سنگ کوارتز چیست؟ آیا سنگ کوارتز را باید جزو سنگ های طبیعی دانست یا مصنوعی؟ دراین نوشتار کمی بیشتر با تعریف و خصویات این سنگ آشنا می شویم

کسانی که از حداقل اطلاعات درباره "صفحات کوارتز" برخوردارند قادر به تشخیص آن از دیگر صفحات سنگی طبیعی هستند. حداقل می دانند که صفحات سنگ کوارتز در واقع نوعی "سنگ مهندسی شده" هستند که از ترکیب ذرات سنگی در زمین با رزین های پلاستیکی ساخته شده اند.

صفحه کوارتز، کوارتز جامد نیست

البته که در صفحات کوارتز، سنگ کوارتز وجود دارد اما نه صد در صد. مطمئنا 10 درصد حجم یک صفحه کوارتز به هیچ وجه سنگ نیست، بلکه یک چسب پلیمری یا سیمانی بوده و 90 درصد دیگر نیز ضایعات گرانیت، سنگ مرمر و سنگ طبیعی و یا ضایعات صنعتی قابل بازیافت مانند سرامیک، سیلیس، خرده شیشه، آینه و... است. تمام این مواد سنگی با هم ترکیب شده و در کنار هم قرار می گیرند و به شکل یک سنگ در می آیند که به اصطلاح سنگ کوارتز گفته می شود. یک صفحه کوارتز را باید با عنوان سنگ مهندسی شده یا سنگ مرکب بنامیم – اصطلاحی که نحوه ایجاد این محصولات را دقیق تر توصیف می کند. امروزه در برخی از صفحات کوارتز، قطعاتی از آینه ها و سایر شیشه ها، فلزات برنجی و مخلوط های مختلف گرانیت و مرمر بکار می رود. در عین حال تلاش های قابل توجهی صورت می گیرد تا مخلوط های منحصر به فردی از آن ساخته شود.

quartz-countertop-1

ذرات کوارتز به رنگ سبز است

همچنانکه اسم تخته فیبر غلط انداز است و هیچ درختی برای ساخت تخته فیبر قطع نمی شود، در مورد سنگ مهندسی نیز چنین است. 90 درصد مصالح سنگی که پایه کوارتزی دارند، همه از مواد زاید فرآورده های دیگر فرآیندهای معدن کاری یا ساختمانی هستند. بنابر این، هیچ سنگ طبیعی تنها برای استفاده در صفحات کوارتز استخراج نمی شود. حتی رزین هایی که 10 درصد باقی مانده از صفحه کوارتز را تشکیل می دهند، بیشتر طبیعی هستند تا ترکیبی. نام تجاری مارک برتون برای این ماده Biolenic Resins است که به ترکیبی از رزین های مصنوعی و ارگانیک گفته می شود. رزین های ارگانیک از روغن های گیاهی غیر غذایی بدست می آیند.

quartz-countertop-2

شما اغلب بر روی کوارتز راه می روید

ممکن است فکر کنید صفحه کوارتز در ساخت پیشخوان آشپزخانه یا حمام  بکار می رود، در حالیکه اکثر کوارتزها در مراکز خرید و فرودگاه ها بطور وسیع مورد استفاده قرار می گیرند . بدون شک شما روی کوارتز خنک قدم زده اید بدون اینکه آن را بشناسید. اولین کوارتزی که مارچلو تونسی ساخت، ورقه های کوچک ریخته شده با ابعاد حدود 12x20 اینچ بود که برش خورده و برای کاشی های کف استفاده شد. کاربردهای دیگر آن تا مدتها شناخته نشده بود و حتی در اواسط دهه 1970، صفحات فقط در حدود 50 اینچ بودند و به سختی می شد آنها را صفحه نامید.

quartz-countertop-3

بازار فروش کوارتز

کوارتز توانسته بازار فروش بزرگی به خود اختصاص دهد و همچنین کوارتزهایی با شکل و طرح های خاص و منحصر بفرد، بازار خوبی دارند. براساس گزارش گروه frad، صفحات کوارتز در حال تصاحب بازار گرانیت هستند. صاحبان خانه که در سال های گذشته گرانیت را انتخاب کرده اند، به طور فزاینده ای به سمت کوارتز گرایش پیدا کرده اند. مزیت کوارتز نسبت به گرانیت، قیمت پایین تر آن به دلیل تقاضای کمتر آن است. فرردونیا خاطرنشان می کند که مصرف گرانیت طی دهه گذشته، کاهش یافته و کوارتز به طور گسترده تری در دسترس قرار گرفته است. در ایران نیز سنگ کوارتز توانسته جایگاه خوبی بدست آورد و از جمله برندهایی که در ایران وجود دارد کوارتز توتم، نوع دیگر که ترکیبی از کورین و کوارتز می باشد با نام مارمونایت به بازار عرضه میشود.