوا در آن جریان دارد با یک فرچه‌ ابری سطح میز را به لایه‌ ای از پلی اورتان آغشته کنید و بگذارید کاملا خشک شود.

 

مرحله 13: سنباده مرطوب 

برای دست یافتن به سطحی بسیار براق، می‌توانید بین لایه‌ های پلی اورتان از سنباده‌ مرطوب استفاده کنید. وقتی اولین لایه‌ پلی اورتان کاملا خشک شد، کمی آب روی سطح میز اسپری کنید و با ورق سنباده 1200 آن را سنباده بزنید تا اثر فرچه‌ ای که برای پلی اورتان استفاده کرده‌ اید محو شود. سپس سطح را تمیز و کاملا خشک کنید و یک لایه‌ دیگر پلی اورتان روی آن بزنید. این فرایند را چند بار تکرار کنید تا به سطحی بسیار براق دست پیدا کنید. 

 

مرحله 14: نصب روی پایه 

بعد از تمام شدن کار صفحه روی میز آن را روی یک پایه‌ مناسب نصب کنید و از حاصل کارتان لذت ببرید.