OK
کابینت بانک

بزرگترین نمایشگاه صنایع چوب ایران در ابهام


بزرگترین نمایشگاه صنایع چوب ایران در ابهام

شانزدهمین نمایشگاه صنایع چوب تهران، لحظاتی پیش در حالی به کار خود پایان داد که کاهش بازدید برای اکثر افراد تعجب آور بود.


هنوز نمیدانیم، کم اقبالی عمومی نمایشگاه صنایع چوب در سال های اخیر نشانه ای از رکود بازار است یا تغییر وضعیت آن؟؟؟!!!

در نمایشگاه امسال ظهور شرکت های زیادی برای تولید درب های آماده با پوشش های مختلف بسیار قابل توجه بود به طوری که حدود سه سالن را پوشش می دادند. دو سالن هم به تولید کنندگان ابزار و ماشین آلات صنایع چوب ایرانی اختصاص داده شده بودند. یک سالن بزرگ تحت پوشش تولید کنندگان و واردکنندگان یراق آلات بود و البته یراق آلات به صورت پراکنده در سالن های دیگر هم مشاهده می شدند. حضور تولید کنندگان و واردکنندگان صفحه کابینت ام دی اف و کورین هم کمرنگ بود. 

بقیه سالن ها به تامین کنندگان ورق های ام دی اف و چوب با روکش های مختلف و همچنین تامین کنندگان مواد اولیه مثل نوار لبه، چسب و ... اختصاص داده شده بودند و البته سایر تجهیزات و خدمات وابسته صنایع چوب هم به صورت پراکنده در سالن ها حضور داشتند.

در مجموع به نظر می رسد بازار از حالت مدگرایی خارج شده و در مسیر تنوع گرایی قرار دارد. 


کسانی که در صنعت چوب موی سپید کرده اند به خاطر دارند روزهایی را که در راهروهای نمایشگاه به سختی تردد می کردند و معمولا برای پرسیدن سوالات خود از غرفه داران باید در مقابل کانتر منتظر می ماندند. روزهایی که سالن های بیشتری از نمایشگاه زیر بار بود و مشکل اکثر بازدیدکنندگان حمل سمپل ها بود . درست یا غلط ، خوب یا بد، آن روزها لذت بخش تر بود. 

البته تا نمایشگاه سال 1394 هم شاهد این انرژی بودیم ولی از وودکس 95 که نمایشگاه در دو بخش و دو تاریخ به فاصله یک هفته برگزار شد همه چیز تغییر کرد. امسال هم شرکت های بزرگ مواد اولیه، یراق آلات و ماشین آلات صنایع چوب که محصولات وارداتی داشتند به دلیل تفاوت بسیار زیاد قیمت غرفه های ارزی با ریالی تصمیم گرفتند در نمایشگاه حضور نداشته باشند.

وارد کنندگان ماشین آلات که با یک اتحاد جمعی در نمایشگاه حاضر نشدند و هم زمان با این نمایشگاه در شهرک بهسازی احمد آباد مستوفی نمایشگاه دیگر را افتتاح کرده اند که تا چند روز دیگر هم ادامه دارد.


همه این اتفاقات در شرایطی ست که برخی از غرفه داران از شرایط موجود راضی هستند و بر این باورند که با وجود این که تعداد بازدید کنندگان کاهش پیدا کرده ولی تعداد کمی که حضور دارند به صورت هدفمند به نمایشگاه آمده اند و نتیجه لازمه حاصل شده است.

برخی دیگر از شرایط موجود کاملا ناراضی هستند و دلیل کم اقبالی نمایشگاه را عدم وجود پول و سرمایه در بازار می دانند و معتقدند سیاست های برگزار کنندگان و شرکت کنندگان، دخالتی در وضعیت موجود ندارد و این طبیعت بازار فعلی است.

عده ای هم بر این باورند که پتانسیل های معرفی نشده در این نمایشگاه باید در آینده بروز کند و همه این پتانسیل در چند سال آینده با آرامش بازار بروز خواهد کرد و باعث شکوفایی مجدد نمایشگاه های صنایع چوب خواهد شد.

بعضی از افراد هم معتقدند با ظهور شبکه های اجتماعی و اقبال فضای مجازی، شرکت کنندگان و بازدید کنندگان به اخبار و تغییرات بازار و مشتریان دسترسی دارند و شاید کمتر کسی حاضر شود زیر بار هزینه های زیاد نمایشگاه برود. البته همه ما می دانیم که حضور در نمایشگاه و لمس متریال ها از دست فضای مجازی خارج است و برگزاری با شکوه نمایشگاه در یک کشور نشان از قدرت آن صنعت دارد و نباید به هیچ وجه نمایشگاه را از یک صنعت، آن هم صنعت چوب جدا کرو تضعیف نمود زیرا در این شرایط تمام فعالان صنعت چوب متضرر خواهند شد.
 
اگر شما هم پیشنهاد یا انتقادی درباره نمایشگاه و نحوه برگزاری آن دارید، در پایین همین صفحه نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

بزرگترین نمایشگاه صنایع چوب ایران در ابهام
نويسنده :
amir
تاريخ :
دوشنبه 30 بهمن 1396
نظر :
تنها چيز جديد و رضايت بخش نمايشگاه کار خم و سي ان سي شده شرکت آکس چوب بود ، درست دکور خم زياد بود ولي تنها دکور خم سي ان سي شده برا آکس بود
نويسنده :
بهداد
تاريخ :
جمعه 27 بهمن 1396
نظر :
هر سال تکراري تر از پارسال، پتانسيل بيشتري براي محصولات جديد تر مطابق با ايران وجود نداره .
نويسنده :
مجتبي محفوظي
تاريخ :
جمعه 27 بهمن 1396
نظر :
ممنون از کابينت بانک چون از نمايشگاه سال گذشته راضي نبودم ترجيح دادم بازديد نکنم در ضمن اگر تازه اي به بازار بياد در فضاي مجازي سريع تر ديده ميشه و براي تهيه اش هم سريع تر ميشه اقدام کرد بنظرم اين روند پوست اندازي و تولد دوباره اين صنعت هست و دير يا زود بايد اتفاق ميافتاد حالا اينکه کاتاليزورش چي باشه مهم نيست
نويسنده :
محمد
تاريخ :
جمعه 27 بهمن 1396
نظر :
باسلام فکرميکنم علت استقبال کم ازنمايشگاه تاريخ برگذاري باشه چون تواين روزهابيشترفعالين اين صنعت مشغول کارهستندوترافيک کارزياده وقت ندارن بيان
نويسنده :
عليرضا محبي سمنان
تاريخ :
پنجشنبه 26 بهمن 1396
نظر :
عالي خداقوت دستتون درد نکنه
نويسنده :
سعيد
تاريخ :
پنجشنبه 26 بهمن 1396
نظر :
متاسفانه فعالان اين صنعت هيچ زحمتي براي ارائه ي محصولات روز دنيا را به خود نمي دهند.
نويسنده :
روح اله روستايي
تاريخ :
پنجشنبه 26 بهمن 1396
نظر :
من هم نمايشگاه بودم و اين تحليل و بررسي هم درسته. ولي جايگاه و قدرت فضاي مجازي رو هم دست کم نگيريد. امروز ه ما به لطف همين فضاي مجازي به روز و آبديت هستيم و نيازي نميبينيم از راه دور و شهرستانها بياييم تهران .
نويسنده :
حسين
تاريخ :
پنجشنبه 26 بهمن 1396
نظر :
ممنون از کابينت بانک. کلاً دل خوش اين نمايشگاه هستيم ماهايي که توي اين صنف داريم فعاليت ميکنيم، اونم که 2 سال هست که همش رفته توي حاشيه. باز پارسال بهتر بود امسال هيچي براي گفتن نداشت نمايشگاه. همش تکراري بود. واقعا همه صنف بايد يه فکري به حال اين نمايشگاه و تاريخش کنن اگه واقعاً ميخوايم بازار رو درست کنيم و صنعتمون رشد کنه.
نويسنده :
کيان
تاريخ :
پنجشنبه 26 بهمن 1396
نظر :
امسال هيچ چيز جديدي تو نمايشگاه نبود ولي بازم سالي يک بار نمايشگاه ميريم بايد يک چيزي داشته باشه اميدوارم دوباره مثل قبل بشه و حتي بهتر
نويسنده :
مجتبي اسدي
تاريخ :
پنجشنبه 26 بهمن 1396
نظر :
سلام و ممنون - براي ما که از شهرستان بايد بيايم خيلي بده چون تو نمايشگاه صنايع چوب مشهد که اصلا چيز جديدي وجود نداره نمايشگاه تهرانم که اينجوري شده
نويسنده :
تاريخ :
پنجشنبه 26 بهمن 1396
نظر :
من که از پارسال تصميم گرفتم ديگه نرم نمايشگاه چون ما نمايشگاه اوليو رفتيم بعدش فهميديم اصليه يه هفته ديگه س

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر